Կ. Սարիբեկյան. Միայն խաղաղ ճանապարհով կարելի է հասնել խնդրի կարգավորմանը
«Ցավոք, որոշակի հանգամանքների հետևանքով, Ղարաբաղը ուղղակի ձևով չի մասնակցում բանակցություններին և կարևոր հանդիպումներից, իրադարձությունների առաջ և հետո Հայաստանի ու Արցախի նախագահները հանդիպում են, քննարկում բանակցային գործընթացն ու դրա հնարավոր լուծումները: Այնպես որ, ամեն ինչ լոգիկայի շրջանակներում է»,- Panorama.am-ի հարցին, թե կա՞ ինչ որ կապ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման ու ՀՀ նախագահի` Արցախ մեկնելու միջև, ասաց ԱԺ պատգամավոր, ԵԿՄ անդամ Կարեն Սարիբեկյանը:
Նրա խոսքերով, նախագահը բավականին հաճախ է մեկնում Արցախ, այցելում զորամասեր և մարտական դիրքեր, ինչը բնական է:
«Հեռու չէ այն օրը, երբ ղարաբաղն անմիջական ձևով կմասնակցի բանակցություններին, որովհետև այլ տարբերակ չկա: Ամեն դեպքում, վերջին խոսքը Ղարաբաղինն է և իրենք պետք է անմիջական մասնակցություն ունենան բանակցություններում»,- ասաց Կ. Սարիբեկյանը:
Հարցին, թե ի՞նչ սպասելիքներ ունի առաջիկայում նախագահների մակարդակով կայանալիք հանդիպումից, պատգամավորը նշեց. «Այնպես չէ, որ այսօր կամ վաղը խնդիրը կկարգավորվի, բայց կարևոր է, որ բանակցությունները շարունակվեն, իսկ Ադրբեջանում գիտակցեն, որ միայն խաղաղ ճանապարհով կարելի է հասնել հարցի արդարացի լուծման»:

Topic of the day 18:11 13/11/2013
Regrettably, due to certain circumstances, the Nagorno-Karabakh Republic does not directly take part in the negotiations and the Armenian and Karabakh Presidents always meet before and after significant meetings or events and discuss the negotiations and the possible solutions. So, everything is within logic, member of Yerkrapah Volunteer Union, MP Karen Saribekyan told Panorama.am when asked if there is a connection between the planned meeting between the Armenian and Azerbaijani Presidents and the Armenian President’s visit to Artsakh.
The MP said that Armenian President Serzh Sargsyan frequently visits Artsakh and visits military units and military posts, which is quite normal.
“It is not far away when Karabakh will directly take part in the talks because there is no alternative to that. In any case, it is up to Karabakh to take the final decision and NKR should take part in the negotiations,” Saribekyan said.