Հայաստանը պետք է չեղյալ համարի թուրքական արձանագրությունները Ցեղասպանության հարյուրամյակից շատ առաջ
Ակնկալելով քարոզչական մեծ մղձավանջ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ընթացքում, թուրք պաշտոնյաները փորձում են վնասազերծել իրենց երկրի՝ առանց այն էլ արատավորված հեղինակությունը:
Թեև նրանք մտադիր չեն բացել Հայաստանի հետ սահմանը, սակայն թուրք ղեկավարները անընդհատ ձևացնում են շինծու հաշտարար հայտարարություններով: Կեղծորեն պնդելով, թե իբր Թուրքիան հարթում է Հայաստանի հետ իր տարաձայնությունները, Անկարայի թաքուն նպատակն է տարհամոզել այլ երկրների Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մտադրությունից:
Սակայն, հաշվի առնելով Ադրբեջանի հիվանդագին արձագանքը Հայաստանի հետ սահմանը բացելու Թուրքիայի ցանկացած ելույթի վերաբերյալ, թուրք պաշտոնյաներն ստիպված են նահանջել, նախագզուշացնելով, որ Հայաստան-Թուրքիա սահմանը այնքան ժամանակ փակ կմնա, քանի դեռ «առաջընթաց» չի գրանցվել Արցախյան հարցում:
Նման հակասական թուրքական հայտարարություններ բազմիցս են տարածվել՝ սկսած 2009 թվականից, երբ Հայաստանն ու Թուրքիան Արձանագրություններ ստորագրեցին իրենց ընդհանուր սահմանը բացելու և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ: Անցյալ շաբաթ Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փակ նիստում արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ասաց, որ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում Հայաստանի հետ սահմանը բացելու համար: Առճակատվելով ընդդիմադիր պատգամավորի հետ Թուրքիայի իրական մտադրությունների հարցով, Դավութօղլուն արագ փոխեց իր դիրքորոշումը, ասելով, որ նախ Հայաստանը պետք է դուրս գա Ղարաբաղից մինչև սահմանի հնարավոր բացումը:
Թուրքիայի արտգործնախարարը նմանատիպ ելույթ ունեցավ նաև մեկ ամիս առաջ Շվեյցարիա կատարած իր այցելության ժամանակ, երբ հայտարարեց, որ Թուրքիան «ստեղծագործական գաղափարներ» է փնտրում՝ Հայաստանի հետ իր հարաբերությունները բարելավելու համար: Դավութօղլու ստեղծագործական կամ ավելի շուտ խորամանկ քայլն է՝ խուսափել խափանարարի պիտակից, միաժամանակ արդարացնելով իր երկրի կողմից Արձանագրությունների վավերացման մերժումը:
Դեռևս 2009 թվականին Թուրքիայի կառավարությունը թվում էր, թե ցանկանում է վավերացնել Արձանագրությունները, որոնք ընդգրկում էին տարբեր կողմնակի հարցեր, այդ թվում՝ պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրության համար: Երբ Ադրբեջանը կտրականապես դեմ արտահայտվեց Հայաստանի հետ սահմանի բացման թուրքական ծրագրերին, Թուրքիան հայտարարեց, որ նա այլևս չի կարող վավերացնել Արձանագրությունները, թեև դա ակնհայտորեն բխում էր նրա ազգային շահերից: Այսպիսով, չնայած նրա հավակնություններին որպես տարածաշրջանի գերիշխան պետություն, Թուրքիան ենթարկվեց Ադրբեջանի վետոյին: Նոյեմբերի 6-ին Թուրքիայի խորհրդարանում ունեցած իր ելույթում Դավութօղլուն ոչխարի նման հլու հնազանդ կրկնեց, որ իր երկիրը Հայաստանի հետ սահմանը կբացի միայն Ադրբեջանի արտոնությունն ստանալուց հետո:
