«ԱԱ-2014»-ի 32 մասնակիցներից 21-ի անուններն արդեն հայտնի են
Երեկ ուշ երեկոյան հայտնի դարձան 21 հավաքականների անունները, որոնք 2014 թ. ամռանը կմասնակցեն Բրազիլիայում կայանալիք ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանը: Հիշեցնենք, որ մասնակիցների թիվը 32 է:
Առաջիկա Մունդիալում Եվրոպան, այսպիսով, կներկայացնեն ընտրական խմբերի հաղթողները` Բելգիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի, Հոլանդիայի, Շվեյցարիայի, Ռուսաստանի, Բոսնիա-Հերցեգովինայի, Անգլիայի և Իսպանիայի հավաքականները: Եվրոպական ևս չորս ուղեգրերի տերերի անունները հայտնի կդառնան անցումային խաղերից հետո. պայքարի մեջ կմտնեն Հունաստանի, Պորտուգալիայի, Խորվաթիայի, Շվեդիայի, Ֆրանսիայի, Ուկրաինայի, Ռումինիայի և Իսլանդիայի ազգային թիմերը:
Հիշեցնենք, որ «B» խմբի երկրորդ հորիզոնականում հայտնված Դանիայի ընտրանին չի մտել փլեյ-օֆֆ, քանի որ երկրորդը ճանաչված թիմերի շարքում ամենավատ արդյունքն ունի: Ի դեպ, անցումային խաղերի վիճակահանությունը կկայանա հոկտեմբերի 21-ին, Ցյուրիխում, իսկ հանդիպումները տեղի կունենան նոյեմբերի 15-ին և 19-ին:
Հյուսիսային Ամերիկայից ֆուտբոլային գլխավոր իրադարձությանը մասնակցելու իրավունք են ստացել ԱՄՆ-ի, Կոստա Ռիկայի և Հոնդուրասի թիմերը: Մեքսիկայի հավաքականն անցումային խաղերում կհանդիպի Նոր Զելանդիայի ընտրանու հետ:
Հարավային Ամերիկան, բացի տանտերերից` Բրազիլիայի հավաքականից, կներկայացնեն Արգենտինայի, Կոլումբիայի, Չիլիի ու Էկվադորի ընտրանիները: Ուրուգվայի հավաքականը կփորձի Հորդանանի թիմի հետ անցումային խաղերի միջոցով ուղեգիր ապահովել:
Ասիան, Օվկիանիան Բրազիլիայում հաստատ ներկայացված կլինեն Ճապոնիայի, Ավստրալիայի, Իրանի և Հարավային Կորայի հավաքականներով: «ԱԱ-2014»-ի ևս 5 ուղեգիր Աֆրիկայում կվաստակեն Բուրկինա Ֆասո-Ալժիր, Կոտ դ’Իվուար-Սենեգալ, Եթովպիա-Նիգերիա, Թունիս-Կամերուն, Գանա-Եգիպտոս անցումային խաղերի հաղթողները: Հիշեցնենք, որ առաջին հանդիպումներն արդեն կայացել են, իսկ պատասխան խաղերը տեղի կունենան նոյեմբերի 16-ին, 17-ին և 19-ին:
Ավելացնենք, որ աշխարհի 2014 թ. առաջնությունը կանցկացվի Բրազիլիայի 12 քաղաքում, հունիսի 12-ից հուլիսի 13-ը:

Спорт 14:26 16/10/2013
В ночь на среду была определена двадцать одна сборная из тридцати двух, которые примут участие в чемпионате мира, который ближайшим летом состоится в Бразилии, сообщает российский портал Live.tv.
Европу на предстоящем чемпионате мира представят победители отборочных групп: Бельгия, Италия, Германия, Нидерланды, Швейцария, Россия, Босния и Герцеговина, Англия, Испания. Еще за четыре "европейские" путевки на мундиаль поборются команды, занявшие в своих группах вторые места: Греция, Португалия, Хорватия, Швеция, Франция, Украина, Румыния и Исландия.
Отметим, что команда Дании, также ставшая второй в группе B, но показавшая худший результат среди вторых команд, не попала в стыковые матчи. Жеребьевка этих встреч пройдет 21 октября в Цюрихе, а сами игры - 15 и 19 ноября.
Южную Америку помимо страны-хозяйки на мундиале представят сборные Аргентины, Колумбии, Чили и Эквадора. Команда Уругвая попытается попасть на главный футбольный турнир четырехлетия через стыковые матчи, в которых 15 и 19 ноября она сыграет против сборной Иордании.
Напрямую на мундиаль от Северной Америки попали команды США, Коста-Рики и Гондураса. Мексика встретится в стыковых матчах с новозеландцами.
Азия и Океания в Бразилии точно будут представлены командами Японии, Австралии, Ирана и Южной Кореи. Еще пять путевок на ЧМ-2014 разыграют в Африке победители стыковых матчей Буркина-Фасо - Алжир, Кот-д'Ивуар - Сенегал, Эфиопия - Нигерия, Тунис - Камерун, Гана - Египет, которым осталось сыграть лишь ответные встречи (16, 17 и 19 ноября).