Քաղաքական 16:55 23/10/2013
Ադրբեջանի իշխանության ներքին և արտաքին քաղաքականության իմաստը կայանում է երկիրը անպատժելիորեն թալանելու և ոչ մեկի հետ չկիսվելու մեջ: Այդ մասին «Minval.az» պորտալին տված հարցազրույցում հայտնել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն:
Այն հարցին, թե ինչպես են զարգանալու Ադրբեջանի հարաբերությունները Արևմուտքի և Ռուստաստանի հետ Իլհամ Ալիևի նախագահության հաջորդ 5 ընթացքում, քաղաքագետը նշել է, որ արտաքին քաղաքականությունը ներքինի շարունակությունն է:
«Ինչո՞ւմ է կայանում Ադրբեջանի այդ քաղաքականության իմաստը: Նրանում, որ էլիտար խմբերը զբաղված են նավթային, գազային, բյուջետային, երկրի կոռուպցիոն եկամուտների սեփանակաշնորհմամբ: Դա իրենց գոյության և գործունեության հիմնական իմաստն է: Այդ ներքին քաղաքանության անխոչընդոտ իրականացման համար իշխանությունը համապատասխանաբար իրականացնում է արտաքին քաղաքականություն, որն, առաջին հերթին, ապահովում է Ադրբեջանի այսպես կոչված բացարձակ ինքիշխանությունը` այսինքն, անհնազանդությունը միջազգային օրենքին և այն պարտավորություններին, որոնք մեր երկիրն իր վրա է վերցրել, և որոնք կխանգարեին գործող էլիտային թալանել», - ասել է նա:
Ալիզադեի խոսքերով` Ադրբեջանի իշխանությունը հենց այդ պատճառով էլ բարձրացնում են հանրապետության դրոշը, նշում է դրոշի օրը, ժողովրդի մեջ դաստիարակում հավատարմություն ինքնիշխանության հանդեպ: «Կարծես թե ինքնիշխանությունը չի վերաբերում Ղարաբաղին, օրենքների իրականացմանը, այլ վերաբերում է միայն նրան, որ հնարավոր լինի սպառնալ բոլոր օտար հանրապետություններին», - ասել է նա` նշելով, որ իշխանության քաղաքականությունը ուղղված է գլոբալիզացիայի և եվրաինտեգրացման գործընթացները կանգնեցնելու, քանի որ դա կխանգարեր նրանց թալանել Ադրբեջանը:
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին խոսելիս քաղաքագետը հիշեցրել է, որ «ազնվազարմ խան» Հեյդար Ալիևն այդ երկրի հետ այնպիսի հարաբերություններ էր ստեղծել, որոնք սահմանափակում էին Կրեմլի միջամտությունը Ադրբեջանի գործերում: «Դրա համար անհրաժեշտ էր վճարել: Նա վճարեց Ղարաբաղով: Մնացածը դարձավ իր հիերարխիան` մի միջամտեք ներքին գործերի մեջ», - ասել է Ալիզադեն` նշելով, որ Ադրբեջանը դարձել էր Հեյդար Ալիևի տիրույթը, որը նա կարող էր ուզածի պես ղեկավարել:
Ալիզադեի խոսքերով` Հեյդար Ալիևը «հանձնել» է Ղարաբաղը` փոխարենը ստանալով մնացած Ադրբեջանը`նավթի և գազի հետ միասին: Քաղաքագետը նշել է, որ Ադրբեջանը չի անդամակցի Եվրասիական միությանը, քանի որ իշխանության քաղաքականության իմաստը ոչ մեկի հետ չկիսվելն է: «Մենք դեպի Ռուսաստան գնալու ցանկություն չունենք: Այստեղ միայն մենք ենք, իսկ այնտեղ կհայտնվի ինչ-որ ռուս օլիգարխ և մասնաբաժին կպահանջի», - ասել է նա:
