Քաղաքական 14:04 05/10/2013
ՆԱՏՕ-ի ուժերի օդային հարվածի զոհ է դարձել Աֆղանստանի առնվազն 5 բնակիչ` այդ թվում` 3 երեխա: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովստին»` հղում կատարելով «Ֆրանս Պրես» գործակալությանը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` տեղի ոստիկանության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել Նանգարհար նահանգի Ջալալաբադ քաղաքից մի քանի կմ հեռավորության վրա:
Իրավապահը նշել է, որ տեղացի 12-20 տարեկան մի քանի երիտասարդ թռչնի որսի էին գնացել և զոհվել են արտասահմանյան ուժերի օդային հարվածից: ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչները զոհերի փաստը չեն ճշգրտել:
Գործակալության տվյալներով` սեպտեմբերին աֆղանական Քունար նահանգում օդային հարձակման զոհ են դարձել 16 խաղաղ բնակիչ:

В мире 14:19 05/10/2013
В результате авианалета ВВС НАТО в восточной афганской провинции Нангархар сегодня ночью погибли 5 мирных жителей, в том числе – трое детей. Об этом сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на власти исламской республики.
Представители войск НАТО, со своей стороны, заявили, что начали расследование обстоятельств трагедии, но на данном этапе не подтверждают информацию о жертвах среди населения.
Президент Афганистана Хамид Карзай неоднократно обращался к силам Североатлантического альянса с призывами пересмотреть тактику действий авиации в стране, в результате которых зачастую гибнут невинные граждане, указывает российское агентство.