Աշխարհում 13:43 09/10/2013
Երկու տարվա ընդմիջումից հետո Իրանն ու Մեծ Բրիտանիան վերականգնում են դիվանագիտական հարաբերությունները
«Իրանի և Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ կնշանակվեն գործերի հավատարմատարներ»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Մարզիե Աֆխամը:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, անդրադառնալով Իրանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման մասին որոշմանը, մասնավորապես նշել է. «Նյու Յորքում ԻԻՀ և Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարներ Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի և Ուիլյամ Հեյգի միջև տեղի ունեցած խորհրդակցությունից հետո նախօրեին կայացել է երկու նախարարների հեռախոսազրույցը, ինչի արդյունքում՝ որոշում է կայացվել Թեհրանում և Լոնդոնում նշանակել գործերի հավատարմատարներ»:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. նոյեմբերի 29-ին Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության առջև տեղի ունեցած բողոքի ցույցի ժամանակ, մի խումբ ուսանողներ, ճեղքելով ոստիկանների դիմադրությունը, մտել էին դեսպանության տարածք, կոտրել շենքի ապակիները, իջեցրել այդ երկրի դրոշը, փոխարենը` ծածանել Իրանի Իսլամական Հանրապետության դրոշը:
Այդ դեպքից հետո երկու երկրների հարաբերությունները խիստ լարվեցին. Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ և պահանջեց, որպեսզի այդ երկրում հավատարմագրված իրանցի դիվանագետները 48 ժամվա ընթացքում լքեն երկիրը:
Դրան ի պատասխան՝ դեկտեմբերի 7-ին ԻԻՀ Մեջլիսը ընդունեց մի օրենք, համաձայն որի` Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը, հիմք ընդունելով Իրանի ազգային շահերի պաշտպանությունը, պարտավորվում էր երկու շաբաթվա ընթացքում Մեծ Բրիտանիայի հետ ունեցած իր քաղաքական հարաբերությունները իջեցնել գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի մակարդակի՝ միևնույն ժամանակ նվազեցնելով նաև առևտրատնտեսական հարաբերությունների մակարդակը:
Հասան Ռոհանիի՝ ԻԻՀ նախագահ ընտրվելուց հետո Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը Ռոհանիին հղած նամակում հույս էր հայտնել, որ Իրանի նոր իշխանությունների օրոք Թեհրանի և Լոնդոնի հարաբերությունները կբարելավվեն:

Разное 14:15 09/10/2013
«Согласно договоренности, достигнутой между главами МИД Ирана и Великобритании, будут назначены поверенные в делах»,– об этом, как передает иранское информагентство «ФАРС», заявила пресс-секретарь МИД Ирана Марзие Афхам.
Касаясь решения о восстановлении дипломатических отношений между двумя странами, официальный представитель внешнеполитического ведомства, в частности, отметила: «После прошедшего в Нью-Йорке совещания между главами МИД Ирана и Великобритании Мохаммадом Джавадом Зарифом и Уильямом Хейгом накануне состоялась телефонная беседа двух министров, по итогам которой было принято решение о назначении поверенных в делах в Тегеране и Лондоне».
Напомним, ухудшение британско-иранских отношений произошло в ноябре 2011 года. 29 ноября группа протестующих ворвалась в посольство Великобритании в Тегеране и, спустив британский флаг, водрузили на его место флаг Ирана. После этого МИД Великобритании выступил с заявлением, требуя от всех находящихся на ее территории иранских дипломатов покинуть страну в течение 48 часов.
В ответ на это в декабре 2010 года иранские парламентарии одобрили законопроект, предусматривающий ограничение дипломатических и экономических отношений с Великобританией. Меджлис обязал МИД ИРИ в рамках охраны национальных интересов и защиты прав иранского народа в течение двух недель понизить дипломатические отношения с Лондоном до уровня поверенного в делах, а также свести к минимуму торгово-экономические связи с Великобританией.
После избрания Хасана Роухани президентом Ирана премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон в письме, направленному лидеру ИРИ, выразил надежду на улучшение отношений между Тегераном и Лондоном.