Հասարակություն 13:17 25/10/2013
«Իրանահայ համայնքը Իրան-Հայաստան հարաբերություններում կարևոր դերակատարում ունի»,-այդ մասին իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին:
Իրանի դեսպանը, անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակին, նշել է, որ հայ-իրանական փոխադարձ կապերը ունեն կառուցողական բնույթ և զարգանում են բոլոր բնագավառներում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-իրանական համատեղ ֆիլմ ստեղծելու և երկկողմ հետաքրքրություններ ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Ռեիսիին երկու երկրների միջև ջերմ գործակցության և կապերի խորացմանն ուղղված աշխատանքների, ինչպես նաև Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ դրսևորած ուշադրության համար:

Общество 13:58 25/10/2013
Армянская община Ирана играет важную роль в отношениях ИРИ с Арменией. Как передает иранское информагентство «ИРИБ», об этом в ходе встречи с министром Диаспоры Армении Грануш Акопян заявил посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси.
Посол ИРИ, обратившись к уровню двусторонних отношений, отметил, что армяно-иранские связи носят конструктивный характер и развиваются во всех сферах.
В ходе встречи стороны обсудили вопрос создания совместного армяно-иранского фильма и ряд других вопросов, представляющих обоюдный интерес.
Министр Г.Акопян выразила благодарность послу М.Реиси за деятельность, направленную на углубление сотрудничества и связей между двумя странами, а также за внимание к армянской общине Ирана.