Իրավունք 13:23 28/10/2013
Պռոշյանի գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանի սպանությունը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից: Այդ մասին այսօր Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Մուրադյանի սպանության գործը բացահայտելու պահանջով ստեղծված Արդարության պահանջ հասարակական շարժման անդամ, ՀՀ Փաստաբանների պալատի անդամ, փաստաբան Մելանյա Առուստամյանը:
Նրա խոսքով, այն, որ արդեն ութերորդ ամիսն է գործի նախաքննությունը չի ավարտվում և գործը չի մտնում դատարան, նշանակում է նախաքննությունը դեռ ինչ-որ բան ունի պարզելու: Փաստաբանը նկատում է, որ դաշնակցական գյուղապետի սպանության գործի բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննություն կատարելու համար, նախաքննությունը պետք է սկսվեր 2010 թվականին տեղի ունեցած կրակոցներից, որոնց ավարտը, փաստորեն, Մուրադյանի սպանությունն էր:
«Ընդհանրապես, պետք է պարզվի նախկինում արված հանցագործությունը, պարզվի, թե ինչ էր կատարվել 2010 թվականի հանցագործությունը, ովքեր են եղել կատարողները: Հիմա էլ արդեն 8-րդ ամիսն է` նախաքննություն է կատարվում, ավելին դեռ որոշ հանգամանքներ պետք է պարզվեն: Այսինքն, պետությունը պետք է իր բոլոր ուժերը ներդներ այդ հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ: Ես չեմ կարծում, որ պետության մեծ ցանկության դեպքում այդ հանցագործությունը բազմակողմանի լրիվ ու օբյեկտիվ չընթանար, չբացահայտվեր ամբողջությամբ: Անմեղության կանխավարկածը հաշվի առնելով, եթե մենք ընդունենք, որ մեղադրյալը կատարել է հանցանքը, ապա բացառվում է, որ ինքը միայնակ կատարեր: Դա կազմակերպված հանցագործություն է, հատկապես հաշվի առնելով սպանության մոտիվը, որը ծառայողական է և կապված է պաշտոնի, իշխանություն ունենալու հետ», -մեզ հետ զրույցում ասաց տիկին Առուստամյանը:
Փաստաբանի խոսքով, Հրաչ Մուրադյանի սպանությունը նրա կյանքի իրավունքի նկատմամբ կատարված հանցանք է, իսկ կյանքի իրավունքն ամրագրվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով: «Ոչ օբյեկտիվ քննության պարագայում հնարավոր է, մենք դիմենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, քանի որ խախտվել է մարդու` այս դեպքում Հրաչ Մուրադյանի կյանքի իրավունքը»,-հավելեց փաստաբանը:
Տիկին Առուստամյանը նաև տեղեկացրեց, որ Մուրադյանի սպանության գործը բացահայտելու պահանջով ստեղծված Արդարության պահանջ հասարակական շարժումը այսուհետ սկսելու ակտիվ պայքարի փուլ, և դրան ընդառաջ, հոկտեմբերի 29-ին ժամը 16:00-ին շարժումը և Հ. Յ. Դաշնակցությունը երթով ուղղվելու է դեպի նախագահի նստավայր:
Պռոշյանի գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանը սպանվել էր այս տարի ապրիլի 2-ին, գյուղապետարանի դիմաց: Սպանությունը կատարելու կասկածանքով նույն օրը ձերբակալվել, այնուհետև կալանավորվել է պռոշյանցի Արայիկ Պետրոսյանը, որին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (Սպանությունը, որը կատարվել է անձի կամ նրա մերձավորի՝ կապված այդ անձի կողմից իր ծառայողական գործունեության կամ հասարակական պարտքի կատարման հետ) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը):
Նախաքննությունը մինչ օրս հաջողություններ չի գրանցել, և այս ընթացքում արդեն մի քանի անգամ երկարացվել է Պետրոսյանի կալանքի ժամկետը: Նրա փաստաբան Գիվի Հովհաննիսյանը պնդում է, որ իր պաշտպանյալը անմեղ է և նրա դեմ որևէ ապացույց չկա: Նախաքննության հաջող ելքին չնպաստեց նույնիսկ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խոստումը, որով նա դրամական պարգև էր խոստացել այն անձին, որը կկարողանա օգնել նախաքննությանը:

Право 15:05 28/10/2013
Убийство старосты села Прошян Котайкской области Армении Грача Мурадяна было совершено организованной группой. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявила член Палаты адвокатов Армении, участник общественного движения «Грач Мурадян: требование справедливости» Меланья Арустамян.
По ее словам, прошло восемь месяцев, но предварительное следствие пока не завершилось и дело не направляют в суд, а это означает, что для органа предварительного следствия все еще остаются невыясненные обстоятельства. Адвокат считает, что «для всестороннего и объективного расследования убийства сельского старосты следствие должно было начаться после выстрелов, прозвучавших в 2010 году, которые фактически и повлекли за собой убийство старосты».
«Необходимо раскрыть совершенное в 2010 году преступление, выяснить, кто его совершил. Государство должно было привлечь все силы к раскрытию этого преступления. Не думаю, что при желании государства это преступление не было бы полноценно и объективно раскрыто. Учитывая презумпцию невиновности, отметим, что если признать обвиняемого виновным в совершенном преступлении, надо иметь в виду: исключено, чтобы он это сделал в одиночку. Это организованное преступление, в особенности учитывая мотивы убийства, связанные с занимаемой Г. Мурадяном должностью», – отметила юрист.
Как подчеркнула Меланья Арустамян, «в случае необъективного расследования» они могут обратиться в Европейский суд по правам человека, «так как нарушено право человека (в данном случае Грача Мурадяна) на жизнь».
По ее словам, созданное с целью раскрытия убийства общественное движение «Грач Мурадян: требование справедливости» начнет активную борьбу и в связи с этим 29 октября, в 16:00, совместно с АРФД организует шествие к резиденции президента РА.
Отметим, что Грач Мурадян руководил сельской общиной с 2005 года. У него осталось 4 детей. Г. Мурадян был членом АРФ «Дашнакцутюн», и сразу после убийства данная политическая сила выступила с заявлением о том, что случившееся есть не что иное, как «организованный и запланированный террористический акт».
Жители села долгое время бойкотировали претендентов на пост старосты. «Грача Мурадяна миновала вражеская пуля, но он был убит армянской пулей. Мы очень тяжело переносим его гибель, его в селе любили все: даже получая 8 копеек, он делал все для процветания села», – говорили местные жители.
2 сентября жители села Прошян Котайкской области Армении провели акцию напротив здания Полиции РА, в ходе которой потребовали от начальника Полиции Владимира Гаспаряна найти «истинных виновников» смерти старосты Грача Мурадяна.