Օրվա մամուլ 09:10 16/11/2013
Երեկ ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ն մանկապարտեզներին, մանկատներին և ծերանոցներին սնունդ մատակարարող «Երեքնուկ», «Սեար գրուպ», «Ամարաս Յուս» ընկերություններին տուգանել է 15 մլն-ական դրամով։ Ինչո՞ւ, բացատրենք. օրինակ՝ «Ամարաս Յուս»-ը թիվ 38 մանկապարտեզում հաղթել է մատակարարման մրցույթում, սակայն հրաժարվել է ծառայություն մատուցել՝ զիջելով 2-րդ տեղը զբաղեցրած «Սեար գրուպ»-ին։ Արդյունքում՝ թթվասեր մատակարարելու համար պետությանը ներկայացվել է 740 դրամին համարժեք գնային առաջարկ, սակայն մատակարարվել 1500 դրամով։
«Ժողովուրդ»-ը պարզել է, որ «Երեքնուկ»-ի, «Սեար գրուպ»-ի և «Ամարաս Յուս»-ի տնօրենը նույն մարդն է՝ Յուրա Ադյան։ Ըստ թերթի լավատեղյակ աղբյուրների, նա արմատներով Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Ղազարահող գյուղից է, նրա համար Արցախի իշխանությունները ամենաբարձր մակարդակով միջնորդել են, որ «շատ չնեղացնեն»։
Օրինախախտներից մեկի սեփականատերն էլ, ըստ թերթի աղբյուրների, Երևանի քաղաքապետարանի վարչության պետերից մեկն է, որի անունը ճշտվում է:

Пресса дня 11:25 16/11/2013
Газета “Жоховурд” пишет, что вчера Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении оштрафовала компании-поставщиков продуктов питания для детсадов, детдомов, домов престарелых. Это компании «Ерекнук», «Сеар групп», «Амарас Юс». Каждая оштрафована на 15 млн. драмов.
«Объясните, почему, например, компания «Амарас Юс», победившая в конкурсе по поставкам в детском саду N38, отказалась от предоставления услуг, уступив занявшей второе место компании «Сеар групп». Государству было представлено предложение цены на сметану в 740 драмам, однако поставка была осуществлена по цене в 11500 драмов. Директором компаний «Ерекнук», «Сеар групп», «Амарас Юс» является один и тот же человек – Юра Адян. По сведениям достоверных источников, он выходец из Нагорного Карабаха, из деревни Газараох Мартакертского района, и поэтому власти Карабаха на самом высшем уровне ходатайствовали, чтобы его «не слишком обижали»», – пишет газета.