Իրավունք 18:37 12/11/2013
Հայաստանի Փաստաբանների պալատի փաստաբան Նորայր Նորիկյանը Պռոշյանի գյուղապետի սպանության փաստի առնչությամբ հարուցված քրեական գործով նամակ է գրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին` նշելով, որ իր պաշտպանյալ և սպանության մեջ կասկածվող միակ անձը` իր պաշտպանյալ Արայիկ Պետրոսյանը անհիմն է արդեն մի քանի ամիս գտնվում կլանքի տակ:
Hetq.am-ի փոխանցմամբ, փաստաբան Նորիկյանը գրել է.
«Հարգելի պարոն Կոստանյան,
Ս.թ. ապրիլի 2-ին Կոտայքի մարզի Պռոշյան համայնքի ղեկավարի վարչական շենքի դիմաց անհայտ անձի կողմից հրազենից արձակած կրակոցով սպանվել է համայնքի ղեկավար Հրաչ Մուրադյանը:
Նույն օրը նշված հանցագործության կատարման կասկածանքով ձերբակալվել, այնուհետև կալանավորվել է նույն համայնքի բնակիչ Արայիկ Պետրոսյանը, ով շուրջ ութ ամիս է, ինչ գտնվում է անազատության մեջ:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են բազմաթիվ քննչական գործողություններ, հարցաքննվել են բազմաթիվ վկաներ, կատարվել են քննչական փորձարարություններ, բազմաթիվ առգրավումներ և բնակարանների խուզարկություններ, ձեռնարկվել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
Ա. Պետրոսյանի խափանման միջոցի ընտրման վերաբերյալ ս.թ. ապրիլի 2-ից մինչ օրս ընդունվել է թվով 5 որոշում, որոնցից յուրաքանչյուրով դատարանը բավարարել է նախաքննություն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը՝ խափանման միջոցը որպես կալանավորում ընտրելու մասին:
Սրանով հանդերձ, սույն քրեական գործով չի հիմնավորվել իմ պաշտպանյալի առնչությունը նշված դեպքին, և նրա մեղավորությունը քրեական օրենքով չթույլատրված արարքը կատարելու մեջ:
Պնդում ենք, որ նախաքննությամբ ձեռք չի բերվել որևէ վերաբերելի ապացույց, որևէ փաստական տվյալ, պաշտպանյալիս մեղավորությունը հիմնավորող որևէ հանգամանք՝ նրա կողմից նշված հանցագործությունը կատարելու վերաբերյալ:
Թեև այս ամենին, նախաքննություն իրականացնող մարմինը կրկին անգամ միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ պաշտպանյալիս կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու մասին:
Վստահաբար պնդում ենք, որ նշված միջնորդությունն ամբողջովին անհիմն է, չպատճառաբանված ու չհիմնավորված, հակասում է ինչպես «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» Եվրոպական կոնվենցիայի հոդվածներին, այնպես էլ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջներին:
Հարգելի պարոն Կոստանյան,
մեր խորին համոզմամբ, նշված գործընթացով խաթարվում է արդարադատության իրականացման բուն էությունը, որի հետևանքով ակնհայտ անմեղ անձը հայտնվել է անազատության մեջ»:

Право 20:19 12/11/2013
Генпрокурору Армении написали письмо в связи с делом по факту убийства старосты села Прошян Грача Мурадяна
Член Палаты адвокатов Армении Норайр Норикян написал письмо генеральному прокурору РА Геворку Костаняну в связи с уголовным делом, возбужденным по факту убийства в апреле с.г. старосты села Прошян Котайкской области республики Грача Мурадяна.
Адвокат в письме, переданном сайтом Hetq.am, указывает генпрокурору на то, что его подзащитный и единственный обвиняемый по данному делу Араик Петросян «уже несколько месяцев необоснованно заключен под стражу».
По утверждению юриста, в ходе предварительного следствия доказательств вины А. Петросяна добыто не было, однако орган предварительного следствия в очередной раз представил ходатайство о продлении срока избранной в отношении его подзащитного меры пресечения в виде заключения под стражу.
Адвокат выражает уверенность в том, что представленное ходатайстве полностью необоснованно и противоречит требованиям Европейской конвенции по правам человека и Уголовно-процессуального кодекса РА. Н. Норикян в конце письма еще раз заверяет генпрокурора, что в неволе находится явно невиновное лицо.
Отметим, что Грач Мурадян руководил сельской общиной с 2005 года. У него осталось 4 детей. Г. Мурадян был членом АРФ «Дашнакцутюн», и сразу после убийства данная политическая сила выступила с заявлением о том, что случившееся есть не что иное, как «организованный и запланированный террористический акт».
Жители села долгое время бойкотировали претендентов на пост старосты. «Грача Мурадяна миновала вражеская пуля, но он был убит армянской пулей. Мы очень тяжело переносим его гибель, его в селе любили все: даже получая 8 копеек, он делал все для процветания села», – говорили местные жители.
2 сентября жители села Прошян Котайкской области Армении провели акцию напротив здания Полиции РА, в ходе которой потребовали от начальника Полиции Владимира Гаспаряна найти «истинных виновников» смерти старосты Грача Мурадяна.