Դավութօղլու. «Պետք է հաղթահարել մեր նկատմամբ ունեցած Հայաստանի անվստահությունը»
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն թուրքական «Էն Թի Վի» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Դավութօղլուն նշել է, որ վերընտրվելուց հետո Թուրքիա այցելած Իլհամ Ալիևի հետ քննարկել են Թուրքիա-Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումները: Դավութօղլուն հայտարարել է, որ իրենք ջանքեր են գործադրում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ:
Նա մասնավորապես ասել է. «Պետք է հաղթահարել մեր նկատմամբ ունեցած Հայաստանի անվստահությունը, սակայն նոր ժամանակաշրջան սկսելու համար չենք կարող հաշվի չառնել նաև Ադրբեջանի արդար պահանջները»:
Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նաև ավելացրել է, որ Հայաստանում և Ադրբեջանում ընտրությունների արդյունքում հաղթած ուժեղ թեկնածուների ներկայությունը արդեն Կովկասում խաղաղություն հաստատելու համար անհրաժեշտ նախապայմաններ է ստեղծվում:

Разное 13:03 13/11/2013
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу в интервью турецкому телеканалу «NTV» обратился к теме армяно-турецкий отношений.
Глава турецкого внешнеполитического ведомства отметил, что на состоявшейся с прибывшим в Турцию после переизбрания Ильхамом Алиевым они обсудили развития в отношениях между Арменией, Турцией и Азербайджаном. Глава МИД Турции заявил, что они прилагают усилия в направлении нормализации армяно-турецких отношений.
Ахмет Давутоглу, в частности, отметил: «Необходимо преодолеть недоверие Армении к нам, однако для того, чтобы начать новый этап, мы не можем не учитывать справедливые требования Азербайджана».
Министр также добавил, что присутствие сильных кандидатов, одержавших победу на выборах в Армении и Азербайджане, уже создает необходимые предусловия для установления мира на Кавказе.