Սիբիրյան խոց. Հիվանդը կա, պատճառը` ոչ
«Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց էր օրերս դիմել մի քաղաքացի «սիբիրյան խոց» (մաշկային ձև) նախնական ախտորոշումով: Կազմակերպված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում ախտորոշումը հաստատվել է:
ՀՀ առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության գլխավոր մասնագետ Լիանա Թորոսյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ հիվանդության հավանական պատճառ իրենք նշել են մսեղիքը:
«Սիբիրյան խոցով կարելի է հիվանդանալ միայն վարակված մսեղիքի հետ շփման արդյունքում: Այլ տարբերակ չի կարող լինել: Պետք է լինի հիվանդ կենդանի կամ հիվանդ կենդանու մսեղիք, որ մարդը շփում ունենա դրա հետ և վարակվի»,-ասաց Թորոսյանը:
ԱՆ մասնագետի խոսքով, Երևանի բնակիչ հիվանդն այժմ լավ է, դուրս է գրվել հիվանդանոցից, բայց շարունակում է մնալ բժիշկների վերահսկողության ներքո: Իր շրջապատում այլ հիվանդներ չեն հայտնաբերվել, հիվանդն էլ նշել է, որ միս է օգտագործել:
«Չէր էլ կարող խեղճ մարդը ուրիշ պատճառ նշել»,-ասաց Թորոսյանն ու կրկնեց, որ այդ հիվանդությունը մարդուն փոխանցվում է հիվանդ կենդանու մսեղիքից, մորթու, եղջույրների և այլների հետ շփումից ու օգտագործումից:
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պաշտպանության պետական ծառայությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ լաբորատոր հետազոտություններն ավարտվել են, սակայն հիվանդի մատնանշած խանութի ու ֆերմայի մսեղիքից վերցված նմուշների ուսումնասիրության արդյունքում հիվանդությունն չի հայտնաբերվել:
Հիմա ծառայության աշխատակիցները փորձում են հիվանդից խաչաձև հարցումների միջոցով փորձել պարզել, արդյոք նա ինչ որ բան չի թաքցնում:
«Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ տվյալ ֆերմայում բոլոր կենդանիները պատվաստված են եղել»,-ասաց ծառայության մամուլի քարտուղար Արմինե Սուքիասյանը:

Здоровье 10:51 31/10/2013
Специалисты Госслужбы безопасности продуктов питания Армении выясняют причину заражения сибирской язвой в республике
На днях в ереванскую инфекционную больницу «Норк» обратился гражданин с предварительным диагнозом «сибирская язва». В результате организованных лабораторных исследований диагноз подтвердился.
Как сообщила Panorama.am главный специалист Государственной противоэпидемиологической инспекции Минздрава Армении Лиана Торосян, причиной заболевания является употребление в пищу заражённого мяса.
«Заразиться сибирской язвой можно лишь при контакте с зараженным мясом. Другим путем заражение невозможно»,– отметила специалист.
По ее словам, состояние здоровья госпитализированного с сибирской язвой жителя Еревана хорошее, он выписан из больницы и продолжает лечение под контролем врачей. Других случаев заражения в его окружении выявлено не было. Лиана Торосян добавила, что заболевание передается человеку через мясо, шерсть, рога животного.
В Государственной службе защиты безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении сообщили Panorama.am, что лабораторные исследования завершились, однако в ходе изучения взятых образцов мяса в указанных пациентом магазине и ферме возбудитель заболевания не был обнаружен.
«Исследование показало, что в данной ферме все животные прошли вакцинацию»,– отметила пресс-секретарь службы Армине Сукиасян.