ՀՀ էներգետիկայի նախարարն ու Իրանի «Սադերաթ» բանկի տնօրենը քննարկել են Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցման ֆինանսավորման հարցը
«ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը և Իրանի արտահանման զարգացման բանկի (Սադերաթ բանկ) գործադիր տնօրենը քննարկել են համատեղ էներգետիկ նախագծերը ֆինանսավորելու հարցերը»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «փուլնյուզ.իռ» կայքը:
Համաձայն հաղորդագրության՝ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը ցանկություն է հայտնել, որպեսզի երկկողմ համագործակցությունը ընդլայնվի և Իրանի արտահանման զարգացման բանկը շարունակի ֆինանսավորել էներգետիկ ոլորտում կատարվող աշխատանքները, մասնավորապես՝ հիդրոէլեկտրակայանի կառուցումը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 4-ին մեկնել էր Իրանի Իսլամական Հանրապետություն՝ մասնակցելու Իրանի էլեկտրաէներգետիկայի և ջրի միջազգային ցուցահանդեսների բացմանը:
ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիթչիանը Արմեն Մովսիսյանի հետ հանդիպման ավարտին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով էներգետիկայի ոլորում Իրանի և Հայաստանի միջև առկա համագործակցությանը, մասնավորապես նշել է. «Իրանը էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի հետ լայն համագործակցություն է ծավալում: Մեր երկիրը գազ է արտահանում Հայաստան և փոխարենը՝ էլեկտրաէներգիա է ստանում: Մեր էներգետիկ պաշարների ավելացման պարագայում հնարավորություն կա, որպեսզի ապագայում Իրանի էլեկտրաէներգիա մատակարարող ցանցը Հայաստանի և Վրաստանի միջոցով կապվի Ռուսաստանին, ուստի ներկայում ընթացող աշխատանքները նման հնարավորություն ընձեռում են»:
Ավելի վաղ Իրանի գազի ազգային ընկերությունը հայտարարել էր, որ 2007-2012թթ. Ւրանը Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի դիմաց 1,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ է տրամադրել:
Իրանի նոր իշխանությունները շահագրգռված են Հայաստանի հետ զարգացնել տնտեսական հարաբերությունները. Իրանագետի մեկնաբանությունը

Economy 13:20 07/11/2013
The Armenian Energy Minister and the Bank Saderat Iran (The Export Bank of Iran) CEO have discussed financing of joint energy projects, Poolnews.ir reported.
During the meeting, Armen Movsisyan expressed a wish for the expansion of bilateral cooperation and added that he would like Bank Saderat Iran to continue financing energy projects of Armenia, particularly the construction of Meghri hydroelectric power plant.
A delegation headed by Armenia’s Energy Minister left for Iran on November 4 in order to attend the opening ceremonies of International Water and Wastewater Exhibition (WATEX) and International Electricity Exhibition.
“Iran widely cooperates with Armenia in the area of energy," Iranian Energy Minister Hamid Chitchian told reporters following his meeting with Armen Movsisyan.
“Our country exports gas to Armenia in exchange for electricity. In case of an increase of our energy resources, there will be an opportunity to connect Iran’s electricity supply network to Russia through Armenia and Georgia,” he said.
The National Iranian Gas Company (NIGC) said recently that around 1.5 billion cubic meters of natural gas has been traded with Armenian electricity in 2007-2012.