Տարածաշրջան 22:41 09/10/2013
Ժամը 23.20-ի դրությամբ (Բաքվի ժամանակով) Ադրբեջանի ԿԸՀ-ի նախնական տվյալների համաձայն, հանրապետության գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը հաղթանակ է տարել հոկտեմբերի 9-ին կայացած ընտրություններում: Ինչպես նշված է ԿԸՀ-ի կայքում՝ Ադրբեջանի գործող նախագահի օգտին քվեարկել է ընտրողների 84,68%-ը (1159760 անձ):
Նախնական տվյալների համաձայն, երկրորդ տեղում է ընդդիմադիր Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլին: Վերջինս հավաքել է ընտրողների ձայների 4,74%-ը:
Երրորդ տեղը զբաղեցնում է «Ումիդ» կուսակցության ղեկավար Իգբալ Ագազադեն, ով հավաքել է 2,33% ձայն, ինքնառաջադրված Զահիդ Օրուջը՝ 1,63%, Ադրբեջանի միասնական ժողովրդական ճակատ կուսակցության ղեկավար Գուդրատ Հասանգուլիևը՝ 2,16%, «Ժամանակակից Մուսավաթ» կուսակցության ղեկավար Հաֆիզ Հաջիևը՝ 0,66%, Ադրբեջանի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Արազ Ալիզադեն՝ 0,92%, Ազգային վերածնունդ կուսակցության ղեկավար Ֆարիջ Գուլիևը՝ 0,95%, «Ադալյատ» կուսակցության ղեկավար Իլյաս Իսմայլովը՝ 1,26% և Ադրբեջանի ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավար Սարդար Ջալալօղլուն՝ 0,66%:
Ըստ ԿԸՀ տվյալների` Բաքվի ժամանակով 19:00-ի դրությամբ 5 միլիոն 145 հազար ընտրողներից քվեարկել է 3 720 643-ը (72,31 %):
Նշենք, որ «Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Իսա Գամբարը, Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցության ղեկավար Ալի Քերիմլին, Ադրբեջանի ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավար Սարդար Ջալալօղլուն և «EL» շարժման առաջնորդ Էլդար Նամազովը քվեարկության ընթացքում հայտարարել են նախագահական ընտրություններում գրանցված «բացարձակ խախտումների» և կեղծումների մասին: Ազգային խորհրդի թեկնածու Ջամիլ Հասանլին, մատնանշելով ընտրությունների ընթացքում կատարված զանգվածային խախտումները, դրանց պատասխանատվությունը վերագրել է գործող նախագահ Իլհամ Ալիևին: Ջամիլ Հասանլիի շտաբը պարբերաբար հրապարակել է ընտրությունների ընթացքում տեղ գտած խախտումները (քվեաթերթիկների լցոնումները, «կարուսելները» և այլն) մանրամասնորեն լուսաբանող հաղորդագրութուններ:
Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի ԿԸՀ հայտարարեց ընտրությունների ավարտի մասին, Ջամիլ Հասանլին հանդես եկավ ընտրությունների կեղծման մասին հայտարարությամբ, որտեղ նշվում է, որ Ազգային խորհուրդը չի ընդունում ընտրության արդյունքները:
«Թուրան» լրատվական գործակալությունը, «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությունը և «Minval.az» կայքը ընտրությունների ընթացքում գրանցված խախտումների մասին (սպառնալիքներ, ծեծ, Ազգային խորհրդի դիտորդի առևանգում) տեղեկատվություն, լուսանկարներ և տեսագրություններ են հրապարակել:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի գործող նախագահ Իլհամ Ալիևն այդ պաշտոնը զբաղեցնում է արդեն երկու ժամկետով` 2003թ-ից ի վեր: Նախորդ նախագահական ընտրությունները կազմակերպվել էին 2008թ. հոկտեմբերի 15-ին: 2009թ. մարտին Ադրբեջանում հանրաքվե է կազմակերպվել Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու նպատակով: Ըստ այդ փոփոխությունների, միևնույն անձը կարող է նախագահի պաշտոնը զբաղացնել ավելի քան երկու իրար հաջորդող ժամկետով: Եվրոպայի Խորհրդի Վենեցիայի հանձնաժողովն այդ կապակցությամբ ասել է. «Մեկ անձին նախագահի պաշտոնում բազմիցս ընտրվելու հնարավորություն տալը գնահատվում է որպես ժողովրդավարության զարգացման գործում հետ քայլ»:
Այս ընտրություններն ամենակեղտոտն են Ադրբեջանի պատմության մեջ. լցոնումներ, ծեծեր, հափշտակումներ և սպառնալիքներ

Ilham Aliyev received 84% of votes and was re-elected as president of Azerbaijani
According to the preliminary data of the Central Election Commission of Azerbaijan as of 23:20 at Baku time the incumbent President Ilham Aliyev has won the elections held on October 9. As the CEC reports, 84,68% of voters (1159760 people) had voted for the president of Azerbaijan.
According to the preliminary data, Jamil Hasanli a single candidate from the oppositionist National Council of Democratic Forces is on the second place. He scored 4,74% votes.
On the third place is the Chairman of the "Umid" party Iqbal Aghazadeh - 2,33% self-promoted Zahid Oruj - 1,63%, chairman of the United Popular Front Party of Azerbaijan Gudrat Hasanguliev -2,16%,, Chairman of the "Modern Musavat" party Hafiz Hajiyev -0,66%, chairman of the Social Democratic Party of Azerbaijan Araz Alizadeh - 0,92%, chairman of the National Revival Party Faraj Guliyev -0,95%, chairman of "Adalyat" party Ilyas Ismailov - 1,26%and chairman of the Democratic party of Azerbaijan Sardar Jalaloglu -0,66%.
According to the CEC 72.31% of 5 million 145 thousand voters have voted.
The leaders of the "Musavat" party Isa Gambar, the head of the Popular Front Party Ali Kerimli, the Democratic Party of Azerbaijan Sardar Jalaloglu and leader of the movement “EL” Eldar Namazov have declared about "total violations" and frauds during the presidential elections.
The candidate of the National Council Jamil Hasanli has also noted the mass election frauds and announced incumbent President Ilham Aliyev responsible that. Jamil Hasanli’s headquarter has regularly issued releases describing election violations in details - ballot stuffing, "carousels", pressure on observes, etc.
As soon as the CEC announced the end of the voting process Jamil Hasanli made a statement about the rigged elections held on October 9. He reported about receiving information about a huge number of mass and candid election frauds across the country, noting that the legitimacy of the elections can be questioned now. The election headquarter of presidential candidate of the National Council Jamila Hasanli made a statement, noting that the National Council does not accept the election results and does not recognize them as free and fair.
News agency "Turan", the Azerbaijani service of "Radio Liberty" and the portal "Minval" have regularly published information, photos and video footages about the violations recorded during the election - the threats of beatings, abductions of observers of National Council.
Today Azerbaijan holds presidential elections. The previous presidential elections were held on 15 October 2008. The incumbent president Ilham Aliyev is on this position for two terms already - since 2003. In March 2009 a referendum on making amendments to the Constitution was held in Azerbaijan, which repealed the restriction on one person remaining in office for more than two consecutive terms. The Venice Commission of the Council of Europe stated in this regard, "Giving one person the right to be repeatedly elected to the presidency is seen as a step backwards in the development of democracy."