Քաղաքական 13:50 25/10/2013
Հ.Նաղդալյան. Բանաձևում սպրդած մտքերը վտանգավոր են և հղի խաղաղ գործընթացի վրա ազդող անկանխատեսելի երևույթներով
«Եվրախորհրդարանի ոչ հայանպաստ բանաձևի հայտնությունը, թերևս, բացատրվում է վերջերս բավականին տարածված մի թեզով, թե իբր Եվրոպան ճնշում չի բանեցնում: Իհարկե, չի բանեցնում, ընդամենը լինում են պահեր, երբ «մի փոքր» հակասում է ինքն իրեն, քանզի վաղուց հայտնի է ԵՄ-ի պաշտոնական դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Թեև հայտնի է նաև հակամարտության կարգավորման գործընթացում միջնորդական առաքելության միջազգային մանդատ ունեցող մասնագիտացված մարմինը` ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և Մինսկի խմբի համանախագահների մոտեցումները»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը:
Նրա խոսքով, երկարամյա աշխատանքի ընթացքում համանախագահները ոչ միայն խորապես ուսումնասիրելով հակամարտության բնույթը և պատմությունը` առաջարկներ, սկզբունքներ են մշակել և մշակում, այլև ամենայն համբերատարությամբ և զգուշավորությամբ պահպանում են փխրուն խաղաղությունը, զինադադարը և աշխատում հավասարակշիռ պահվածքով (շատ հաճախ մեզ դուր չեկող) չեզոքացնել կարգավորման գործընթացի վրա բացասական ազդեցությունները և թույլ չտալ գործընթացի խաղաղ բնույթի վտանգում.
«Այս իմաստով, ԵԽ-ի «Արևելյան գործընկերությանը» նվիրված բանաձևում սպրդած մտքերը, առաջին հերթին, ընդունվել են այս փիլիսոփայությունից դուրս և հաշվի չառնելով, ուստի վտանգավոր են և հղի խաղաղ գործընթացի վրա ազդող անկանխատեսելի երևույթներով: Չէ որ բազմաթիվ են օրինակները, երբ այս կամ այն ատյանում որոշակիորեն «խավիարանավթային» հայտնի գործիքարանը կիրառելով, հավասարակշիռ մոտեցումից մի որևէ` գործուն կամ ֆորմալ բնույթի երանգով տարբերվող գրավոր կամ բանավոր «козырь» կորզելուց ոգևորված` անմիջապես մի որևէ սադրանք են կազմակերպում սահմաններում: Եվ նորանոր զոհեր` ինչպես զինծառայողների, այնպես էլ խաղաղ բնակիչների միջև: Ո՞ւմ վրա է սրա պատասխանատվությունը»,- հետաքրքրվեց Հերմինե Նաղդալյանն ու ավելացրեց` հեռավոր եվրոպաներում ինչ-ինչ շարժառիթներով ղեկավարվելով որոշումներ կայացնելիս ինչու այդ մասին չեն մտածում.
