Քաղաքական 20:23 24/10/2013
«BBC» լրատվական գործակալության իրանական ծառայությունը Երևանի Կոնդ թաղամասում գտնվող 1687թ. կառուցված իրանական մզկիթի վերաբերյալ ֆոտոշարք է պատրաստել:
Նախագծի հեղինակները, անդրադառնալով 1915թ. Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունից փախած և Կոնդում ապաստան գտած մի քանի հայ ընտանիքների ճակատագրին, նշում են, որ ներկայում մզկիթի տարածքում ապրում են նրանց ժառանգները: Ըստ աղբյուրի՝ մզկիթում բնակվելու թույլտվություն տրվել է ԽՍՀՄ տարիներին Երևանի քաղաքապետարանի կողմից:
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանությունն (Armenian Genocide) արդեն ճանաչել և դատապարտել են Ուրուգվայը (1965թ.), Կիպրոսի Հանրապետությունը (1982թ.), Արգենտինան (1993թ.), Ռուսաստանի Դաշնությունը (1995թ.), Կանադան (1996թ.), Հունաստանը (1996թ.), Լիբանանը (1997թ.), Բելգիան (1998թ.), Իտալիան (2000թ.), Վատիկան (2000թ.), Ֆրանսիան (2001թ.), Շվեյցարիան (2003թ.), Սլովակիան (2004թ.), Հոլանդիան (2004թ.), Լեհաստան (2005թ.), Գերմանիան (2005թ.), Վենեսուելան (2005թ.), Լիտվիան (2005թ.), Չիլին (2007թ.), Շվեդիան (2010թ.): Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Վատիկանը, Եվրախորհուրդը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:
Նշենք, որ Խորհրդային Միության տարիներին, ի թիվ բազմաթիվ եկեղեցիների վնասվել է նաև սույն մզկիթը:
Սակայն, Երևանում պահպանվել է 1766թ. կառուցված իրանական մեկ այլ մզկիթ, որը Կովկասում ամենամեծն է: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո այն վերանորոգվել է և ներկայում պահպանվում է պետության կողմից:
Ավելին, Իրանի և Հայաստանի մշակույթի նախարարությունների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ «Կապույտ մզկիթը» վերանորոգելուց և ամբողջական տեսքի բերելուց հետո քայլեր կձեռնարկվի, որպեսզի այն ընդգրկվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցուցակում:
ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին, վերջերս տեղի ունեցած մամլո ասուլիսներից մեկի ընթացքում գոհունակությամբ նշել էր, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ սերտ համագործակցություն է ծավալվում՝ կապված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցուցակում մզկիթի ներառման հետ:

Region 22:40 24/10/2013
The Iranian BBC news agency has prepared a photo-footage related to the Mosque constructed in 1687 in Kond district of Yerevan.
The author of the project has touched upon the destiny of several families who had run away from Ottoman Turkey during the Armenian Genocide and had settled down in Kond. It says that the offspring of those families live around the Mosque territory at present. According to the source the during the Soviet times Municipality of Yerevan has given them the permit to settle there down.
It should be noted that the Armenian Genocide has been recognized and condemned by Uruguay (1965), the Republic of Cyprus (1982), Argentina (1993), Russia (1995), Canada (1996), Greece (1996), Lebanon (1997), Belgium (1998), Italy (2000); Vatican (in 2000), France (2001), Switzerland (2003), Slovakia (2004), the Netherlands (2004), Poland (2005), Germany (2005), Venezuela (2005), Lithuania (2005), Chile (2007), Sweden (2010). The Vatican and the Council of Europe have also recognized the Armenian Genocide.
It should be mentioned that among many other churches the mosque has also been damaged during the Soviet Union times.
However there is also another Mosque preserved in Yerevan since 1766, which is the biggest one in the Caucasus. After the collapse of Soviet Union it has been resumed and is protected by the government.
Even more, according to the agreement reached between the Culture Ministries of Armenia and Iran the “Blue Mosque” will be included into the cultural heritage list of UNESCO after being reconstructed and resumed.
The IRI ambassador to RA Mohammad Reisi had recently noted in a press conference that he is closely cooperating with the RA Culture Ministry in order to include the Blue Mosque into the cultural heritage list of UNESCO.