Տարածաշրջան 18:12 30/10/2013
«Minval.az». Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիներն ստացել են կառավարական տորթի ամենամեծ պատառը Ադրբեջանում
Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրություններից հետո իշխող թիմում կադրային փոփոխությունները դարձել են ամենաքննարկվող թեման: Դեռ մինչև ընտրությունները լուրեր էին պտտվում, որ եթե հոկտեմբերի 9-ին Իլհամ Ալիևին հաջողվի պահպանել պաշտոնը, ապա նոր թիմում ծանրության հիմնական կենտրոնը կտեղափոխվի երկրի նշանակությամբ երկրորդ կլանի` Փաշաևների ուղղությամբ: Այդ մասին գրում է ադրբեջանական «Minval.az» կայքը` հղում կատարելով «Ենի Մուսավաթ» թերթին:
«Այդ լուրերի տարածման հիմնական պատճառն այն է, որ 2012թ. սկզբին իշխանության գլխում կանգնած նախիջևանյան կլանը ճնշվել էր, իսկ խոշոր օլիգարխների հետ մտերիմ որոշ ազդեցիկ պաշտոնյաներ, «սպիտակ դրոշը» պարզելով, տեղափոխվել էին Փաշաևների ճամբար», - գրում է հոդվածի հեղինակը: Նա նշում է, որ կրթության նախարար Միսիր Մարդանովի մայիսին ներկայացրած հրաժարականը և նրա փոխարեն փաշաևյան կադրերից մեկի նշանակումը Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիների շրջանակեներում ուժեղացրեց կասկածներն այն մասին, որ ընտրություններից հետո նրանց լուրջ կորուստներ են սպասվում:
Ըստ հոդվածի` Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիների համար սև բիծ համարվող Հաֆիզ Հաջիևի գրանցումը որպես նախագահի թեկնածու գնահատվել է որպես իշխանության պատրաստությունը հետընտրական գործընթացի համար: Կան տվյալներ, որոնց համաձայն` չնայած իշխանությունը Հաֆիզ Հաջիևին ընդդիմության դեմ է օգտագործել, այն միևնույն ժամանակ «հայկական» ադրբեջանցիներին վարկաբեկելու նպատակ է հետապնդել: Հոդվածի հեղինակի կարծիքով` Հաջիևի հայտարարությունն այն մասին, թե իրեն աջակցում են Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիները, ամրացրել են այդ դիրքերը` միաժամանակ վրդովելով այդ իսկ ադրբեջանցիներին:
Նշվում է, որ իր նախագահական քարոզարշավի ժամանակ Իլհամ Ալիևն այցելել է գրեթե բոլոր շրջանները: Եվ Նախիջևան չայցելելու փատը կասկած է առաջացրել, որ նոր թիմում նախիջևանցիների դիրքերը կթուլանան: Հոկտեմբերի 22-ին հրապարակվել է այն թիմի կազմը, որի հետ պետք է աշխատի Ալիևը: Պարզվել է, որ նախիջևանյան կլանը պահպանել է իր դիրքերը, իսկ Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիներն ստացել են կառավարական տորթի ամենամեծ պատառը:
Հեղինակը որպես օրինակ է նշում է իշխող «Ենի Ադրբեջան» («Նոր Ադրբեջան») կուսակցության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած Ալի Ահմեդովին, ով ստացել է վարչապետի տեղակալի պաշտոնը և հասարակական և կրթական ոլորտի համակարգումը: Ահմեդովը նույնպես մեկնել է Հայաստանից: Երևանում ծնված Իսմեթ Աբբասովը, զրկվելով գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնից, նույնպես նշանակվել է վարչապետի տեղակալ: Ըստ կայքի` կա տեղեկատվություն, որ պաշտպանության նոր նախարար գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը նույնպես արմատներով Սիսիանից է:
Նշվում է, որ նախկին նախարար Ալի Ինսանովի 2005թ. տեղի ունեցած ձերբակալությունից հետո Հայաստանից մեկնածների խումբը նկատելիորեն թուլացել է: Վերջին ընտրությունները ցույց են տվել, որ այդ համայնքը մինչ այսօր լուրջ ազդեցություն ունի ընդդիմության վրա: Ալի Ինսանովը, համաներման դիմելուց հրաժարվելով, սատարեց Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլիին: Ինսանովը, ով Հայաստանից մեկնած ադրբեջանցիների համար հեղինակություն էր համարվում, այդ կերպ միացավ ընդդիմությանը: Հեղինակի կարծիքով` Ադրբեջանի իշխանությունը վաղ թե ուշ ստիպված է լինելու ազատ արձակել Ինսանովին` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռի համաձայն:
«Դատելով այդ ամենից` իշխանությունն անհանգստացած է, քանի որ առջևում խորհրդարանական ընտրություններ են: Իշխանությունը կանխատեսում է, որ այդ ընտրությունները նույնչափ դժվար են լինելու որքան հոկտեմբերի 9-ի ընտրություններն էին: Վերջին ընտրությունների վերաբերյալ Արևմուտքի և, մասնավորապես, ԱՄՆ-ի կողմից համառ քննադատությունը իշխանությունից պահանջում է ավելի զգայուն վերաբերմունք ներքին իրադրության հանդեպ: Արևմուտքին խոստացված լուրջ կադրային փոփոխությունների չգնալու իշխանության որոշման պատճառներից մեկը 2015թ. ընտրություններն են», - նշված է հոդվածում:
«Minval.az»-ն ընդգծում է, որ Ադրբեջանում տեղի ունեցած լուրջ կադրային փոփոխությունները կարող են մեծացնել հոկտեմբերի 9-ի ընտրություններից հետո նկատելիորեն թուլացած իշխանության հանդեպ դժգոհությունը, և դա կարող է խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ անցանկալի հետևանքների բերել:
«Եվ այն, որ նախիջևանյան կլանը, որն, ըստ կանխատեսումների, պետք է «ճնշման» ենթարկվեր, բայց կորցրեց միայն Ֆ.Ալեքպերովին (սոցիալական ապահովության նախկին նախարար Ֆիզուլի Ալեքպերով – խմբ), խոսում է տարածաշրջանային համաչափությունը պահելու իշխանության ձգտման մասին», - գրում է կայքը:

