Քաղաքական 14:50 30/10/2013
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունը բավական երկարատև գործընթաց է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Մաքսային միությունը դա բավական տևական ժամանակ կազմավորվող նախագիծ է: Այն իրենց ներկայացնում է կիլոգրամներ կշռող համաձայնագրեր: Միության մեջ մտող երկրները ունեն տարբեր հետաքրքրություններ: Այն կազմավորվում էր որպես Ղազախստանի և Ռուսաստանի միություն: Դա նավթ և գազ արտահանող երկրներ են` նման տնտեսություններով, որոնց տնտեսական հետաքրքրությունները մեծ մասամբ համընկնում են: Բելառուսի դեպքում այդպես չէ: Եվ այնտեղ առկա են բազմաթիվ խնդիրներ: Ուղղակի միանալ այդ նախագծին, վերցնել և ստորագրել փաստաթղթերի այդ հազարավոր էջերը ուղղակի անհնար է: Իրականն, իմ կարծիքով այն է, թե ինչպես է Հայաստանը վարելու բանակցությունները և ինչ ձևաչափով է մեր երկիրը համագործակցելու միության հետ»,- նշեց Ա. Իսկանդարյանը:
«Առկա են բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պետք է լուծվեն: Դա բավականին երկարատև գործընթաց է: Բացակայում է ընդհանուր սահմանը, փոխարենը` առկա են տարբեր հետքրքրություններ: Այս գործընթացը հնարավոր չէ ավարտել երկու շաբաթում: Պետք է իրականացվի բավականին ծավալուն աշխատանք, որի արդյունքում ի հայտ կգա Հայաստանի և Մաքսային միության համագործակցության ինչ-որ ձևաչափ: Քաղաքական կամքի առկայության դեպքում միգուցե այդ ձևաչափը հնարավոր կլինի անվանել անդամակցություն, իսկ միգուցե` ոչ»,- հավելեց բանախոսը:

Политика 16:05 30/10/2013
Присоединение Армении к Таможенному союзу является достаточно длительным процессом. Об этом заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«Таможенный союз – это проект, который формировался достаточно долгое время, это килограммы документов. У государств, входящих в ТС, разные интересы. ТС формировался как союз Казахстана и России. Это страны, экспортирующие нефть и газ, со схожими экономиками, и их экономические интересы в основном совпадают. То же самое нельзя сказать о Беларуси. И здесь существуют многочисленные проблемы. Просто взять и вступить в подобную структуру, подписать тысячи страниц этих документов невозможно по определению. Реалистичнее, на мой взгляд, понять, как Армения будет вести переговоры и в каком формате наша страна будет сотрудничать с ТС», – отметил политолог.
«Существует множество проблем, которые должны быть решены. Это достаточно длительный процесс. Отсутствует общая граница, взамен имеются различные интересы. Этот процесс не может быть завершен за 2 недели. Должна быть проведена достаточно масштабная работа, в результате которой будет выявлен формат сотрудничества между Арменией и ТС. При наличии политической воли этот формат можно будет назвать членством», – резюмировал Александр Искандарян.