Հայաստանը պետք է չեղյալ համարի թուրքական արձանագրությունները Ցեղասպանության հարյուրամյակից շատ առաջ
Ակնկալելով քարոզչական մեծ մղձավանջ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ընթացքում, թուրք պաշտոնյաները փորձում են վնասազերծել իրենց երկրի՝ առանց այն էլ արատավորված հեղինակությունը:
Թեև նրանք մտադիր չեն բացել Հայաստանի հետ սահմանը, սակայն թուրք ղեկավարները անընդհատ ձևացնում են շինծու հաշտարար հայտարարություններով: Կեղծորեն պնդելով, թե իբր Թուրքիան հարթում է Հայաստանի հետ իր տարաձայնությունները, Անկարայի թաքուն նպատակն է տարհամոզել այլ երկրների Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մտադրությունից:
Սակայն, հաշվի առնելով Ադրբեջանի հիվանդագին արձագանքը Հայաստանի հետ սահմանը բացելու Թուրքիայի ցանկացած ելույթի վերաբերյալ, թուրք պաշտոնյաներն ստիպված են նահանջել, նախագզուշացնելով, որ Հայաստան-Թուրքիա սահմանը այնքան ժամանակ փակ կմնա, քանի դեռ «առաջընթաց» չի գրանցվել Արցախյան հարցում:
Նման հակասական թուրքական հայտարարություններ բազմիցս են տարածվել՝ սկսած 2009 թվականից, երբ Հայաստանն ու Թուրքիան Արձանագրություններ ստորագրեցին իրենց ընդհանուր սահմանը բացելու և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ: Անցյալ շաբաթ Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փակ նիստում արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ասաց, որ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում Հայաստանի հետ սահմանը բացելու համար: Առճակատվելով ընդդիմադիր պատգամավորի հետ Թուրքիայի իրական մտադրությունների հարցով, Դավութօղլուն արագ փոխեց իր դիրքորոշումը, ասելով, որ նախ Հայաստանը պետք է դուրս գա Ղարաբաղից մինչև սահմանի հնարավոր բացումը:
Թուրքիայի արտգործնախարարը նմանատիպ ելույթ ունեցավ նաև մեկ ամիս առաջ Շվեյցարիա կատարած իր այցելության ժամանակ, երբ հայտարարեց, որ Թուրքիան «ստեղծագործական գաղափարներ» է փնտրում՝ Հայաստանի հետ իր հարաբերությունները բարելավելու համար: Դավութօղլու ստեղծագործական կամ ավելի շուտ խորամանկ քայլն է՝ խուսափել խափանարարի պիտակից, միաժամանակ արդարացնելով իր երկրի կողմից Արձանագրությունների վավերացման մերժումը:
Դեռևս 2009 թվականին Թուրքիայի կառավարությունը թվում էր, թե ցանկանում է վավերացնել Արձանագրությունները, որոնք ընդգրկում էին տարբեր կողմնակի հարցեր, այդ թվում՝ պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրության համար: Երբ Ադրբեջանը կտրականապես դեմ արտահայտվեց Հայաստանի հետ սահմանի բացման թուրքական ծրագրերին, Թուրքիան հայտարարեց, որ նա այլևս չի կարող վավերացնել Արձանագրությունները, թեև դա ակնհայտորեն բխում էր նրա ազգային շահերից: Այսպիսով, չնայած նրա հավակնություններին որպես տարածաշրջանի գերիշխան պետություն, Թուրքիան ենթարկվեց Ադրբեջանի վետոյին: Նոյեմբերի 6-ին Թուրքիայի խորհրդարանում ունեցած իր ելույթում Դավութօղլուն ոչխարի նման հլու հնազանդ կրկնեց, որ իր երկիրը Հայաստանի հետ սահմանը կբացի միայն Ադրբեջանի արտոնությունն ստանալուց հետո:
