Տարածաշրջան 13:00 12/10/2013
Հոկտեմբերի 10-ին ադրբեջանական «Khalq» պաշտոնական թերթը հրապարակել է բավականին հետաքրքիր մի լուսանկար, որտեղ պատկերված են Սումգայիթ քաղաքում անցկացված նախագահական ընտրությունները, գրում է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
Նյութի հեղինակը նշում է, որ այդ լուսանկարում երևում է, թե ինչպես է քվեարկող տղամարդը քվեատուփ գցում մեկ քվեաթերթիկ` մյուս ձեռքում ևս մի քանի քվեաթերթիկ բռնելով: Նրա կողքին մեկ այլ ընտրող է կանգնած: Երկուսն էլ չեն թաքցնում կատարվածից ստացած իրենց հաճույքը: Հատկանշական է, որ այդ լուսանկարը թերթի կայքում այլևս չկա:
«Մենք չփորձեցինք «Հալք» թերթի մեր գործընկերներին հարցեր տալ, քանի որ պատասխաններն արդեն գիտեինք. ընտրողի մյուս ձեռքում բնավ էլ քվեաթերթիկներ չեն. դրանք քվեաթերթիկների տեսք ունեցող թղթեր են: Մենք հենց այդպես էլ կարծում էինք»,- գրում է նյութի հեղինակը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանում անց են կացվել նախագահական ընտրություններ, որտեղ գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը հաղթել է հավաքելով ձայների 84,58%-ը: Նախնական տվյալների համաձայն` երկրորդ տեղում է ընդդիմադիր Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլին: Նա ստացել է ձայների 5,54%-ը: Նաև նշենք, որ «Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Իսա Գամբարը, Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցության ղեկավար Ալի Քերիմլին, Ադրբեջանի Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Սարդար Ջալալօղլուն և «EL» շարժման առաջնորդ Էլդար Նամազովը քվեարկության ընթացքում հայտարարել են նախագահական ընտրություններում գրանցված «բացարձակ խախտումների» և կեղծիքների մասին: Ազգային խորհրդի թեկնածու Ջամիլ Հասանլին, նույնպես ընգծելով ընտրությունների ընթացքում գրանցված զանգվածային խախտումները, ամբողջ պատասխանատվությունը վերագրում է գործող նախագահ Իլհամ Ալիևին: Ջամիլ Հասանլիի շտաբն ընտրությունների ընթացքում պարբերաբար մամլո հաղորդագրություններ է թողարկել, որոնք մանրամասնորեն նկարագրում էին խախտումները` քվեաթերթիկների լցոնում, «կարուսելներ», դիտորդների վրա ճնշումները և այլն:

Region 12:11 12/10/2013
On October 10, Azerbaijani official newspaper "Khalq" published a pretty interesting photo of presidential elections held in the city of Sumgait, Azerbaijani news agency "Turan" writes.
As noted in the material, on this photo one can see how a man drops a ballot into a ballot box and still keeps a pile of ballots in his other hand. Another voter is standing next to him and also votes. They both do not hide the pleasure from what is happening. It is noteworthy that this photo can no longer be found on the website of the newspaper.
"We did not ask questions to our colleagues from the newspaper "Khalq", as we know the answers in advance: in the other hand of the voter are not ballots, but the papers that look like ballots. That’s what we thought," reads the material.
Azerbaijan held presidential elections on October 9, where Ilham ALiyev took a victory with 84,58% votes. According to the preliminary data, Jamil Hasanli a single candidate from the oppositionist National Council of Democratic Forces is on the second place. He scored 5,54% of votes. The leaders of the "Musavat" party Isa Gambar, the head of the Popular Front Party Ali Kerimli, the Democratic Party of Azerbaijan Sardar Jalaloglu and leader of the movement “EL” Eldar Namazov have declared about "total violations" and frauds during the presidential elections. The candidate of the National Council Jamil Hasanli has also noted the mass election frauds and announced incumbent President Ilham Aliyev responsible that. Jamil Hasanli’s headquarter has regularly issued releases describing election violations in details - ballot stuffing, "carousels", pressure on observes, etc.