Հասարակություն 12:40 09/11/2013
«Իրանա-ադրբեջանական սահմանին վերջերս կրակոցներ են հնչել, ինչից հետո իրանական կողմը նախազգուշացրել է Ադրբեջանին, որ այդպիսի քայլերը համարժեք պատասխանի կարժանան: Այդ միջադեպից հետո Իրանը փակել է Ջուլֆայի անցակետը»,-այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով իրանա-ադրեջանական սահմանին վերջերս գրանցված սահմանային միջադեպին և ադրբեջանա-իրանական հարաբերություններին ասաց իրանագետ Ռուդիկ Յարալյանը:
Նա նշեց, որ իրանական կողմին այս պահին պետք չէր իրանա-ադրբեջանական սահմանի փակումը:
«Սահմանային այս միջադեպը ձեռնտու էր ավելի շատ Ադրբեջանին, որը ցանկանում է դժվարացնել շփումները իրանա-ադրբեջանական սահմանին՝ հատկապես թալիշների շփումները Իրանի հետ»,-նշեց իրանագետը:
Բանախոսը նշեց, որ թալիշների շփումները Իրանի հետ խուճապ է առաջացնում Ադրբեջանի վարչակազմի շրջանում:
Ռ. Յարալյանը նշեց, որ Ադրբեջանը իր սադրանքներով ցույց է տալիս, որ իրենք շարունակում են հանդիսանալ հակաիրանական հենակետ Հարավային Կովկասում և իր վրա հակաիրանական ուժերը կարող են հույս դնել:
Նրա խոսքերով, սահմանային այդ միջադեպից հետո իրանա-ադրբեջանական առանց այդ էլ լարված հարաբերությունները էլ ավելի կլարվեն:

Topic of the day 14:21 09/11/2013
A shooting took place recently on Azerbaijan-Iran border, after which Iran warned Azerbaijan that such actions will receive an adequate response. Following the incident, Iran closed the Julfa checkpoint, Iranian studies expert Rudik Yaralyan said at today’s news conference.
“That incident was beneficial to Azerbaijan which wishes to cause difficulties for contacts on Iran-Azerbaijan border, in particular for contacts between Talyshes and Iranians,” Yaralyan said.
According to the expert, Azerbaijan shows that it remains an anti-Iranian base in the South Caucasus and supports the anti-Iranian forces.
The recent incident will increase the tensions in the relations between Iran and Azerbaijan, the Iranian studies expert concluded.