Ակնհայտ է, որ մամուլում այս արտահոսքից խայտառակվելով, Թուրքիայի արտգործնախարարության խոսնակը հերքեց, որ Դավութօղլուն հանդես է եկել նման հայտարարությամբ: Այս հերքումն արժանահավատ չէ, քանի որ թուրք պաշտոնյաները նախկինում ևս բազմիցս նման հայտարարություններ են արել: Հայաստանի հետ սահմանի բացման և երկաթուղային կապի վերականգնման հեռանկարի աշխուժացման համար միակ հավանական բացատրությունը կարող է լինել Թուրքիայի մտադրությունը ճնշում գործադրելու Վրաստանի նորընտիր նախագահի վրա, որը հրաժարվում է աջակցել վաղուց ծրագրված Կարս-Թբիլիսի-Բաքում երկաթգծին, որով նախատեսվում էր շրջանցել Հայաստանը:
Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների շարունակվող շահարկմանը վերջ դնելու համար նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է իրականացնի երեք տարի առաջ տված իր խոստումը, երբ նա զգուշացրել էր, որ եթե Թուրքիան «շուտով» չվավերացնի Արձանագրությունները, ապա նա կվերանայի իր դիրքորոշումը այս հարցի վերաբերյալ, այսինքն՝ Հայաստանը կհրաժարվի այս պայմանագրից: Քանի որ Արձանագրությունները դեռևս վավերացված չեն դրանց ստորագրումից չորս տարի անց, ապա նախագահ Սարգսյանը դրանք պետք է չեղյալ հայտարարի:
Հասկանալի է, որ հայ պաշտոնյաները չեն ցանկանում նման կտրուկ քայլի դիմել, քանի որ մտահոգված են, որ մեծ տերությունները իրենց կմեղադրեն Արձանագրությունների ձախողման համար: Հայաստանը նախընտրում է, որ թուրքական կողմն առաջինը հրաժարվի Արձանագրություններից՝ մեղադրանքի արժանանալով դրանց տապալման համար: Հնարավոր է, որ թուրք պաշտոնյաները նույն խաղն են խաղում՝ սպասելով, որ առաջինը Հայաստանը հրաժարվի:
Իմ կարծիքով, Հայաստանն այլևս չի կարող իրեն թույլ տալ սպասել: Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին 18 ամսից էլ քիչ ժամանակ է մնացել, և Հայաստանի նախագահը պետք է կատարի երեք տարի առաջ տված իր խոստումն ու հետ կանչի իր կառավարության ստորագրությունն այդ չարաբաստիկ Արձանագրություններից: Հայաստանը չի կարող մեղադրվել այդ քայլի համար, քանզի թուրք պաշտոնյաները մշտապես հայտարարել են, որ նրանք մտադիր չեն վավերացնել Արձանագրությունները:
Զարմանալի չէ, որ անցյալ շաբաթ Դավութօղլուն ևս հայտարարեց, որ Ցեղասպանության հարյուրամյակի հայկական ծրագրերին հակազդելու համար Թուրքիան «տենդագին և արագընթաց պատրաստություն է տեսնում»: Որպեսզի թույլ չտրվի Թուրքիային խոչընդոտելու Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչումներն ամբողջ աշխարում, Հայաստանի ղեկավարները պետք է չեղյալ համարեն Արձանագրությունները 2015 թվականի Ապրիլի 24-ից շատ առաջ:
Բացի այդ, հաշվի առնելով թուրքական կառավարության հարյուրամյա համառությունը ճանաչելու իր մեղավորությունը Ցեղասպանության համար և համապատասխան հատուցման մերժումը, հայ պաշտոնյաները պետք է հայտարարեն, որ նրանք մտադիր են արդարության հասնել վերջապես, տեղական, տարածաշրջանային և միջազգային դատարաններ դիմելու միջոցով:

Comments 09:27 13/11/2013
Expecting a public relations nightmare during the Armenian Genocide Centennial, Turkish officials are anxious to prevent further damage to their country’s already tarnished reputation.