«Ցավալի է, երեկ նորից մենք զոհեր և վիրավորներ ենք ունեցել, կա արդյո՞ք կապ: Չգիտեմ: Բայց կուզեի, որ հարգարժան պատգամավորները, եթե անդրադարձել էին այս թեմային, խոսեին ոչ թե 20 տարվա հնության երևույթների և փաստաթղթերի մասին, որոնք բացարձակ այլ պայմաններում և այլ նպատակներով են ընդունվել` ընդունվել են պատերազմական գործողությունների ժամանակահատվածում դրանք դադարեցնելու նպատակով, ապա գոնե անդրադառնային այսօրվա իրողություններին: Ասենք, օրինակ, դիպուկահարների հեռացման կամ մարդկանց համար կենսական նշանակություն ունեցող մեկ այլ հարցի, բայց…»:
ՀՀԿ-ական փոխխոսնակը կարծիք հայտնեց, որ այդ փաստաթղթի պատվերը իրագործվել է մեկ փաթեթով Ադրբեջանում կայացած որևէ միջազգային ստանդարտին չհամապատասխանող, աղաղակող, խայտառակ խախտումներով ընտրությունների մասին հիացական, գովաբանող կարծիքների հետ միասին. «Ըստ երևույթին, «մեկ պատուհանի» սկզբունքով, իրականացվել է նաև հարակից «թղթերի» վճարում»,- հավելեց նա:

Политика 15:15 25/10/2013
Вице-спикер НС Армении: Тезисы резолюции Европарламента по Карабаху опасны и чреваты непрогнозируемыми последствиями
«Появление неблагоприятной для Армении резолюции Европарламента, возможно, объясняется недавно распространенным тезисом о том, будто Европа не применяет политики давления. Конечно же, это так, просто бывают моменты, когда она „несколько” противоречит сама себе, поскольку официальная позиция ЕС в вопросе урегулирования карабахского конфликта известна давно. Кроме того, есть специализированный орган, имеющий международный мандат посреднической миссии в процессе урегулирования конфликта – Минская группа ОБСЕ, подходы сопредседателей МГ ОБСЕ также известны», – об этом в интервью Panorama.am заявила вице-спикер Национального собрания РА Эрмине Нагдалян.
По ее словам, за всю свою многолетнюю деятельность сопредседатели не только разработали и разрабатывают предложения и принципы, детально изучая характер и историю конфликта, но и с терпением и осторожностью сохраняют зыбкий мир, режим прекращения огня и придерживаются сбалансированного подхода – политики, которая порой даже вызывает недовольство армянской стороны. Этим, отметила зампредседателя НС РА, сопредседатели пытаются нейтрализовать негативное воздействие на процесс урегулирования.
«В этом плане положения, изложенные в посвященной странам „Восточного партнерства” резолюции, в первую очередь были приняты вне рамок и без учета этой логики, следовательно, они опасны и чреваты непрогнозируемыми явлениями, способными оказать воздействие на процесс мирного урегулирования. Ведь можно привести множество примеров того, как азербайджанская сторона, воодушевившись получением с помощью всем известной „икорно-нефтяной” дипломатии письменного или устного козыря в той или иной инстанции, сразу же инициировала провокацию на границе. И опять жертвы… Как среди военнослужащих, так и среди мирного населения. Кто несет ответственность за все это?» – сказала парламентарий, добавив, что в Европе принимая решения, не задумываются об всем этом.
«Печально, но вчера у нас опять были жертвы и раненые. Существует ли связь? Не знаю. Но мне хотелось бы, чтобы обращаясь к этой теме, многоуважаемые депутаты говорили бы не о явлениях и документах 20-летней давности, которые были приняты в совершенно других условиях и с другими целями (с целью прекращения военных действий), а хотя бы обращались к сегодняшним событиям. К примеру, к вопросу об отводе снайперов или другому вопросу, имеющему жизненно важное значение для людей, однако…» – сказала она.
Эрмине Нагдалян считает, что заказ этого документа выполнялся в одном пакете, совместно с положительными мнениями о несоответствующих международным стандартам, сопровождающихся позорными нарушениями выборах в Азербайджане.
«По сути, оплата производилась по принципу „одного окна”», – добавила вице-спикер НС Армении.
Отметим, 23 октября с.г. на пленарном заседании Европарламента в Страсбурге была принята резолюция «Европейская политика соседства: на пути к укреплению партнерства». В резолюции содержится также обращение к существующим конфликтам на территории государств-членов «Восточного партнерства». Так, в документе, в частности, отмечается, что «оккупация территории одной страны-участника Восточного партнерства со стороны другого государства-участника нарушает фундаментальные принципы и цели Восточного партнерства». В тексте резолюции отмечается что карабахский конфликт должен быть урегулирован на основе 4 резолюций Совбеза ООН от 1993 года и принципов, закрепленных в совместном заявлении Минской группы ОБСЕ в Аквиле в 2009 году.