Region 16:52 30/10/2013
Minval.az: After presidential elections in Azerbaijan Azeris from Armenia by birth strengthen their positions
After the presidential elections held in Azerbaijan, the most discussed topic was the reshuffling of the ruling team. Even before the elections, there were rumors that if on October 9 Ilham Aliyev will be able to stay at office, then in the new team the main gravity center will be moved to the second-largest clan of the country – to Pashayevs, writes the Azerbaijani news portal "Minval.az" referring to "Yeni Musavat" newspaper.
"The main reason of dissemination of these rumors was that at the end of 2012 and the beginning of 2013 the Nakhichevan clan that was in power was pressed down, and some major officials that were close to the major oligarchs, joined the Pashayevs’ camp throwing away the "white flag," the author writes in the article. He notes that the resignation of Misir Mardanov, Education Minister, in May and the appointment of one of Pashayevs’ persons in his place increased suspicion among the Azeris from Armenia by birth that after the election they will face serious losses.
According to the article, Hafiz Hajiyev’s registration as a presidential candidate, who is considered a black-spot for the Azerbaijanis from Armenia, was considered as the preparation of the authorities to the post-election developments. There is evidence that though the government used Hafiz Gadzhev against the opposition, at the same time it was designed to discredit the "Armenian"-Azerbaijanis. According to the author, Hajiyev’s statement claiming that Azerbaijanis from Armenia by birth support him increased these suspicions, in the same time causing resentment within these very Azerbaijanis.
As it is noted, during his presidential campaign, President Aliyev visited almost all regions. And the fact that he did not visit Nakhichevan, gave rise to suspicions that the position of the Nakhichevan clan will weaken in the new team. On October 22 the staff which was to work with Aliyev was published. It turned out that Nakhichevan clan had maintained its positions and the Azerbaijanis from Armenia received the largest piece of the government pie.
As an example the author brings Ali Akhmedov, who previously was at the office of the executive secretary of the ruling party "Yeni Azerbaijan"; he received the portfolio of Deputy Prime Minister and supervision of social services and education area. Akhmedov is also from Armenia by birth. Ismet Abbasov who was born in Yerevan, and who lost the post of Minister of Agriculture, was also appointed Deputy Prime Minister. According to the portal, there is evidence that the new Defense Minister, Colonel-General Zakir Hasanov has Sissian roots too (Sissian is a region in Armenia-Ed. ).
After the arrest of the former minister Ali Insanov in 2005 the group of Azerbaijanis from Armenia by birth weakened considerably. Recent elections showed that this community still has a serious effect on the opposition. Ali Insanov, who refused to write a petition for clemency, upheld the joint candidate of the National Council Jamil Hasanli. Thus, Ali Insanov, who is considered an authority among the Azerbaijanis from Armenia by birth, joined the opposition. According to the author, the Azerbaijani authorities will sooner or later be forced to release Insanov according to the ECHR verdict.
"Apparently, the ruling power concerned about it, because the parliamentary elections are ahead, and the authorities predict that those elections will be as difficult, as the ones held on October 9. Thrust criticism of the results of recent elections from the West, and the United States in particular, requires greater responsiveness towards the domestic situation from the side of authorities. One of the reasons why the authorities did not dare to carry out serious personnel changes promised to the West is the elections to be held in 2015," the article states.
"Minval.az" emphasizes, that major personnel changes in Azerbaijan may increase resentment against the authorities that are notably weakened after the elections on October 9; this may result in undesirable consequences during parliamentary elections.
"And the fact that the Nakhichevan clan, which was supposed to be subjected to "pressure", escaped losing only one of its members – Fizuli Alekperov (ex-Minister of Social Welfare Fizuli Alekperov - Ed.), speaks of the intention of the power to keep the regional balance," the portal writes.