Հասարակություն 16:21 01/11/2013
Նախակրթարանն ամբողջությամբ վերանորոգված է. ՔՐՈՆԻՄԵՏ-ի ու Կայան ավանի թիվ 1 հանրակրթական դպրոցի համագործակցության արդյունքները
Տեղակայված Հաաստանի և Ադրբեջանի սահմանից 200 մետր հեռավորությամբ, Կայանը փոքր ավան է, ուրն ունի 306 բնակիչ: Այնուամենանիվ, ի շնորհիվ Կայան-ավանի թիվ 1 դպրոցի տնօրենի, այդ դպրոց այսօր հաճախում են մոտ 140 աշակերտ, որոնք գալիս են մոտակա համայնքերից: Դպրոցի աշակերտները հաջողությամբ մասնակցում են բազմապիսի մրցույթների, խաղերի և օլիմպիադաների` ողջ հանրապետության տարածքում:
«Սրանք էին հիմնական դրդապատճառները, որ ՔՐՈՆԻՄԵՏ բարեգործական հիմնադրամը 2012թ սեպտեմբերին մշակեց հատուկ աջակցության ծրագիր և ձեռնամուխ եղավ դրա իրականացմանը: Դպրոցին կից խարխլված շենքում նախատեսվում էր բացել նախակրթարան, ուր պետք է հաճախեին մոտ 50-60 երեխա: Սակայն շենքն ուղղակի փլվում էր և երեխաներին վտանգավոր էր նույնիսկ այդ շենքին մոտիկ թողնել: Մեր խորհին համոզմամբ, այս շրջանում ուսումնական հաստատությունների պայմանների բարելավումը առնվազն ինչ-որ չափով կարող էր կանխել մարդկանց իրենց համայնքը լքելու մտադրությունից»,-ասված է ՀՀ-ում «ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ ԲԸ»-ի ներկայացուցչության հաղորդագրության մեջ:
ՔՐՈՆԻՄԵՏ բարեգործական հիմնադրամի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հիմնանորոգման աշխատանքնեը բաժանվել են երկու փուլի և մեկնարկել են դեռ 2012 թվականին` տանիքի հիմնանորոգմամբ: 2013 թվականի մայիսին ՔՐՈՆԻՄԵՏ Բարեգործական հիմնադրամը սկսել է և հոկտեմբերին ավարտել է նախակրթարանի ամբողջ շենքի կապիտալ նորոգումը: Այս նախաձեռնությունի կյանքի կոչելու համար ներդրվել է մոտ 40 միլիոն ՀՀ դրամ:
Կարևորելով կրթությունն օժանդակող ծրարգրերի իրականացումը հատկապես սահմանամերձ շրջաններում, ՔՐՈՆԻՄԵՏ բարեգործական հիմնադրամի այս նախաձեռնության արդյունքում երեխաների համար ստեղծվել են հարմարավետ և բարենպաստ պայմաններ ուսումնական պրոցեսը առավել արդյունավետ և հետաքրքիր դարձնելու համար:
ՔՐՈՆԻՄԵՏ բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել է 2011թ. հունիսին, հիմնադիրն է ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ գերմանական ընկերությունը:

Society 16:31 01/11/2013
Located at the very border of Armenia and Azerbaijan, Kayan-avan of the Tavoush region is a tiny village with 306 people living there. Yet, the Kayan-Avan secondary school N1 has about 140 schoolchildren actively participating in various events, contests and Olympiads all over the country.
These were the main factors that influenced the decision making about the project, since CRONIMET believes that improving conditions in such school at the border villages and regions would at least to some extent prevent people from leaving their communities, reported the Representation of CRONIMET Mining AG in Armenia.
Thus, the assistance project was designed and launched with Kayan-avan in September 2012, having its main goal of supporting educational activities in the regions to encourage children and youth to pursue and complete their education. The building adjacent to the school has been planned to be fully renovated to serve as a pre-school for about 50-60 children.
Starting May 2013, major renovation of the pre-school building is undergone. The process was divided into two phases. The first phase included renovation of the roof and some preparatory works; while during the second phase the capital renovation of the full building has been carried out and concluded by October 2013. The investment made by the CRONIMET Charity Foundation totals to AMD 40 million.
As Mrs. Lena Vardanyan, the Director of the Kayan-avan School N1 has told, this is a very important project done by the CRONIMET Charity Foundation, since it supports bordering community and allows children from other nearby communities to come and study in the newly renovated pre-school, and this project significantly improved their living conditions and creates favorable environment for their education.
CRONIMET Charity Foundation was established in June 2011 having its main goal of supporting children and people in need throughout the country. The founder of the CONIMET Charity Foundation is the German CRONIMET Mining AG.