Վազգեն Սաֆարյան. Եվրաբոնդերից ստացված գումարը պետք է ուղղել արդյունաբերության զարգացմանը
Հայաստանի արդյունաբերությունը զագացնելու համար պետությունը պետք է ներդրումային քաղաքականություն իրականացնի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Մասնավորապես, ըստ նրա, եվրաբոնդերից ստացված գումարը պետք է ուղղել արդյունաբերության զարգացմանը: Նշենք, որ Հայաստանի կողմից թողարկած 700 մլն դոլար ծավալով եվրաբոնդերը ձեռք են բերել 152 ներդրողներ՝ աշխարհի բոլոր ֆինանսական կենտրոններից:
Վ.Սաֆարյանի խոսքերով` եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխումից ստացած գումարով Հայաստանը վաղաժամկետ կմարի տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ ՌԴ-ից վերցրած վարկը, իսկ մնացած գումարով, ըստ նրա, պետք է պետությունը լուրջ ներդրումներ իրականացնի տնտեսության հիմնական ճյուղերում, որպեսզի արդյունաբերության մակարդակը բարձրանա:
Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահը գտնում է, որ եվրաբոնդերից ստացված գումարն առաջնահերթ պետք է ուղղել Երևանի ՋԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի կառուցմանը, ինչպես նաև Զանգեզուրի պղնձամոլիբդեն կոմբինատում ձուլարանի և քիմիամետալուրգիական կոմբինատի կառուցմանը: Բացի այդ, ըստ բանախոսի, այդ գումարները պետք է ուղղել Հայաստան-Իրան և Վանաձոր-Ֆիալետովո երկաթգծերի կառուցման վրա:
Վ.Սաֆարյանը նշեց նաև, որ Հայաստանում արդյունաբերության մակարդակը այսօր ՀՆԱ-ում կազմում է 20 տոկոս, ինչը բավականին քիչ է, ուստի այսօր խնդիր է դրված, որպեսզի այն հասցնել 30-35 տոկոսի։ «Հայաստանի արդյունաբերությունը լուրջ անկում է ապրել, դրա համար պետք է պետությունը ներդրումային լուրջ քաղաքականություն իրականացնի»,- ընդգծեց նա:

Экономика 17:08 11/10/2013
Для развития промышленности государство должно проводить активную инвестиционную политику. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил председатель Союза отечественных товаропроизводителей Вазген Сафарян.
Так, по его мнению, средства, полученные от размещения армянских евробондов на международном рынке, нужно направить на развитие промышленности.
Вазген Сафарян считает, что часть этих средств правительство Армении должно направить на досрочное погашение российского кредита в $500 млн., полученного в 2009 году. Остальную же сумму, по его словам, государство должно инвестировать в основные сферы экономики с целью повышения уровня промышленного развития.
В частности, как указал Вазген Сафарян, эти средства можно направить на строительство 2-ого энергоблока Ереванской ТЭЦ и на развитие Зангезурского медно-молибденового комбината.
«На сегодняшний день доля промышленности в ВВП Армении составляет 20%, и задача правительства должна заключаться в том, чтобы довести этот показатель до 35%», – резюмировал Вазген Сафарян.
Напомним, в сентябре Армения разместила дебютный выпуск семилетних евробондов на $700 миллионов. Выпущенные Арменией евробонды приобрели 152 инвестора из всех финансовых центров мира. Как сообщил ранее министр финансов Армении Давид Саркисян, 42% инвесторов – из США, 23% – из Великобритании, 17% – из Европы. Есть также инвесторы из России и стран Азии.
Армения по международным стандартам больше не считается бедной страной. Заявление главы Минфина Д.Саркисяна