Հասարակություն 13:11 06/11/2013
Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է 2013 թ. ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին հրամանագիր
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել 2013 թվականի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին. «Ղեկավարվելով «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 11-րդ և «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6-րդ հոդվածներով` որոշում եմ.
1. 2013 թվականի դեկտեմբեր - 2014 թվականի հունվար ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր ժամկետային և այլընտրանքային ծառայությունների ձմեռային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև 2013 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, որոնց պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից նախկինում տրված տարկետումը դադարում է մինչև 2013 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
2. 2013 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
3. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը` սույն հրամանագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Общество 14:16 06/11/2013
Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о проведении зимнего призыва и демобилизации 2013 года.
«Руководствуясь ст. 11 закона РА „О воинской обязанности” и ст. 6 закона РА „Об альтернативной службе», постановляю:
1. В декабре 2013 года и январе 2014 года провести зимний призыв на обязательную военную и альтернативную службу граждан республики мужского пола, которым исполнилось 18 лет до 31 декабря 2013 года включительно, а также граждан, право которых на отсрочку от призыва на обязательную военную службу было дано до 31 декабря 2013 года включительно.
2. В ноябре-декабре 2013 года демобилизовать военнослужащих, прошедших в установленный срок обязательную воинскую службу.
3. Правительству Республики Армения поручено в двухнедельный срок принять соответствующее решение, обеспечивающее исполнение этого указа.
4. Указ вступает в силу в день, следующий за днем его официального опубликования», - говорится в тексте указа.