Տարածաշրջան 18:12 30/10/2013
«Minval.az». Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիներն ստացել են կառավարական տորթի ամենամեծ պատառը Ադրբեջանում
Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրություններից հետո իշխող թիմում կադրային փոփոխությունները դարձել են ամենաքննարկվող թեման: Դեռ մինչև ընտրությունները լուրեր էին պտտվում, որ եթե հոկտեմբերի 9-ին Իլհամ Ալիևին հաջողվի պահպանել պաշտոնը, ապա նոր թիմում ծանրության հիմնական կենտրոնը կտեղափոխվի երկրի նշանակությամբ երկրորդ կլանի` Փաշաևների ուղղությամբ: Այդ մասին գրում է ադրբեջանական «Minval.az» կայքը` հղում կատարելով «Ենի Մուսավաթ» թերթին:
«Այդ լուրերի տարածման հիմնական պատճառն այն է, որ 2012թ. սկզբին իշխանության գլխում կանգնած նախիջևանյան կլանը ճնշվել էր, իսկ խոշոր օլիգարխների հետ մտերիմ որոշ ազդեցիկ պաշտոնյաներ, «սպիտակ դրոշը» պարզելով, տեղափոխվել էին Փաշաևների ճամբար», - գրում է հոդվածի հեղինակը: Նա նշում է, որ կրթության նախարար Միսիր Մարդանովի մայիսին ներկայացրած հրաժարականը և նրա փոխարեն փաշաևյան կադրերից մեկի նշանակումը Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիների շրջանակեներում ուժեղացրեց կասկածներն այն մասին, որ ընտրություններից հետո նրանց լուրջ կորուստներ են սպասվում:
Ըստ հոդվածի` Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիների համար սև բիծ համարվող Հաֆիզ Հաջիևի գրանցումը որպես նախագահի թեկնածու գնահատվել է որպես իշխանության պատրաստությունը հետընտրական գործընթացի համար: Կան տվյալներ, որոնց համաձայն` չնայած իշխանությունը Հաֆիզ Հաջիևին ընդդիմության դեմ է օգտագործել, այն միևնույն ժամանակ «հայկական» ադրբեջանցիներին վարկաբեկելու նպատակ է հետապնդել: Հոդվածի հեղինակի կարծիքով` Հաջիևի հայտարարությունն այն մասին, թե իրեն աջակցում են Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիները, ամրացրել են այդ դիրքերը` միաժամանակ վրդովելով այդ իսկ ադրբեջանցիներին:
Նշվում է, որ իր նախագահական քարոզարշավի ժամանակ Իլհամ Ալիևն այցելել է գրեթե բոլոր շրջանները: Եվ Նախիջևան չայցելելու փատը կասկած է առաջացրել, որ նոր թիմում նախիջևանցիների դիրքերը կթուլանան: Հոկտեմբերի 22-ին հրապարակվել է այն թիմի կազմը, որի հետ պետք է աշխատի Ալիևը: Պարզվել է, որ նախիջևանյան կլանը պահպանել է իր դիրքերը, իսկ Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիներն ստացել են կառավարական տորթի ամենամեծ պատառը:
Հեղինակը որպես օրինակ է նշում է իշխող «Ենի Ադրբեջան» («Նոր Ադրբեջան») կուսակցության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած Ալի Ահմեդովին, ով ստացել է վարչապետի տեղակալի պաշտոնը և հասարակական և կրթական ոլորտի համակարգումը: Ահմեդովը նույնպես մեկնել է Հայաստանից: Երևանում ծնված Իսմեթ Աբբասովը, զրկվելով գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնից, նույնպես նշանակվել է վարչապետի տեղակալ: Ըստ կայքի` կա տեղեկատվություն, որ պաշտպանության նոր նախարար գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը նույնպես արմատներով Սիսիանից է:
Նշվում է, որ նախկին նախարար Ալի Ինսանովի 2005թ. տեղի ունեցած ձերբակալությունից հետո Հայաստանից մեկնածների խումբը նկատելիորեն թուլացել է: Վերջին ընտրությունները ցույց են տվել, որ այդ համայնքը մինչ այսօր լուրջ ազդեցություն ունի ընդդիմության վրա: Ալի Ինսանովը, համաներման դիմելուց հրաժարվելով, սատարեց Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլիին: Ինսանովը, ով Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիների համար հեղինակություն էր համարվում, այդ կերպ միացավ ընդդիմությանը: Հեղինակի կարծիքով` Ադրբեջանի իշխանությունը վաղ թե ուշ ստիպված է լինելու ազատ արձակել Ինսանովին` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռի համաձայն:
«Դատելով այդ ամենից` իշխանությունն անհանգստացած է, քանի որ առջևում խորհրդարանական ընտրություններ են: Իշխանությունը կանխատեսում է, որ այդ ընտրությունները նույնչափ դժվար են լինելու որքան հոկտեմբերի 9-ի ընտրություններն էին: Վերջին ընտրությունների վերաբերյալ Արևմուտքի և, մասնավորապես, ԱՄՆ-ի կողմից համառ քննադատությունը իշխանությունից պահանջում է ավելի զգայուն վերաբերմունք ներքին իրադրության հանդեպ: Արևմուտքին խոստացված լուրջ կադրային փոփոխությունների չգնալու իշխանության որոշման պատճառներից մեկը 2015թ. ընտրություններն են», - նշված է հոդվածում:
«Minval.az»-ն ընդգծում է, որ Ադրբեջանում տեղի ունեցած լուրջ կադրային փոփոխությունները կարող են մեծացնել հոկտեմբերի 9-ի ընտրություններից հետո նկատելիորեն թուլացած իշխանության հանդեպ դժգոհությունը, և դա կարող է խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ անցանկալի հետևանքների բերել:
