Թալիշ մտավորական. Ադրբեջանի իշխանությունները թալիշներին սպանում են, որպեսզի նրանց բողոքի ձայնը լռեցնեն
«Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը թալիշների նկատմամբ խիստ վերահսկողություն են իրականացնում»,-այդ մասին իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ հայտարարել է հայտնի թալիշ գրող Ալլահվերդի Բայրամին:
Թալիշ մտավորականը Իրանի թալիշական ռադիոյին տված բացառիկ հարցազրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին, մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանի թալիշների մեծամասնությունը սատարում է ընդդիմադիր Ազգային խորհրդի առաջադրած թեկնածուին, սակայն, պետք է տեսնել, արդյո՞ք իշխանությունը թույլ կտա քվեատուփերից հանել Ջամիլ Հասանլիի քվեները, թե ոչ»:
Ալլահվերդի Բայրամին, անդրադառնալով թալիշների խնդիրներին, հավելել է. «Ցավոք Ադրբեջանի ոչ դեմոկրատական երկիր լինելը ընդդիմադիրներին թույլ չի տալիս բարձրացնել իրենց բողոքի ձայնը. Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը թալիշների նկատմամբ խիստ վերահսկողություն են իրականացնում. Եթե թալիշները խոսեն իրենց իրավունքների մասին, ապա իշխանությունները նրանց ձերբակալելով կամ սպանելով վախի այնպիսի մթնոլորտ կստեղծեն, որպեսզի մնացածները ևս իրենց ձայնը կտրեն»:
Հիշեցնենք, որ օրերս Թալիշ-Մուղանյան Հանրապետության նախագահ Ալի Աքրամ Հումմաթովը (Հումմաթզադե) ժամանել էր Երևան: Թալիշների ազգային շարժման ղեկավարը ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի կողմից մշակված «Թալիշագիտություն» մասնագիտության մագիստրոսական ծրագրի ներկայացման արարողության ընթացքում ունեցած ելույթի ժամանակ, անդրադառնալով Ադրբեջանում թալիշների խնդիրներին, մասնավորապես նշել է. «Թալիշներն Ադրբեջանում զրկված են իրենց տարրական իրավունքներից: Մեզ՝ թալիշներիս, չեն հարգում, մեզ ոչնչացնում են, մեր հանդեպ վարում են ձուլման քաղաքականություն, իսկ այնուհետև հայտարարում, թե մենք եղբայրներ ենք. Դա պարզապես անտրամաբանական է: Մենք ուզում ենք գրել, կարդալ մեր մայրենի լեզվով, ի պատասխան մեր պահանջներին, նրանք (Ադրբեջանի իշխանությունները) բացահայտ հայտարարում են, դուք՝ թալիշներդ, ապագա չունեք, դուք պետք է ձուլվեք»:
Թալիշ ազգային գործիչը, անդրադառնալով թալիշների կողմից անկախ պետություն հռչակելու հավանականությանը, նշել է. «Մենք սխալվել ենք, ինչ-որ բաներ չենք հասկացել: Մենք Ադրբեջանը համարում էինք մեր հայրենիքը, նույնիսկ նրա համար պատրաստ էինք զոհվել, սակայն հայրենիքը ևս պետք է մեզ տեր կանգնի, իսկ եթե հրաժարվում է, ապա մենք մեր հայրենիքն ունենք, մենք կկառուցենք մեր հայրենիքը՝ Թալիշստանը»:
«Մեր երիտասարների մոտ արդեն ինքնագիտակցություն կա, մեզ չեն կարող այլևս կանգնեցնել: Մենք խոսելու ենք թալիշերենով, մենք պայքարելու ենք մեր անկախության համար»,- հավելել է Հումմաթովը:
«ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի կողմից թալիշների լեզվի, մշակույթի, պատմության ուսումնասիրությունն անչափ կարևոր է թալիշ ժողովրդի ինքնագիտակցության բարձրացման համար»,- հայտարարել է Հումմաթովը և հավելել, որ Արցախից հեռարձակվող «Թալիշստանի ձայն» ռադիոկայանի շնորհիվ բազմաթիվ թալիշներ, այդ թվում՝ և ինքը, սկսել են թալիշերեն սովորել:
ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Գառնիկ Ասատրյանը, իր խոսքում, անդրադառնալով թալիշագիտության խնդիրներին, նշել է, որ անցած տարիների ընթացքում թալիշագիտության տարբեր ոլորտների զարգացման ուղղությամբ հսկայական աշխատանք է կատարվել. 2005թ. կազմակերպվել է թալիշագիտական առաջին, իսկ 2011թվականին՝ 2-րդ կոնֆերնասը, թալիշ ժողովրդի պատմության և մշակույթի վերաբերյալ հրատարկվել են մի շարք գրքեր, 2013թ. գործարկվել է «Թալիշստանի ձայն» ռադիոկայանը:
Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Հումմաթովը ցանկություն էր հայտնել հնարավորության դեպքում այցելել նաև Արցախ, որտեղ նա հանդիպում էր ունեցել ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանի հետ:
Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում, լրագրողի այն հարցին, թե եթե պատերազմի լինի, ապա կրկին կհայտնվե՞նք խրամատների տարբեր կողմերում, թալիշ ազգային գործիչը նշել է. «Աստված չանի: Ես չեմ ցանկանում, որ թալիշները մասնակցեն այդ պատերազմին: Ես այստեղից կոչ եմ անում: Դա չի լինի մեր պատերազմը: Դա մեզ պետք չէ: Ես դիմում եմ նաև մյուս բոլոր ժողվուրդներին: Ինչո՞ւ վտանգի ենթարկել Աստծո տրված կյանքը մի պատերազմում, որը մեզ ոչինչ չի տա»:

Интервью 14:07 08/10/2013
«Силы безопасности Азербайджана осуществляют строгий контроль за талышами»,– об этом, как передает иранский сайт «аранньюз.ир», заявил известный талышский писатель Аллаверди Байрами.