Ակնհայտ է, որ մամուլում այս արտահոսքից խայտառակվելով, Թուրքիայի արտգործնախարարության խոսնակը հերքեց, որ Դավութօղլուն հանդես է եկել նման հայտարարությամբ: Այս հերքումն արժանահավատ չէ, քանի որ թուրք պաշտոնյաները նախկինում ևս բազմիցս նման հայտարարություններ են արել: Հայաստանի հետ սահմանի բացման և երկաթուղային կապի վերականգնման հեռանկարի աշխուժացման համար միակ հավանական բացատրությունը կարող է լինել Թուրքիայի մտադրությունը ճնշում գործադրելու Վրաստանի նորընտիր նախագահի վրա, որը հրաժարվում է աջակցել վաղուց ծրագրված Կարս-Թբիլիսի-Բաքում երկաթգծին, որով նախատեսվում էր շրջանցել Հայաստանը:
Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների շարունակվող շահարկմանը վերջ դնելու համար նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է իրականացնի երեք տարի առաջ տված իր խոստումը, երբ նա զգուշացրել էր, որ եթե Թուրքիան «շուտով» չվավերացնի Արձանագրությունները, ապա նա կվերանայի իր դիրքորոշումը այս հարցի վերաբերյալ, այսինքն՝ Հայաստանը կհրաժարվի այս պայմանագրից: Քանի որ Արձանագրությունները դեռևս վավերացված չեն դրանց ստորագրումից չորս տարի անց, ապա նախագահ Սարգսյանը դրանք պետք է չեղյալ հայտարարի:
Հասկանալի է, որ հայ պաշտոնյաները չեն ցանկանում նման կտրուկ քայլի դիմել, քանի որ մտահոգված են, որ մեծ տերությունները իրենց կմեղադրեն Արձանագրությունների ձախողման համար: Հայաստանը նախընտրում է, որ թուրքական կողմն առաջինը հրաժարվի Արձանագրություններից՝ մեղադրանքի արժանանալով դրանց տապալման համար: Հնարավոր է, որ թուրք պաշտոնյաները նույն խաղն են խաղում՝ սպասելով, որ առաջինը Հայաստանը հրաժարվի:
Իմ կարծիքով, Հայաստանն այլևս չի կարող իրեն թույլ տալ սպասել: Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին 18 ամսից էլ քիչ ժամանակ է մնացել, և Հայաստանի նախագահը պետք է կատարի երեք տարի առաջ տված իր խոստումն ու հետ կանչի իր կառավարության ստորագրությունն այդ չարաբաստիկ Արձանագրություններից: Հայաստանը չի կարող մեղադրվել այդ քայլի համար, քանզի թուրք պաշտոնյաները մշտապես հայտարարել են, որ նրանք մտադիր չեն վավերացնել Արձանագրությունները:
Զարմանալի չէ, որ անցյալ շաբաթ Դավութօղլուն ևս հայտարարեց, որ Ցեղասպանության հարյուրամյակի հայկական ծրագրերին հակազդելու համար Թուրքիան «տենդագին և արագընթաց պատրաստություն է տեսնում»: Որպեսզի թույլ չտրվի Թուրքիային խոչընդոտելու Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչումներն ամբողջ աշխարում, Հայաստանի ղեկավարները պետք է չեղյալ համարեն Արձանագրությունները 2015 թվականի Ապրիլի 24-ից շատ առաջ:
Բացի այդ, հաշվի առնելով թուրքական կառավարության հարյուրամյա համառությունը ճանաչելու իր մեղավորությունը Ցեղասպանության համար և համապատասխան հատուցման մերժումը, հայ պաշտոնյաները պետք է հայտարարեն, որ նրանք մտադիր են արդարության հասնել վերջապես, տեղական, տարածաշրջանային և միջազգային դատարաններ դիմելու միջոցով:

Политика 13:45 13/11/2013
Целью «креативно-хитрых» уловок главы МИД Турции А. Давутоглу выступает не только Армения, но и новоизбранный президент Грузии
В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян власти Турции проявляют крайнюю степень обеспокоенности, опасаясь дальнейшего подрыва авторитета страны. Анкара, хотя и не планирует открывать границу с Арменией, но делают вид, будто таковое намерение имеется, поскольку стремится предотвратить признание Геноцида армян целым рядом стран. Об этом говорится в статье издателя и главного редактора газеты «California Courier» Арута Сасуняна, опубликованной в издании «Асбарез».