Այն հարցին, թե ինչու են Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ոչ այդքան ջերմ հարաբերությունները ստեղծվել, քաղաքագետը նշել է, որ Թուրքիան ցանկացել է ավելի խորը ներթափանցել Ադրբեջանի գործերի մեջ: «Հատկապես նավթային գործերի մեջ: Իսկ մեր իշխանությունը նրանց ձեռքերին է հարվածել` ասելով, որ չհավակնեն ուրիշի ունեցվածքին: Այդ պատճառով էլ այսօր մեր և Թուրքիայի միջև այդպիսի սառը ընկերություն է: Keep distance – մենք բոլոր երկրների հետ տարածություն ենք պահում, որն անհրաժեշտ է իշխանությանը Ադրբեջանն անպատժելիորեն թալանելու համար: Դա քաղաքականության մեջ գոյություն ունենալու համար նրանց հիմնական նպատակն է», - կրկնել է քաղաքագետը:
«Ադրբեջանական իշխանությունը պաշտպանում է իր տարածքի և հարստությունների անկախ տերը լինելու իր իրավունքը: Այդ պատճառով էլ նա չի պատրաստվում որևէ մեկի հետ թշնամանալ, այդ թվում նաև` վիճել Հայաստանի հետ: Խոստացել են. հանձնել են Ղարաբաղը, վերցրել են Բաքուն: Ինչպես ասում են, տղամարդը պետք է կատարի իր խոստումը: Ժողովրդին հեքիաթներ կպատմեն և զուգահեռաբար կզբաղվեն միջոցների յուրացմամբ: Իսկ դա ամենագլխավորն է: Այդ դեպքում եվրոպամետ ուղղվածությունը շահավետ չէ: Եվրոպան կպահանջի, որ մենք թափանցիկ և արդար լինենք: Իսկ այդ ամենը հաճելի չէ իշխանության համար: Կախվածի տանը պարանի մասին չեն խոսում», - կարծում է փորձագետը:
Ալիզադեն կարծում է, որ Ռուսաստանը վտանգավոր է Ադրբեջանի իշխանության համար, քանի որ ցանկանում է երկիր «սողոսկել» և վերցնել եկամուտների մի մեծ մասնաբաժին: «Իրանի հետ նույնպես վտանգավոր է. այնտեղ հստակ գաղափարական ուղղվածություն կա, որը հիմնված է հասարակական արդարության վրա: Այդ պատճառով իսլամը նույնպես վտանգավոր է: Բաղադրատոմսը, որով կերակրում են մեր ժողովրդին, պարզ է. համաժողովրդական առաջնորդը և նրա թանկարժեք փոխարինողը», - ասել է նա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչի հետ էր կապված նախագահ Ալիևի փակ և հապճեպորեն կազմակերպված երդմնակալությունը` քաղաքագետը նկատել է, որ Ադրբեջանը ֆինանսապես բավականին անկախ է դարձել: «Այժմ իշխանությունն իրեն քաղքենու պես է պահում: Ունեն կապիտալ: Բացահայտ ասում են, որ տիրապետում են ֆինանսական միջոցների և այդ պատճառով էլ մենք որևէ մեկից կախում չունենք: Եվ այդ պատճառով էլ նրանք հաշվի չեն առնում Արևմուտքի կարծիքը և հանգիստ կառավարում են բնակչությունը», - ասել է նա:
Սակայն Ալիզադեն կարծում է, որ Ադրբեջանն Արևմուտքին չի առերեսվում: «Մենք, չգիտես ինչու, իրադրությունը ողբերգական ենք ներկայացնում: Արևմուտքի համար Ադրբեջանը գրեթե 99-րդ տեղում է, միգուցե և 200-ում: Արևմուտքը շատ խնդիրներ ունի: Եվ նրանք չեն զբաղվում Ադրբեջանով», - ասել է նա:

Аналитика 13:20 23/10/2013
Смысл внутренней и внешней политики властей Азербайджана состоит в том, чтобы безнаказанно грабить страну и ни с кем не делиться. Об этом в интервью порталу «Минвал.аз» заявил известный в Азербайджане политолог Зардушт Ализаде.
Отвечая на вопрос, как сложатся у Азербайджана отношения с Западом и с Россией в следующие 5 лет президентства Ильхама Алиева, политолог отметил, что внешняя политика является продолжением внутренней.
