Տնտեսություն 16:04 01/11/2013
Վրաստանը Հայաստանին վերադարձնելու է ավելի քան 470 հազար կգ վարակված կարտոֆիլ: Այս մասին գրում է «Ագրեգատոր» ինտերնետային կայքէջը, ապա վկայակոչելով Վրաստանի եկամուտների նախարարության լրատվական ծառայությանը, հայտնում` Սադախլո անցակետում հայտնաբերվել է, որ կարտոֆիլը վարակված է եղել փտախտով ու քաղցկեղով:
Ըստ լրատվամիջոցի, կարտոֆիլի նմուշներն ուղարկվել են հատուկ լաբորատորիա, հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ 114 500 կգ կարտոֆիլ վարակված է եղել, իսկ մնացածն ուսումանասիրության փուլում է:
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության մամուլի քարտուղար Արմինե Սուքիասյանը, Panorama.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանելով հրապարակված տվյալները, հայտնեց, որ այդ տվյալներն իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Վրացական կողմը չի արել համապատասխան լաբորատոր փորձաքննություն»,-ասաց նա:
Վրաստանի կողմից սա վերջին մեկ տարվա ընթացքում նմանատիպ երկրորդ դեպքն է:
«Հասկանալու համար, թե ինչ է կատարվում, որն է խնդիրը, երեքշաբթի մեր ծառայության պետը մեկնում է Վրաստան, ակնկալվում է հանդիպում նրանց համապատասխան կառույցի հետ, որպեսզի տեղում քննարկվի խնդիրը»,-ասաց Ա. Սուքիասյանը:
Նրա խոսքով, բեռը Հայաստանում սահմանային հսկողության է ենթարկվել, վտանգավոր օրգանիզմներ կարտոֆիլի մեջ չեն հայտնաբերվել:

Экономика 17:32 01/11/2013
Грузия вернет в Армению более 470 тыс. килограммов картофеля. По информации службы доходов министерства финансов Грузии, при первичном осмотре груза на таможне в Садахло были выявлены признаки заражения продукта вредными микроорганизмами Ralstonia solanacearum (бурая гниль) и Synchytrium endobioticum (Schilb) Perc (картофельный рак), пишет agregator.pro.
С целью идентификации карантинного объекта и подтверждения заражения груза вредителями образцы картофеля были направлены в специальную лабораторию. В результате исследований подтвердилось заражение бурой гнилью 114 500 килограммов картофеля, а образцы остальных 356 200 килограммов пока находятся в процессе изучения.
Между тем, пресс-секретарь Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении Армине Сукиасян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что эти данные не соответствуют действительности. «Грузинская сторона не проводила соответствующей лабораторной экспертизы»,– подчеркнула она.
Отметим, что это второй подобный случай за последний год.
«С целью выяснить, в чем дело, во вторник начальник Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении отправился в Грузию. Намечается встреча с представителями соответствующей структуры, в ходе которой будет обсуждаться проблема»,– сообщила пресс-секретарь.