Ադրբեջանցի քաղաքագետ. Մեր քաղաքացիների մի մասը սովորական կաթնասուններից ոչնչով չի տարբերվում
«Ինչ-որ խղճուկ ադրբեջանցի մարդասպան առանց որևէ պատճառի սպանել է 25-ամյա տղայի, որից հետո Բիրյուլևոն ոտքի է կանգնել` բողոքելով ոստիկանությանը, որ վերջիններս իրենց չեն պաշտպանում և չեն գտնում մարդասպանին», - ադրբեջանական «Faktxeber» լրատվական կայքին տված հարցազրույցում ասել է քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն` մեկնաբանելով «Օրհան Զեյնալովի գործի» հետ կապված իրադրությունը:
Նշենք, որ նախօրեին դատարանն հաստատել է Եգոր Շչերբակովի` Մոսկվայում տեղի ունեցած սպանության մեջ կասկածվող, ադրբեջանցի Օրհան Զեյնալովի կալանավորումը մինչև դեկտեմբերի 10-ը:
Փորձագետը նշել է, որ այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի Ներքին գործերի նախարարը 33 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով պարգևատրում է նշանակել, Օրհան Զեյնալովի ծանոթներից մեկը այդ գումարի փոխարեն հայտնել է նրա գտնվելու վայրը:
«Միջազգային հակամարտությունից նաև այլ խոշոր ուժեր են ցանկացել շահ քաղել: Այդպես, Գյանջայից ժամանած ադրբեջանցիներից փորձում են վերցնել և կվերցնեն միլիարդների եկամուտ բերող մրգի ու բանջարեղենի մեծածախ շուկան այնպես, ինչպես Թելման Իսմայիլովից վերցրեցին Չերկիզովյան շուկան: Արդյունքում Օրհան Զեյնալովի պես բթամիտների պատճառով Ռուսաստանում բնակվող ադրբեջանցիները ստիպված են կորցնել իրենց տնտեսական դիրքը», - ընդգծել է Ալիզադեն:
Իր խոսքերով` «նմանատիպ բթամիտների» մեծ քանակության մասին կարելի է տեղեկանալ ադրբեջանական հեռուստահաղորդումների միջոցով: «Դիտելով այնպիսի հաղորդումներ, ինչպիսիք են «Ումիդվար»-ը («Հույս կա»), «Սյանի ախտիրիրամ»-ը («Փնտրում եմ քեզ»), կարելի է հասկանալ, որ Ադրբեջանի քաղաքացիների մի մասը զուրկ է անձնական և ազգային արժանապատվության զգացումից և չի տարբերվում հասարակ կաթնասուններից: Նրանք արժանի չեն ադրբեջանցի կոչվելուն: Օրհան Զեյնալովը նրանցից մեկն է: 10 տարի առաջ նա փախել է Ադրբեջանից` այստեղ մարդ սպանելով: Նույնպիսի հանցագործություն է գործել նաև Ռուսաստանում: Նմանատիպ մարդիկ շատ են վնասում ադրբեջանական հասարակությանը», - հայտնել է քաղաքագետը:

Society 17:06 18/10/2013
Azerbaijani political scientist: Part of our citizens is deprived of dignity and does not differ from mammals
"A pathetic Azerbaijani killer murders 25-year-old young man for no reason, after which the population of Biryulevo rises up, and protests against the police for not being protected by them and for not being able to find the killers,” political analyst Zardusht Alizadeh told an interview given to the Azerbaijani news site "Faktheber", commenting on Orhan Zeynalov’s case.
Yesterday, the court sanctioned the arrest until December 10, Azerbaijani Orhan Zeynalova who is suspected in murdering Yegor Shcherbakov in Moscow.
The expert noted that after the Russian Ministry of Internal Affairs suggested award equal to $ 33 million, one of Orhan Zeynalov’s fellows gave him away in exchange for the mentioned sum of money.
"Other major powers wanted to make a fortune on the international conflict too. Thus, they are trying to seize and take away the wholesale fruit and vegetable market from the Ganja Azerbaijanis which brings billions of revenue; just like the case of Cherkizovsky market that was taken away from Telman Ismailov. As a result, due to such dunces as Orhan Zeynalov, Azerbaijanis, living in Russia, are forced to lose their economic position," Alizadeh says.
According to him, a large number of "such dunces" can be found on Azerbaijani television shows. "After watching such programs as "Umid Var" ("There is hope"), "Syani ahtaryram" ("Looking for you"), one can see that a part of Azerbaijani citizens is deprived of a sense of personal and national dignity and does not differ from ordinary mammals. They do not deserve to be called Azerbaijanis. Orhan Zeynalov is one of them. 10 years ago, he fled from Azerbaijan, slaughtering a man here. He committed exactly the same crime in Russia. These kinds of people are very harmful for Azerbaijani society," said the political scientist.