Սերժ Սարգսյանի որոշումը` Մաքսային միության անդամակցելու մասով, չափազանգ կարևոր որոշում է. ԵվրԱզէՍ ինստիտուտի տնօրեն
«ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը պատրաստ է անդամակցել Մաքսային միությանը, չափազանց կարևոր որոշում է: Ընդ որում կարևոր է ոչ միայն ՌԴ, այլև հենց Հայաստանի համար»,- այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց ԵվրԱզէՍ ինստիտուտի տնօրեն, ՌԳԱ Գիտխորհրդի` Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի հարցերով բյուրոյի անդամ Վլադիմիր Լեպյոխինը:
Պաշտոնյան, անդրադառնալով այս որոշումից հետո հնչող քննադատություններին և հայտարարություններին նշեց, որ իրականում Հայաստանը շատ ավելի ազատ է, քան Ռուսաստանը որոշումներ կայացնելու առումով և իր շահերը առաջ տանելով` ավելի շատ դիվիդենտներ կարող է ստանալ Մաքսային միությանն անդամակցությունից. «Կարևորությունը նախևառաջ Հայաստանի տարածաշրջանային շահերից է բխում և Հայաստանը կարող է թելադրել այն պայմանները, որոնց հիման վրա է նա ուզում անդամագրվել Մաքսային միությանը: Հետագայում էլ ձգտել դրանց իրագործմանը»,- նշեց Վ.Լեպյոխինը:
Վերջինի, տեսանկյունից, ներկայումս Հայաստանի համար առանցքային շահ է հանդիսանում գազի սակագինը և Մաքսային միությունը հնարավորություն կտա Հայաստանին այդ հարցը բարձրաձայնել ու քննարկել հօգուտ իր շահերի: Նույնը նաև առևտրաշրջանառության առումով. «Կան շատ ասպեկտներ, որոնք շատ կարևոր են Հայաստանի համար և անհրաժեշտ է, որ այդ հարցերը մասնագետների կողմից լավ ուսումնասիրվեն ու քննարկվեն»,- շեշտեց նա:
Նա համաձայնեց, որ Ռուսաստանը որոշակիորեն կախում ունի Արևմուտքից և որ որոշ դեպքերում ավելի ոչ շահեկան վիճակում է, քան, օրինակ, Գոնդուրասը.«Այո, մեծ է կախվածությունը և ոչ միայն Արևմուտքից, ինչն էլ երբեմն խանգարում է մոբիլ որոշումներ կայացնել: Բայց խնդիրը նրանում է, որ Եվրոպան ավելի մեծ կախում ունի, քան Ռուսաստանը: Իսկ վերջին տարիներին հատկապես այդ կախվածությունը խորացավ: Եվ եթե Ռուսաստանի հետ դեռ կարելի է համաձայնության գալ, քանի որ ՌԴ կախվածությունը հիմնականում ռեսուրսային է` համաձայնագրերի, պայմանագրերի մակարդակով և քաղաքական որոշումներում, որոնք կապված են տարածքի հետ ՌԴ-ն ազատ է, ապա նույնը չի կարելի ասել նույն Եվրոպայի մասով»,- նշեց նա:

Комментарии 13:18 18/10/2013
Заявление Сержа Саргсяна о готовности Армении вступить в ТС было крайне важным. Комментарий главы Института ЕврАзЭС
«Заявление президента Армении Сержа Саргсяна о готовности Армении вступить в Таможенный союз было крайне важным, причем не только для России, но и именно для Армении», – об этом заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции генеральный директор Института ЕврАзЭС, член бюро Научного совета по комплексным проблемам евразийской экономической интеграции Российской Академии наук Владимир Лепехин.
Касаясь критики и заявлений, которые стали озвучиваться после такого решения, Владимир Лепехин отметил, что в действительности Армения гораздо более свободна, нежели Россия в плане принятия решений и, продвигая свои интересы, может выиграть больше дивидендов от вступления в ТС. «Важность в первую очередь исходит из региональных интересов Армении, и Армения может диктовать те условия, опираясь на которые она хочет разделять членство в ТС, и в дальнейшем стремиться к их реализации», – подчеркнул он.
По мнению генерального директора Института ЕврАзЭС, в настоящее время ключевой интерес для Армении представляют тарифы на газ, а членство в Таможенном Союзе позволит Армении поднять этот вопрос и обсудить его в пользу своих же интересов. То же самое, отметил он, касается и торгового оборота. «Существует множество аспектов, которые крайне важны для Армении, и существует необходимость их детального изучения и обсуждения на уровне специалистов», – подчеркнул он.
Владимир Лепехин согласился с мнением о том, что Россия в некоторой степени находится в зависимости от Запада. «Да, зависимость серьезная, причем не только от Запада, что иногда мешает принимать мобильные решения. Но проблема состоит в том, что Европа находится в еще большей зависимости, нежели Россия. И если с Россией еще можно достичь согласия, поскольку зависимость в основном касается ресурсов, то того же нельзя сказать о Европе»,– резюмировал Владимир Лепехин.