Քաղաքական 14:04 05/10/2013
ՆԱՏՕ-ի ուժերի օդային հարվածի զոհ է դարձել Աֆղանստանի առնվազն 5 բնակիչ` այդ թվում` 3 երեխա: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովստին»` հղում կատարելով «Ֆրանս Պրես» գործակալությանը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` տեղի ոստիկանության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել Նանգարհար նահանգի Ջալալաբադ քաղաքից մի քանի կմ հեռավորության վրա:
Իրավապահը նշել է, որ տեղացի 12-20 տարեկան մի քանի երիտասարդ թռչնի որսի էին գնացել և զոհվել են արտասահմանյան ուժերի օդային հարվածից: ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչները զոհերի փաստը չեն ճշգրտել:
Գործակալության տվյալներով` սեպտեմբերին աֆղանական Քունար նահանգում օդային հարձակման զոհ են դարձել 16 խաղաղ բնակիչ:

Society 14:16 05/10/2013
An Afghan official says a NATO strike in the country's east has killed five civilians, but the U.S.-led coalition says that it targeted insurgents and that its initial reports indicate no civilian casualties, The Associated Press reported.
Lt. Col. Will Griffin, a spokesman for the coalition, said Saturday that the attack in Nangarhar province near an airport used by NATO forces was a "precision coordinated strike."
Provincial spokesman Ahmad Zia Abdulzai said the late Friday strike killed five civilians. He did not provide any more details about the circumstances.
Afghan and NATO officials regularly differ as to whether civilians have been hit in attacks. Afghan President Hamid Karzai has made denunciations of reported civilian deaths in airstrikes a pillar of his political strategy.