Հասարակություն 13:17 25/10/2013
«Իրանահայ համայնքը Իրան-Հայաստան հարաբերություններում կարևոր դերակատարում ունի»,-այդ մասին իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին:
Իրանի դեսպանը, անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակին, նշել է, որ հայ-իրանական փոխադարձ կապերը ունեն կառուցողական բնույթ և զարգանում են բոլոր բնագավառներում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-իրանական համատեղ ֆիլմ ստեղծելու և երկկողմ հետաքրքրություններ ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Ռեիսիին երկու երկրների միջև ջերմ գործակցության և կապերի խորացմանն ուղղված աշխատանքների, ինչպես նաև Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ դրսևորած ուշադրության համար:

The Armenian community of Iran plays an important role in Iran-Armenia relations, Iranian Ambassador to Armenia Mohammad Reisi has said at a meeting with Armenian Diaspora Minister Hranush Hakobyan, according to IRIB news agency.
The Iranian envoy noted that Armenian-Iranian ties are constructive and that they develop in all areas.
The two parties discussed shooting a joint Armenian-Iranian film and a number of other issues of mutual interest.
Mrs Hakobyan thanked Ambassador Reisi for his activities aimed at deepening the cooperation between the two countries as well as for his attention towards the Armenian community of Iran.