Թալիշ մտավորական. Ադրբեջանի իշխանությունները թալիշներին սպանում են, որպեսզի նրանց բողոքի ձայնը լռեցնեն
«Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը թալիշների նկատմամբ խիստ վերահսկողություն են իրականացնում»,-այդ մասին իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ հայտարարել է հայտնի թալիշ գրող Ալլահվերդի Բայրամին:
Թալիշ մտավորականը Իրանի թալիշական ռադիոյին տված բացառիկ հարցազրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին, մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանի թալիշների մեծամասնությունը սատարում է ընդդիմադիր Ազգային խորհրդի առաջադրած թեկնածուին, սակայն, պետք է տեսնել, արդյո՞ք իշխանությունը թույլ կտա քվեատուփերից հանել Ջամիլ Հասանլիի քվեները, թե ոչ»:
Ալլահվերդի Բայրամին, անդրադառնալով թալիշների խնդիրներին, հավելել է. «Ցավոք Ադրբեջանի ոչ դեմոկրատական երկիր լինելը ընդդիմադիրներին թույլ չի տալիս բարձրացնել իրենց բողոքի ձայնը. Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը թալիշների նկատմամբ խիստ վերահսկողություն են իրականացնում. Եթե թալիշները խոսեն իրենց իրավունքների մասին, ապա իշխանությունները նրանց ձերբակալելով կամ սպանելով վախի այնպիսի մթնոլորտ կստեղծեն, որպեսզի մնացածները ևս իրենց ձայնը կտրեն»:
Հիշեցնենք, որ օրերս Թալիշ-Մուղանյան Հանրապետության նախագահ Ալի Աքրամ Հումմաթովը (Հումմաթզադե) ժամանել էր Երևան: Թալիշների ազգային շարժման ղեկավարը ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի կողմից մշակված «Թալիշագիտություն» մասնագիտության մագիստրոսական ծրագրի ներկայացման արարողության ընթացքում ունեցած ելույթի ժամանակ, անդրադառնալով Ադրբեջանում թալիշների խնդիրներին, մասնավորապես նշել է. «Թալիշներն Ադրբեջանում զրկված են իրենց տարրական իրավունքներից: Մեզ՝ թալիշներիս, չեն հարգում, մեզ ոչնչացնում են, մեր հանդեպ վարում են ձուլման քաղաքականություն, իսկ այնուհետև հայտարարում, թե մենք եղբայրներ ենք. Դա պարզապես անտրամաբանական է: Մենք ուզում ենք գրել, կարդալ մեր մայրենի լեզվով, ի պատասխան մեր պահանջներին, նրանք (Ադրբեջանի իշխանությունները) բացահայտ հայտարարում են, դուք՝ թալիշներդ, ապագա չունեք, դուք պետք է ձուլվեք»:
Թալիշ ազգային գործիչը, անդրադառնալով թալիշների կողմից անկախ պետություն հռչակելու հավանականությանը, նշել է. «Մենք սխալվել ենք, ինչ-որ բաներ չենք հասկացել: Մենք Ադրբեջանը համարում էինք մեր հայրենիքը, նույնիսկ նրա համար պատրաստ էինք զոհվել, սակայն հայրենիքը ևս պետք է մեզ տեր կանգնի, իսկ եթե հրաժարվում է, ապա մենք մեր հայրենիքն ունենք, մենք կկառուցենք մեր հայրենիքը՝ Թալիշստանը»:
«Մեր երիտասարների մոտ արդեն ինքնագիտակցություն կա, մեզ չեն կարող այլևս կանգնեցնել: Մենք խոսելու ենք թալիշերենով, մենք պայքարելու ենք մեր անկախության համար»,- հավելել է Հումմաթովը:
«ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի կողմից թալիշների լեզվի, մշակույթի, պատմության ուսումնասիրությունն անչափ կարևոր է թալիշ ժողովրդի ինքնագիտակցության բարձրացման համար»,- հայտարարել է Հումմաթովը և հավելել, որ Արցախից հեռարձակվող «Թալիշստանի ձայն» ռադիոկայանի շնորհիվ բազմաթիվ թալիշներ, այդ թվում՝ և ինքը, սկսել են թալիշերեն սովորել:
ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Գառնիկ Ասատրյանը, իր խոսքում, անդրադառնալով թալիշագիտության խնդիրներին, նշել է, որ անցած տարիների ընթացքում թալիշագիտության տարբեր ոլորտների զարգացման ուղղությամբ հսկայական աշխատանք է կատարվել. 2005թ. կազմակերպվել է թալիշագիտական առաջին, իսկ 2011թվականին՝ 2-րդ կոնֆերնասը, թալիշ ժողովրդի պատմության և մշակույթի վերաբերյալ հրատարկվել են մի շարք գրքեր, 2013թ. գործարկվել է «Թալիշստանի ձայն» ռադիոկայանը:
Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Հումմաթովը ցանկություն էր հայտնել հնարավորության դեպքում այցելել նաև Արցախ, որտեղ նա հանդիպում էր ունեցել ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանի հետ:
Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում, լրագրողի այն հարցին, թե եթե պատերազմի լինի, ապա կրկին կհայտնվե՞նք խրամատների տարբեր կողմերում, թալիշ ազգային գործիչը նշել է. «Աստված չանի: Ես չեմ ցանկանում, որ թալիշները մասնակցեն այդ պատերազմին: Ես այստեղից կոչ եմ անում: Դա չի լինի մեր պատերազմը: Դա մեզ պետք չէ: Ես դիմում եմ նաև մյուս բոլոր ժողվուրդներին: Ինչո՞ւ վտանգի ենթարկել Աստծո տրված կյանքը մի պատերազմում, որը մեզ ոչինչ չի տա»:

Society 18:48 08/10/2013
“The security forces of Azerbaijan strictly controls the Talysh,” Fanous Talysh writer Allahverdi Bayrami has stated in the Iranian arannews.ir site.
The Talysh intellectual has touched upon the Azerbaijani elections in the exclusive interview given to Iranian Talysh radio and has stated, “Most of the Talysh of Azerbaijan supports the candidate of the oppositionist party of National Council, but the question is whether the ruling power will allow to take the votes given to Jamil Hasanly out of the ballot boxes.”
Allahverdi Bayrami has touched upon the Talysh problems and has added, “Unfortunately the fact of Azerbaijan being a non-democratic country does not allow the opposition to voice its protest; the Azerbaijani security forces strictly control the Talysh. If the Talysh speak of their problems then the authorities will arrest or kill them thus creating an atmosphere of fear in order to silence the others.”
Ali Akram Hummatov, who was President of the Talysh-Mughan Republic (1993), had arrived at Yerevan State University (YSU).
At the presentation ceremony of a master’s program “Talysh Studies” developed by the YSU Sub-department of Iranian Studies, the leader of the Talysh national movement made a speech, in which he discussed the problems of the Talyshs in Azerbaijan. “In Azerbaijan, the Talyshs are deprived of basic rights. We are not respected; we are being extirpated, with a policy of assimilation being implemented against us. They at the same time declare that we are brothers. This is illogical.
We want to write and read in the mother tongue. In response to our demands, they (the Azerbaijani authorities) openly say,” You, the Talyshs, have no future, you must be assimilated”, Hummatov said.
Speaking about the possibility of declaration of an independent state by the Talyshs, the national figure said: “We were mistaken. We didn’t realize certain things. We considered Azerbaijan our homeland and were even prepared to give up our lives for it, but the homeland should also defend us with might and main, and if it refuses to do it, then we have our homeland and we will build our homeland – Talyshstan”.
“Our youths already have self-consciousness. No one can stop us anymore. We will speak in Talysh and struggle for our independence,” Hummatov stated.
“Studies of the Talysh language, culture and history to be conducted by the YSU Sub-Department of Iranian Studies are extremely important in terms of raising awareness of the Talysh people,” Hummatov said, adding that thanks to programs broadcast by The Voice of Talyshstan radio station from Artsakh, many Talyshs, including Hummatov himself, began to learn Talysh.
The Head of the YSU Sub-Department of Iranian Studies Prof. Garnik Asatrian made a speech, discussing the problems of Talysh studies. In his words, much work has been done in recent years in order to promote Talysh studies: two conferences of experts in Talysh studies were held in 2005 and 2011, a number of books about the history and culture of the Talysh people have been released, and The Voice of Talyshstan radio station was launched in 2013.
During his visit to Armenia Ali Akram Hummatov has expressed wish to visit Artsakh where he had had a meeting with the NKR NA Speaker Ashot Ghulyan and NKR FM Karen Mirzoyan.
The Talysh politician has answered to the question posed by a journalist during the interview given to Artsakh Public TV, whether the Talysh will fight again in case if war occurs, “God forbid! I don’t want the Talysh to be engaged in that war. I call on them from here. It will not be our war. We do not need it. I also call on the other peoples. Why to endanger our life given by God in a war, which will bring us nothing?”