«Եվ այն, որ նախիջևանյան կլանը, որն, ըստ կանխատեսումների, պետք է «ճնշման» ենթարկվեր, բայց կորցրեց միայն Ֆ.Ալեքպերովին (սոցիալական ապահովության նախկին նախարար Ֆիզուլի Ալեքպերով – խմբ), խոսում է տարածաշրջանային համաչափությունը պահելու իշխանության ձգտման մասին», - գրում է կայքը:

Политика 11:41 30/10/2013
После президентских выборов в Азербайджане самой обсуждаемой темой стали кадровые перестановки в правящей команде. Еще до выборов ходили слухи о том, что если 9 октября Ильхаму Алиеву удастся отстоять свое кресло, то в новой команде основной центр тяжести будет смещен в сторону второго по значимости клана страны – Пашаевых. Об этом пишет азербайджанский новостной портал «Минвал.аз» со ссылкой на газету «Ени Мусават».
«Главной причиной распространения этих слухов было то, что в конце 2012 - начале 2013 года находящийся у власти нахичеванский клан был потеснен, а некоторые крупные чиновники, близкие к крупным олигархам, выкинув «белый флаг», перешли в лагерь Пашаевых», - пишет автор материала. Он отмечает, что произошедшая в мае отставка министра образования Мисира Марданова и назначение на его место одного из пашаевских кадров усилило среди азербайджанцев-выходцев из Армении подозрения относительно того, что после выборов их ждут серьезные потери.
Согласно статье, регистрация в качестве кандидата в президенты Хафиза Гаджиева, считающегося пятном для азербайджанцев из Армении, была расценена как подготовка властей к поствыборному процессу. Есть сведения, что хотя власть использовала Х. Гаджиева против оппозиции, одновременно она преследовала цель дискредитировать «армянских» азербайджанцев. По мнению автора статьи, заявления Гаджиева о том, что его поддерживают азербайджанцы-выходцы из Армении усилили эти подозрения, одновременно вызвав возмущение самих этих азербайджанцев.
Как отмечается, в ходе своей президентской кампании И.Алиев посетил, можно сказать, все регионы. И тот факт, что он не посетил Нахичеван, вызвало подозрение, что в новой команде позиции нахичеванского клана ослабнут. 22 октября был обнародован состав команды, с которой предстоит работать Алиеву. Выяснилось, что нахичеванский клан сохранил свои позиции, а азербайджанцы из Армении получили наибольший кусок от правительственного пирога.
В пример автор приводит занимавшего ранее пост исполнительного секретаря правящей партии «Ени Азербайджан» Али Ахмедова, который получил портфель вице-премьера и курацию социальной сферы и образования. Ахмедов также является выходцем из Армении. Родившийся в Ереване Исмет Аббасов, лишившийся должности министра сельского хозяйства, также был назначен вице-премьером. Согласно порталу, имеются сведения, что новый министр обороны генерал-полковник Закир Гасанов тоже имеет сисианские корни.
Отмечается, что после ареста экс-министра Али Инсанова в 2005 году группировка выходцев из Армении заметно ослабела. Последние выборы показали, что это сообщество до сих пор обладает серьезным влиянием на оппозицию. Али Инсанов, отказавшись писать прошение о помиловании, поддержал единого кандидата Национального Совета Джамиля Гасанлы. Таким образом, А.Инсанов, считающийся авторитетом среди азербайджанцев из Армении, примкнул к оппозиции. По мнению автора, власти Азербайджана вынуждены рано или поздно освободить Инсанова согласно вердикту ЕСПЧ.
«Судя по всему, это очень беспокоит власть, потому что предстоят парламентские выборы, и власть прогнозирует, что эти выборы будут такими же непростыми, как и выборы 9 октября. Упорная критика со стороны Запада, и в частности США, результатов последних выборов требует от властей более чуткого отношения к внутренней ситуации. Одной из причин того, что власти не рискнули провести серьезные кадровые изменения, обещанные Западу, - это выборы 2015 года», - говорится в материале.
«Минвал.аз» подчеркивает, что серьезные кадровые изменения в Азербайджане могут усилить недовольство в отношении власти, заметно ослабевшей после выборов 9 октября, и это может привести во время парламентских выборов к нежелательным последствиям.
«И то, что нахичеванский клан, который по прогнозам должен был подвергнуться «прессованию», отделался потерей только одного Ф.Алекперова (экс-министр социального обеспечения Физули Алекперов – прим.ред.), говорит о стремлении власти сохранить региональный баланс», - пишет портал.