«Учитывая параноидальную реакцию Азербайджана на любые разговоры об открытии границы между Турцией и Арменией, турецкие власти вынуждены отказаться от этой идеи до достижения “прогресса” в карабахском вопросе», – пишет автор, отмечая, что подобные противоречивые заявления турецкой стороны звучали сотни раз, еще со дня подписания протоколов по нормализации отношений несколько лет назад.
Согласно материалу, недавно на закрытой сессии комиссии по внешним сношениям парламента Турции министр иностранных дел страны Ахмет Давутоглу заявил, что ведутся подготовительные работы по открытию границы с Арменией. На возражения одного из оппозиционных депутатов глава МИД поспешил добавить, мол, «в первую очередь Армения должна покинуть Карабах», затем только граница откроется.
«Министр иностранных дел делал такие ремарки и месяц назад, во время визита в Швейцарию, где он заявил, что Турция ищет “креативные идеи” по нормализации отношений с Арменией. Креативными или, скорее, хитрыми уловками Давутоглу старается не выглядеть обструкционистом, оправдывая отказ Турции от ратификации протоколов», – замечает Арут Сасунян.
Автор напоминает: в 2009 году казалось, что турецкое правительство стремится ратифицировать протоколы, которые содержали различные дополнительные вопросы, в том числе составление комиссии историков для изучения архивных документов по Геноциду армян.
«Когда Азербайджан решительно запротестовал против планов Турции открыть границу с Арменией, Анкара заявила, что не может ратифицировать протоколы, хотя это было в ее интересах. Выступая в парламенте Турции 6 ноября, А. Давутоглу смущенно сказал, что Турция откроет границу с Арменией только с разрешения Азербайджана», – говорится в статье.
Однако после того, как эта информацию просочилась в прессу, пресс-секретарь МИД Турции заявил, что Давутоглу такого не говорил. А. Сасунян считает, что с учетом неоднократности аналогичных заявлений турецких властей в опровержение пресс-секретаря верится с трудом.
«Одним из возможных объяснений возрождения перспективы открытия границы и железной дороги в Армению могло быть намерение Турции оказать давление на новоизбранного президента Грузии, который отказывается содействовать проекту железной дороги Карс-Тбилиси-Баку, обходящей Армению», – говорится в материале.
А. Сасунян считает, что власти Армении должны объявить армяно-турецкие протоколы недействительными, так как после их подписания прошло 3 года и они все еще не ратифицированы. «Понятно, что армянские власти не хотят идти на такие радикальные меры, опасаясь, что мировые акторы обвинят их в провале процесса. Армения предпочла бы, чтобы Турция первой отказалась от протоколов, что возложило бы всю ответственность за провал на Анкару. Турецкие власти играют в ту же игру, ожидая, что Армения первой пойдет на этот шаг», – говорится в статье.
По словам А. Сасуняна, Армения более не может позволить себе ждать, так как до 100- годовщины Геноцида армян в Османской империи 1915г. осталось меньше 18 месяцев. Он считает, что власти страны должны отозвать подписи под «злосчастными протоколами».
«Армению не должны в этом винить, поскольку турецкие власти неоднократно заявляли, что не намерены ратифицировать протоколы», – отмечает Арут Сасунян.
По его мнению, неудивительно, что на прошлой неделе Давутоглу также заявил о предпринимаемых Турцией всевозможных мерах с целью противодействовать армянским планам в преддверии 100-й годовщины Геноцида. Чтобы не позволить Турции подорвать поминовение жертв Геноцида армян во всем мире, руководство Армении должно аннулировать протоколы задолго до 24 апреля 2015 года.
«Кроме того, учитывая нежелание турецкого правительства признать вину за Геноцид, армянские власти должны заявить, что намерены добиваться справедливости через местные, региональные и международные суды», – добавил главный редактор «California Courier».
Данные Минюста США: Азербайджан платит американским компаниям колоссальные деньги за пропаганду
California Courier: Резолюция конгрессменов по Геноциду армян ставит целью восстановление правды и справедливости
Турция создает почву для маневров с целью обойти шантаж Баку. Президента Азербайджана И. Алиева могут предать...