Տարածաշրջան 20:25 29/10/2013
Վրաստանում նախագահի պաշտոնից հեռացող Միխեյիլ Սաակաշվիլին գրեթե լիովին ծախսել է 2013 թ.-ի համար նախատեսված նախագահական հիմնադրամի գումարները, որ կազմել են 6 միլիոն դոլար: Այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
Ըստ աղբյուրի` Վրաստանի` ենթակառուցվածքային և տարածաշրջանային զարգացման նախարար Դավիդ Նորմանիան այսօր լրագրողներին հայտնել է, որ նախագահական հիմնադրամում այսօրվա դրությամբ մնացել է ընդամենը մոտ 3 հազար դոլար գումար:
«Ոչ ոք չէր կասկածում, որ Սաակաշվիլին մինչև վերջ կծախսի հիմնադրամի գումարները: Գիտեր, որ հոկտեմբերի 27-ից հետո իր լիազորությունները կկրճատվեն, այդ իսկ պատճառով, հատկապես նախընտրական շրջանում, մեծ գումարներ է ծախսել հիմնադրամից, որը կառավարության կողմից ֆինանսավորվում է նախագահի արտասահմանյան այցերի համար»,- ասել է Նորմանիան:
Աղբյուրը նշում է, որ երկուշաբթի գիշերը նախագահ Սաակաշվիլին, առանց Վրաստանի ԱԳ նախարարությանը տեղյակ պահելու, մեկնել է Բրյուսել:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 27-ին Վրաստանում տեղի են ունեցել նախագահական ընտրություններ, որոնց արդյունքում, նախնական տվյալներով, հաղթել է վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի ղեկավարած «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցից Գեորգի Մարգվելաշվիլին:

М. Саакашвили растратил фонд президента Грузии – почти 6 миллионов долларов
Уходящий с поста президент Грузии Михаил Саакашвили почти полностью растратил средства президентского фонда на 2013 г. Об этом сообщает «Интрефакс», отмечая что Саакашвили оставил в нем лишь немногим более трех тысяч долларов из шести миллионов.
Как заявил сегодня журналистам министр регионального развития и инфраструктуры Давид Нармания, на сегодняшний день на счету президентского фонда находятся всего пять тысяч лари (немногим более $3 тысяч).
«Никто не сомневался, что президент Саакашвили полностью израсходует свой фонд. Он знал, что после президентских выборов 27 октября его полномочия сократятся, поэтому, особенно в предвыборный период, он потратил много денег из президентского фонда, финансируемого госбюджетом, на свои многочисленные зарубежные поездки», - сказал Нармания.