Even though they have no intention to open the border with Armenia, Turkey’s leaders are pretending to do so by constantly issuing fake conciliatory statements. By falsely claiming that Turkey is in the process of patching up its differences with Armenia, Ankara’s hidden agenda is to discourage additional countries from recognizing the Armenian Genocide.
However, given Azerbaijan’s paranoid reaction to any talk of Turkey opening its border with Armenia, Turkish officials are forced to retreat by warning that the Armenia-Turkey border would remain closed, unless ‘progress’ is made on the Karabagh (Artsakh) issue.
Such contradictory Turkish statements have been issued countless times, ever since Armenia and Turkey signed Protocols in 2009 to open their mutual border and establish diplomatic relations. As recently as last week, Foreign Minister Ahmet Davutoglu told a closed session of the Turkish Parliament’s Foreign Relations Committee that preparations are underway to open the border with Armenia. When confronted by an opposition parliamentarian about Turkey’s true intentions, Davutoglu quickly reversed himself, stating that Armenia must first withdraw from Karabagh before the border could be opened.
The Foreign Minister made similar remarks a month ago while visiting Switzerland, when he announced that Turkey was looking for “creative ideas” to improve its relations with Armenia. Davutoglu’s creative or rather clever ploy is to avoid looking like an obstructionist, while making excuses for his country’s refusal to ratify the Protocols.
Back in 2009, the Turkish government appeared eager to ratify the Protocols which included various extraneous matters, including the formation of a committee of historians to study archival documents on the Armenian Genocide. When Azerbaijan vehemently objected to Turkish plans to open the border with Armenia, Turkey announced that it could no longer ratify the Protocols, even though it was clearly in its national interest to do so. Thus, despite its claims of being a major regional power, Turkey caved in to Azerbaijan’s veto. During his remarks in the Turkish Parliament on November 6, Davutoglu sheepishly reiterated that his country would open its border with Armenia only after obtaining Azerbaijan’s permission.
Clearly embarrassed by this leak to the press, a Turkish Foreign Ministry spokesman denied that Davutoglu had made such a statement. This is not a credible denial as Turkish officials have made similar statements many times before. One plausible explanation for reviving the prospect of opening the border and railway link to Armenia could be Turkey’s intent to pressure the newly-elected President of Georgia who refuses to support the long-planned Kars-Tbilisi-Baku railway which was expected to circumvent Armenia.
To put an end to continuous Turkish exploitation of the Protocols, Pres. Serzh Sargsyan should carry out his promise of three years ago, when he warned that unless Turkey ‘shortly’ ratifies the Protocols, he would reconsider his position on this issue, implying that Armenia would withdraw from this agreement. Since the Protocols are still not ratified four years after they were signed, Pres. Sargsyan should declare them null and void.
Understandably, Armenian officials are reluctant to take such a drastic step, as they are concerned that the major powers would blame them for the Protocols’ failure. Armenia would prefer that the Turkish side be the first to withdraw from the Protocols, and thereby bear the blame for their collapse. Turkish officials could be playing the same blame game, by waiting for Armenia to be the first to withdraw.
In my view, Armenia can no longer afford to wait. With the Centennial of the Armenian Genocide less than 18 months away, Armenia’s President should do what he promised three years ago and withdraw his government’s signature from the ill-fated Protocols. Armenia could not be blamed for this action, as Turkish officials have repeatedly announced that they have no intention of ratifying the Protocols.
Not surprisingly, Davutoglu also declared last week that Turkish efforts to counter Armenian plans for the 100th anniversary of the genocide are moving forward ‘at full speed.’ In order not to allow Turkey to undermine worldwide Armenian commemorations for the Genocide Centennial, Armenia’s leaders must renounce the Protocols long before April 24, 2015.
Furthermore, given the Turkish government’s century-old intransigence to acknowledge its culpability for the Genocide and refusal to make appropriate amends, Armenian officials should announce that they plan to seek justice, at long last, by applying to local, regional and international courts.