Հասարակություն 16:54 08/10/2013
Թուրք հայտնի լրագրող, «Ժամանակակից լրագրողների միության» նախագահ Ահմեթ Աբաքան իր մոր ազգային պատկանելության մասին հրապարակած գրքից հետո բազմաթիվ սպառնալիքներ է ստացել ազգականների կողմից:
Հիշեցնենք, որ Աբաքան «Հոշանայի վերջին խոսքը» գրքում պատմում է, որ մայրը մահամերձ ժամանակ խոստովանել իր հայկական ծագման մասին: Աբաքան անդրադարձել է այն թեմային, թե ինչպես է մայրը 82 տարի շարունակ բոլորից թաքցրել իր հայ լինելը:
Հեղինակը, զրուցելով «Գյորունում» թերթի լրագրողների հետ, պատմել է գրքի տպագրությանը հաջորդած արձագանքների մասին: Նախ նշել է, որ խրախուսական և շնորհավորական բազմաթիվ նամակներ է ստացել էլեկտրոնային փոստով իր հայ գործընկերներից, նույնիսկ նրանցից, ում չի էլ ճանաչում:
«Ինձ հաճախ են գրում` բարի գալուստ մեր շարքերը»,- նշում է Աբաքայը:
Միևնույն ժամանակ նա սպառնալիքներ է ստացել իր ազգականներից, որոնք խիստ դատապարտել են նման գրքի հրատարակումը: Արյունակից բարեկամների այդ բացասական արձագանքը լրագրողը համարում է լուրջ փորձություն իր համար: Պատմել է, թե ինչպես են հորեղբոս տղաները սպառնացել ոչնչացնել նրա գրքերը, եթե մի անգամ էլ հանդգնի հայ անվանել իր մորը:
«Տեսնելով, որ նույնիսկ այսօր ազգականներս այսպիսի վերաբերմունք են ցույց տալիս, հասկանում եմ, թե որքան բնական էր մորս վախը և իր հայկական ինքնությունը գատնի պահելու պատճառը»,- նշել է գրքի հեղինակը:

Известный в Турции журналист А. Абака после издания книги о матери-армянке начал получать многочисленные угрозы
Известный в Турции журналист, председатель Союза современной журналистики Ахмет Абака после издания книги «Последнее слово Хошаны», в которой рассказывается о его матери, армянке по национальности, начал получать многочисленные угрозы.
Напомним, А. Абака в своей книге повествует о том, как его 82-летняя мать на смертном одре призналась, что она армянка и столько лет скрывала свою национальную принадлежность.
В связи с этим А. Абака в интервью газете «Гёрунум» отметил, что хотя получил многочисленные похвальные письма от незнакомых ему людей, тем не менее, в числе посланий были и угрозы. Примечательно, что угрозы поступили от осудивших его поступок родственников.
По словам журналиста, негативная реакция родни – серьезное испытание для него. А. Абака также рассказал, как его двоюродные братья по отцовской линии пригрозили уничтожить его книги, если он «еще раз посмеет назвать армянской свою мать».
«Наблюдая за реакцией родственников сегодня, понимаю, насколько естественными были страх моей матери и причина хранения ею в тайне своего армянского происхождения», – заявил журналист.