Տարածաշրջան 11:58 06/11/2013
Իրանի ԱԳ նախարար. Այս շաբաթ հնարավոր է, որ «5+1 խմբի» հետ միջուկային հարցում համաձայնություն ձեռք բերվի
«Առաջիկայում հնարավոր է, որ «5+1 խմբի» հետ միջուկային հարցում համաձայնություն ձեռք բերվի»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը:
Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նախօրեին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաժողովին մասնակցելու նպատակով մեկնել է Փարիզ, իսկ նոյեմբերի 7-8-ը Ժնևում պետք է տեղի ունենա Իրանի և «5+1 խմբի» հաջորդ հանդիպումը:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսի հետ ունեցած հանդիպումից հետ «Ֆրան 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրին, մասնավորապես նշել է. «Հնարավոր է, որ այս շաբաթ «5+1 խմբի» հետ կայանալիք հանդիպման ժամանակ համաձայնություն ձեռք բերվի, սակայն, եթե այս շրջափուլում էլ համաձայնություն ձեռք չբերվի, ոչ մի աղետ տեղի չի ունենա. Դեռևս շատ աշխատանքներ կան, որոնք պետք է իրականացվեն»:
Իրանի ԱԳ նախարարը, շարունակելով թեման՝ հավելել է. «Նախորդ հանդիպումների ընթացքում մեծ առաջընթաց ենք ունեցել, անհրաժեշտ է, որպեսզի այլ քայլեր ևս ձեռնարկե. մենք պատրաստ ենք Ժնևում դրանք իրականացնել»:
Հիշեցնենք, որ Իրանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո Իրանի և «5+1 խմբի» առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի ԳԱ նստաշրջանի շրջանակներում, իսկ երկրորդը՝ հոկտեմբերի 16-17-ը Ժնևում. Հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա նոյեմբերի 7-8-ը՝ կրկին Ժնևում:

Разное 12:41 06/11/2013
Глава МИД ИРИ: На этой неделе между Тегераном и группой «5+1», возможно, будет достигнута договоренность вокруг ядерной проблемы
«В ближайшем будущем, возможно, между Ираном и группой „5+1” будет достигнуто согласие вокруг ядерной проблемы»,– об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
Глава иранского внешнеполитического ведомства накануне отбыл в Париж для участия в форуме ЮНЕСКО, а 7-8 ноября в Женеве состоится следующая встреча Ирана и группы «5+1».
Касаясь в интервью телеканалу « France 24» по итогам встречи с министром иностранных дел Франции Лораном Фабиусом иранской ядерной проблемы, Мохаммад Джавад Зариф, в частности, отметил: «Возможно, в ходе предстоящей на этой неделе встречи с группой „5+1” будет достигнута договоренность, однако если на этом этапе согласия не будет, никакой катастрофы не произойдет. Еще многое предстоит сделать».
Продолжая тему, министр добавил: «На предыдущих встречах мы зафиксировали ощутимый прогресс. Необходимо предпринять и другие меры. Мы готовы реализовать их в Женеве».
Напомним, первые после президентских выборов в Иране переговоры между Тегераном и группой «5+1» прошли в Нью-Йорке на сессии Генассамблеи ООН. Следующая встреча состоится 7-8 ноября в Женеве.