Касаясь в эксклюзивном интервью талышскому радио Ирана предстоящих президентских выборов в Азербайджане, писатель, в частности, отметил: «Большинство талышей Азербайджана поддерживают кандидата, выдвинутого Национальным советом, однако посмотрим, позволят ли власти вытащить из избирательных урн бюллетени в пользу Джамиля Гасанлы или нет».
Комментируя проблемы талышей, Аллаверди Байрами добавил: «К сожалению, тот факт, что Азербайджан не является демократической страной, не позволяет оппозиционерам выразить свой протест: силы безопасности Азербайджана осуществляют строгий контроль над талышами. Если талыши заговорят о своих правах, власти, арестовывая и убивая их, создадут атмосферу страха, чтобы остальные сидели молча».
Напомним, на днях лидер организации «Талышское национальное движение», президент Талыш-Муганской Автономной Республики (1993г.) Альакрам Гумматов прибыл в Ереван.
Лидер национального движения талышей во время выступления на презентации магистерской программы по специальности «Талышоведение», разработанной кафедрой иранистики ЕГУ, обратившись к проблемам талышей в Азербайджане, заявил, что талыши в Азербайджане лишены элементарных прав.
«Нас, талышей, не уважают, нас уничтожают, проводя политику ассимиляции, а затем заявляют, что мы – братья. Это просто нелогично. Мы хотим писать, читать на родном языке, в ответ на наши требования, они (власти Азербайджана) открыто заявляют, у вас – талышей – нет будущего, вы должны ассимилироваться», - сказал Альакрам Гумматов.
Талышский национальный деятель, касаясь вероятности провозглашения талышами независимого государства, отметил: «Мы допустили ошибку, чего-то не поняли. Мы считали Азербайджан своей родиной, ради него готовы были даже на смерть, однако родина должна также заботиться о нас, а если она отказывается, то у нас есть своя родина, мы построим свою родину – Талышстан».
«У нашей молодежи уже есть самосознание, нас не могут больше остановить. Мы будем говорить на талышском языке, мы будем бороться за нашу независимость», - добавил Альакрам Гумматов.
Заведующий кафедрой иранистики ЕГУ Гарник Асатрян, касаясь в своем выступлении проблем талышоведения, отметил, что за последние годы проделана огромная работа для развития различных направлений талышоведения. В 2005 году была организована первая, а в 2011 году – вторая конференция по талышоведению, изданы ряд книг об истории и культуре талышского народа, в 2013 году начала выходить в эфир радиостанция «Голос Талишстана».
В рамках визита в Армению Гумматов изъявил желание в случае возможности посетить также Нагорно-Карабахскую Республику, где он провел встречу со спикером парламента Ашотом Гуляном и главой МИД НКР Кареном Мирзояном. Отвечая в интервью Арцахскому общественному телевидению на вопрос о том, окажемся ли мы по разные стороны окопов в случае войны, талышский деятель отметил: «Не дай Бог. Я не хочу, чтобы талыши участвовали в этой войне. Я обращаюсь с призывом отсюда. Это не будет нашей войной. Это нам не нужно. Я обращаюсь и ко всем другим народам. Зачем мы должны ставить под угрозу данную Богом жизнь в войне, которая ничего не даст нам?!».