Հարցազրույցներ 14:15 25/10/2013
Եվրոպական խորհրդարանը հոկտեմբերի 23-ի լիագումար նիստում կողմ քվեարկեց «Եվրոպական հարևանության քաղաքականություն, համագործակցության ուժեղացում։ Եվրոպական խորհրդարանի դիրքորոշումը 2012 թ.-ի զեկույցին»:
Զեկույցում ներկայացվում է Արևելյան գործընկերության քաղաքականության շրջանակներում իրականացված գործընթացները, Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների հետ հարաբերությունները։ Բանաձևի «Արևելյան գործընկեության» վերաբերյալ հատվածում անդրադարձ է կատարվում անդամ երկրների տարածքում առկա հակամարտություններին:
Թեմայի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Գագիկ Մինասյանի հետ:
-Պարոն Մինասյան, ընդունված փաստաթղթում անշուշտ մեզ համար առավել կարևոր է Հայաստանի մասին տեղ գտած ձևակերպումները, մասնավորապես, Արցախի հարցում: Այս տեսանկյունից, ինչպե՞ս կգնահատեք բանաձևի՝ արցախի հիմնախնդրին վերաբերող հատվածը:
-Եվրամիությունը վաղուց ձևակերպել է իր դիրքորոշումը Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ, այս տեսանկյունից պետք է նշեմ, որ ընդունված բանաձևը անհավասարակշռված է, իսկ սա նշանակում է, որ Եվրախորհրդարանն այս հարցում հետևողականություն չի դրսևորել: Համենայնդեպս, ԵՄ այն պաշտոնյաները, ովքեր իրավասու են հանդես գալու պաշտոնական դիրքորոշմամբ, հայտարարել են, որ աջակցում են ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման հարցում միակ մանդատը ունեցող միջազգային կառույցին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագհներին և իրենց աջակցությունն են հայտնել եռանախագահող երկրների կողմից պարբերաբար հնչող հայտարարություններին:
-Ըստ Ձեզ, ինչո՞վ է պայմանավորված նման բանաձևի ընդունումը:
-Ամենայն հավանականությամբ, բանաձևի վրա բավականին մեծ ազդեցություն են ունեցել թուրք-ադրբեջանական լոբբին, որի դրսևորումները բավականին թափանցիկ ձևով դրսևորվում են բանաձևի որոշ ձևակերպումներում:
-Պարոն Մինասյան, այս բանաձևի հետ կապված, կա տարածված տեսակետ այն մասին, որ սրանով Արևմուտքը փորձում է ճնշումների ենթարկել Հայաստանին, ինչը պայմանավորված է ՀՀ-ի՝ Մաքսային միության անդամակցության մտադրության մասին հնչեցված պաշտոնական դիրքորոշմամբ:
-Չեմ կարծում, թե Եվրամիությունը փորձ է կատարել այս ձևով արձագանքել Հայաստանի ինտեգրման պրոցեսներին:
-Ո՞րն է նման դեպքերում Հայաստանի անելիքները:
-Կարծում եմ՝ մեր համապատասխան կառույցները, այդ թվում՝ խորհրդարանը, ԱԳՆ-ն ու, մանավանդ, արտերկրում գործող դիվանագիտական առաքելությունները պետք է առավել զգոն լինեն՝ հնարավորինս բացառելու ոչ միայն նման բանաձևերի ընդունումը, այլ աշխատանքներ տանելու եվրոպացի այն գործընկերների հետ, ովքեր նման հարցերում առաջնորդվում են տարաբնույթ շարժառիթներով:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը բաժնում նշվում է. «Եվրոպական խորհրդարանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը, որ Արևելյան գործընկերության անդամ մեկ երկրի կողմից մյուս երկրի տարածքի օկուպացիան խախտում է գործընկերության հիմնարար սկզբունքները և նպատակերը։ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը պետք է լուծվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թ-ի 822, 853, 874 և 884 բանաձևերի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հիմնարար սկզբունքների և 2009 թ-ի Լ’Ակվիլայի համատեղ հայտարարության հիման վրա»։

Политика 16:40 25/10/2013
На формулировку тезисов по Карабаху в резолюции Европарламента большое влияние оказало азербайджано-турецкое лобби
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА), депутат Национального Собрания РА Гагик Минасян в интервью Panorama.am обратился к резолюции, принятой 23 октября Европарламентом.
Отметим, 23 октября с.г. на пленарном заседании Европарламента в Страсбурге была принята резолюция «Европейская политика соседства: на пути к укреплению партнерства». В резолюции содержится также обращение к существующим конфликтам на территории государств-членов «Восточного партнерства». Так, в документе, в частности, отмечается, что «оккупация территории одной страны-участника Восточного партнерства со стороны другого государства-участника нарушает фундаментальные принципы и цели Восточного партнерства». В тексте резолюции отмечается, что карабахский конфликт должен быть урегулирован на основе 4 резолюций Совбеза ООН от 1993 года и принципов, закрепленных в совместном заявлении Минской группы ОБСЕ в Аквиле в 2009 году.
Комментируя положение резолюции, касающееся карабахского конфликта, Гагик Минасян сказал: «Евросоюз давно сформулировал свою позицию касательно урегулирования карабахского конфликта. С этой точки зрения я должен отметить, что принятая резолюция не является сбалансированной. А это означает, что Европарламент в данном вопросе не проявил последовательности. Во всяком случае, чиновники ЕС, обладающие полномочиями озвучивать официальную позицию, заявили, что они поддерживают МГ ОБСЕ, которая является единственной имеющей соответствующий мандат международного сообщества структурой, занимающейся карабахским урегулированием. Чиновники ЕС выразили также свое содействие регулярным заявлениям сопредседателей МГ ОБСЕ».
«По всей вероятности, на принятие подобной резолюции достаточно большое влияние оказало азербайджано-турецкое лобби. Проявления этого достаточно прозрачно отражены в ряде формулировок, содержащихся в резолюции», – отметил Г. Минасян.
Что же касается мнения о том, что принятием данной резолюции Запад пытается оказать давление на Армению в связи с решением республики о вступлении в Таможенный союз (ТС), депутат сказал: «Не думаю, что это можно рассматривать как реакцию ЕС на интеграционные процессы Армении».
«Я полагаю, что наши соответствующие структуры, в том числе парламент, МИД и в особенности армянские дипмиссии за рубежом должны проявить большую бдительность, чтобы не только исключить в дальнейшем принятие подобных резолюций, но и вести работы с европейскими партнерами, которые в данных вопросах руководствуются различными мотивами», – резюмировал Гагик Минасян.
Вице-спикер НС Армении: Тезисы резолюции Европарламента по Карабаху опасны и чреваты непрогнозируемыми последствиями