Քաղաքական 12:27 17/10/2013
«Սեպտեմբերի 3-ին, նախագահի հնչեցրած հայտարարությունը՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու ՀՀ մտադրության մասին, սկզբնական շրջանում զգացմունքային արձագանքի հանգեցրեց, սակայն ավելի ուշ, ԵՄ պաշտոնյաները հայտարարեցին, որ ըմբռնումով ու հարգանքով են վերաբերվում Հայաստանի որոշմանը և Հայաստանի հետ երկխոսությունը կշարունակվի»,- Panorama.am-ին ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության հիմքում երկուստեք շահն է և կողմերը ձգտում են խորացնել համագործակցությունը:
«Մենք չենք համագործակցում եվրոպայի հետ ցույց տալու համար, թե գործընթացը շարունակվում է, Եվրոպայի հետ համագործակցությունը բխում է մեր շահերից, ինչի արդյունքում Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացը ակտիվ փուլում է, Հայաստանում եվրոպական չափանիշներին համահունչ ընտրություններ են անցկացվում, իսկ Հայաստանի քաղաքացին առավել պաշտպանված է»,- նշեց Է. Շարմազանովը:
Հարցին, թե արդյո՞ք Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովում փաստաթղթի ստորագրում է նախատեսված, ԱԺ փոխնախագահը նշեց. «Մինչև գագաթաժողով դեռ ժամանակ կա, առաջիկայում պարզ կդառնա, թե համաձայնագիր կամ հռչակագիր կստորագրվի, թե հայտարարություն կտարածվի: Այս պահին դեռ հստակ բան չեմ կարող ասել: Մի բան հստակ է. կողմերը համագործակցության խորացման հարցում վերջակետ չեն դնելու»:
«Այս մասին միայն կարող եմ ասել, որ երկխոսությունը շարունակելու անհրաժեշտություն կա և այն շարունակվելու է, ինչի մասին ՀՀ նախագահը հստակ նշեց ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթում ու դրան հետևած հարցուպատասխանի ժամանակ»,- ասաց Է. Շարմազանովը:

Topic of the day 13:59 17/10/2013
The statement made by Armenian President Serzh Sargsyan on September 3 on the entry into the Customs Union initially caused an emotional reaction, but subsequently European officials stated that they regard Armenia’s decision with understanding and respect and that dialogue with Armenia will continue, Armenian National Assembly’s Deputy Speaker Edward Sharmazanov told Panorama.am.
Cooperation between Armenia and the European Union is based on mutual interest and the parties seek to deepen the cooperation, according to Sharmazanov.
“We cooperate with Europe not for the purpose of showing that the process goes on – cooperation with Europe is in our interests, the reform process is in full swing, our elections meet European standards and Armenian citizens are protected,” the Deputy Speaker said.
“There is a need to continue the dialogue, and it will continue. The Armenian President said that in his speech at the PACE session and at the question-and-answer session,” he added.