«В чем заключен смысл этой политики Азербайджана? В том, что элитные группы занимаются приватизацией нефтяных, газовых, бюджетных, коррупционных доходов страны. Это является главным смыслом их существования и функционирования. Для беспрепятственной реализации этой внутренней политики, власти соответственно проводят внешнюю политику, которая, во-первых, обеспечивает так называемый абсолютный суверенитет Азербайджана, то есть не подчинение международным законам и тем обязательствам, которая взяла на себя наша страна, которые помешали бы действующей элите воровать», - сказал он.
По словам Ализаде, именно поэтому власти Азербайджана возвышают флаг республики, отмечают праздник флага, воспитывают народ в духе верности суверенитету. «Будто суверенитет не относится к Карабаху, к исполнению законов, а относится только к тому, чтобы всем иностранным государствам можно было бы пригрозить пальцем», - сказал он, отметив, что политика властей направлена на затормаживание процессов глобализации и евроинтеграции, так как это стало бы мешать им грабить Азербайджан.
Касаясь отношений с Россией, политолог напомнил, что в свое время «вельможный хан» Гейдар Алиев выстроил с ней такие отношения, которые ограничивали вмешательство Кремля в дела Азербайджана. «За это следовало заплатить. Он расплатился Карабахом. А остальное стало его иерархией, мол, не вмешивайтесь во внутренние дела», - сказал Ализаде, отметив, что Азербайджан стал вотчиной Гейдара Алиева, которой он управлял как хотел.
По словам Ализаде, Гейдар Алиев «отдал» Карабах, получив взамен остальной Азербайджан вместе с нефтью и газом. Политолог отметил, что Азербайджан не будет вступать в Евразийский союз, т.к. смысл политики властей заключен в том, чтобы ни с кем не делиться. «У нас нет желания идти в сторону России. Здесь мы сами, а там прискачет какой-то российский олигарх и потребует долю», - сказал он.
Отвечая на вопрос почему у Азербайджана сложились не очень теплые отношения с Турцией, Алиаде заметил, что Турция хотела глубже влезть в дела Азербайджана. «Особенно в нефтяные. А наши власти ударили их по рукам, сказав, чтоб они не зарились на святые озера. Поэтому сегодня у нас такая холодная дружба с Турцией. Keep distance - мы со всеми странами держим дистанцию, которая необходима для того, чтобы власть безнаказанно могла грабить Азербайджан. Это является их главной целью существования в политике», - повторил политолог.
«Азербайджанская власть защищает свое право быть независимым хозяином своей территории и богатств. Поэтому она не собирается ни с кем враждовать, в том числе и ссорится с Арменией. Дали слово: отдали Карабах - взяли Баку. Как говорится, мужчина должен держать слово. Народу будут рассказывать байки, а параллельно заниматься освоением средств. А это главное. В этом случае, проевропейская ориентация невыгодна. Европа станет требовать, что мы были прозрачны и честны. А это все неприятно для властей. В доме повешенного о веревке не говорят», - считает эксперт.
Ализаде отметил, что Россия опасна для властей Азербайджана т.к. хочет «влезть» в республику и взять немалую долю от доходов. «С Ираном также опасно: там конкретное идеологическое направление, основанное на идее социальной справедливости. И поэтому ислам также опасен. Поэтому прост рецепт, которым кормят наш народ: общенациональный лидер и его ценный преемник», - сказал он.
Отвечая на вопрос, с чем была связана закрытая и поспешная инаугурация президента Алиева, политолог заметил, что Азербайджан стал достаточно финансово независимым. «Сейчас власти ведут себя как мещанин во дворянстве. Имеют капиталы. Открыто говорят, что владеют финансами и за счет этого мы ни от кого не зависим. И поэтому они не принимают во внимание мнение Запада и спокойно правят населением», - сказал он.
Однако, по мнению Ализаде никакого противостояния Азербайджана с Западом нет. «Мы почему-то драматизируем ситуацию. Для Запада Азербайджан находится где-то на 99-м месте, а может на 200-ом. У Запада есть очень много проблем. И они не занимаются Азербайджаном», - сказал он.