Քաղաքական 13:00 07/10/2013
«Ես չեմ կարծում, որ Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններում կլինի երկրորդ փուլ, քանի որ դրա համար անհրաժեշտ է ունենալ ընդդիմության շրջանում խարիզմատիկ լիդեր»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին և դրանց հնարավոր ելքին ասաց ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը:
Նա նշեց, որ ինքը կարծում է, որ Ադրբեջանում ժողովրդավարացման իմիտացիայի համար նրանք կարող են գնալ երկրորդ փուլի, սակայն դրա հավանականությունը շատ փոքր է:
«Ադրբեջանում գործում է խանական, կլանային կառավարման սկզբունք, ինչը արմատացած է և դարձել է այդ երկրի կառավարման ձևը»,-ասաց Ս. Ասատրյանը:
Նրա խոսքերով, վերջերս ընդդիմության կազմակերպված հանրահավաքի ժամանակ սադրիչներ էին ժամանել, որոնք հօգուտ Ալիևի կոչեր էին հնչեցնում և վիրավորական արտահայտություններ անում ընդդիմության դեմ:

Politics 14:02 07/10/2013
I think a runoff is unlikely at the Azeri presidential elections because for this, Azerbaijan needs to have a charismatic opposition leader, Azeri studies expert Sargis Asatryan told a news conference in Yerevan when commenting on the forthcoming presidential elections in Azerbaijan and their possible outcome.
He noted that Azerbaijan may go for a runoff in order to imitate democratization, but this is very unlikely.
“A khan and clan government principle operates in Azerbaijan. It has stricken deep roots and has become a way of government in that country,” Asatryan said.
According to the expert, inciters emerged at a recent opposition rally in Azerbaijan, making calls in favor of Aliyev and insulting the opposition.