ՀՀ նախագահը մրցանակ է հանձնել Ցուգիո Մակիմոտոյին. «Նա հեռատես է այնքան, որ նրա պատկերացումները միշտ էլ առաջ են անցել ժամանակից»
Նախագահի նստավայրում երեկ երեկոյան տեղի է ունեցել ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի 2013 թվականի մրցանակի հանձնման արարողությունը: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Ի պատիվ մրցանակի արժանացած՝ Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության նախագահ, «Հիտաչի» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոյի և նրա տիկնոջ՝ Կումիկո Մակիմոտոյի, հրավիրված ընդունելությանը Համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՀՏՏ) մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը ներկայացրել է մրցանակակրի ընտրման ընթացակարգը, նախորդ տարիներին մրցանակի արժանացածներին, ինչպես նաև ՏՏ ոլորտում Հայաստանի մրցակցային առավելությունները՝ վստահություն հայտնելով, որ տարիներ անց կարձանագրվի, որ այս մրցանակաբաշխության արդյունքում համաշխարհային տեխնոլոգիական գիտակրթական և բիզնես միջավայրի ամենալուսավոր ու հեղինակավոր մարդիկ, դառնալով մրցանակակիր, կգան Հայաստան՝ իրենց հետ բերելով բարձրագույն տեխնոլոգիական ժամանակակից մշակույթ և ամբողջ աշխարհում կբարձրացնեն մեր պետության ճանաչողությունն ու վարկանիշը՝ որպես գիտելիքին և ինտելեկտին ապավինող երկիր:
Հայաստանի մրցակցային առավելությունները, Հովիկ Մուսայելյանի խոսքով, սերտորեն կապված են ՏՏ ոլորտի հետ, և Հայաստանն ունի բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալներն ու ներուժը՝ դառնալու տարածաշրջանային կենտրոն և կարևոր դերակատար: Իր խոսքում մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի նախագահը մեջբերել է նաև 2011թ. ՀՀ նախագահի մրցանակին արժանացած հանրահռչակ Սթիվ Վոզնյակի խոսքերը. «Չկա Նոբելյան մրցանակ ՏՏ ոլորտում, բայց այս մրցանակն ինձ համար հավասար է Նոբելյանին, այն ստանում եմ Հայաստանի Նախագահից և հպարտ եմ դրա համար»:
Հանձնաժողովի անդամ Թոնի Մորոյանն ընդունելության մասնակիցներին համառոտ ներկայացրել է մրցանակի արժանացած Ցուգիո Մակիմոտոյի կենսագրությունը:
Ընդունելությանը մասնակցող Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիկահիտո Հարադան երախտագիտություն է հայտնել ՏՏ ոլորտում նշանակալի հաջողությունների հասած իր հայրենակցի՝ աշխարհահռչակ Ցուգիո Մակիմոտոյի վաստակը Հայաստանի կողմից գնահատելու և նման բարձր մակարդակով մրցանակի արժանացնելու համար, ինչը, նրա համոզմամբ, վկայում է հայ-ճապոնական դինամիկ զարգացող ամուր բարեկամական հարաբերությունների մասին:
Մրցանակի հանձնման առիթով տեղի ունեցած ընդունելության ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
Մրցանակակիր Ցուգիո Մակիմոտոն իր շնորհակալական խոսքում երախտագիտություն է հայտնել ՏՏ ոլորտի ամենահեղինակավոր մրցանակներից մեկին արժանանալու կապակցությամբ, ներկայացրել իր գործունեությունը և խոսել աշխարհում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական խոսքը ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակի շնորհման ժամանակ
«Հարգելի՛ պարոն Մակիմոտո,
Այսօր ես հաճելի պարտականություն եմ կատարել` դոկտոր Ցուգիո Մակիմոտոյին հանձնել եմ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակը: Դոկտոր Մակիմոտոն Ճապոնիայի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արդյունաբերության ամենաակնառու դեմքերից է: Նա հեռատես է այնքան, որ նրա պատկերացումներն ու առաջարկները միշտ էլ առաջ են անցել ժամանակից: Վերջին տասնհինգ տարիների ընթացքում ականատես ենք եղել մարդկանց և նույնիսկ մասնագետների մոտեցումները հեղափոխող տարաբնույթ ապրանքների և հարթակների ստեղծմանը, ինչպիսիք են Սմարթ քարտերը, Սմարթ հեռախոսները, էլեկտրոնային գրքերը և այլն: Դրանց ակունքներում նաև պարոն Մակիմոտոյի գաղափարներն են:
Այս մրցանակով Հայաստանի ժողովուրդը իր հիացմունքն ու երախտագիտությունն է հայտնում նրանց, ովքեր առաջ են տանում մարդկային քաղաքակրթությունը և իրենք էլ դառնում են ժամանակի յուրօրինակ խորհրդանիշներ: Այս մրցանակով մենք մեր հարգանքի տուրքն ենք մատուցում ոչ միայն պարոն Մակիմոտոյին, այլև նրա հայրենիքին` Ճապոնիային, որտեղ ապրում են խիզախ ու աշխատասեր, իմաստուն ու տաղանդավոր մարդիկ: Մենք վկան եղանք Ճապոնիայում տեղի ունեցած ահավոր երկրաշարժի, և հատկապես այն փաստի, թե ինչպիսի տոկունությամբ է ժողովուրդը կանգնում բնության տարերքի դեմ և ինչպիսի կազմակերպվածությամբ ու համախմբվածությամբ է բուժում իր վերքերը: Բազում երկրաշարժեր տեսած մեր երկրի ու ժողովրդի համար դա իսկական դաս էր:
Ճապոնիայի տնտեսական և տեխնոլոգիական նվաճումները տպավորիչ են և ուսանելի ոչ միայն մեր, այլև աշխարհի համար: Այս մրցանակով մենք նաև ցանկանում ենք մեր երիտասարդների հատուկ ուշադրությունը հրավիրել հաջողված գործերի և հաջողակ մարդկանց վրա: Ցանկանում ենք նրանց տալ ճիշտ ուղենիշներ և օրինակներ: Համոզված ենք, որ երկրի ամենամեծ հարստությունը մարդն է, և Ճապոնիայի օրինակն էլ դրա վառ ապացույցն է:
Հարգարժա՛ն պարոն Մակիմոտո,
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ այս մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ: Համոզված եղեք, որ, Ձեր հայտնաբերած «Մակիմոտոյի ալիքը», եթե պատկերավոր արտահայտվենք, կտրել է ծովեր ու օվկիանոսներ և հասել է Հայաստան: Մեր երկրում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը ամենաարագ զարգացող բնագավառն է, և մենք լուրջ հույսեր ենք կապում այս հեռանկարային ճյուղի հետ: Ձեզ նման մարդկանց շնորհիվ այսօր աշխարհում բոլոր գործընթացները, այդ թվում` և քաղաքական, ձեռք են բերել նոր արագություններ: Այսօրվա երիտասարդները նույնիսկ չգիտեն, թե վաղը ինչ նոր մասնագիտություններ են ի հայտ գալու: Այս պայմաններում մեծանում է առանց բացառության բոլորի պատասխանատվությունը, որը մեզ առաջնորդում է քայլել ժամանակին համընթաց:
Հարգարժա՛ն դոկտոր Մակիմոտո,
Մաղթում եմ Ձեզ և Ձեր ընտանիքին առողջություն և ամենայն բարիք, նորանոր հաջողություններ Ձեր շնորհակալ գործում: Համոզված եղեք, որ այդ հաջողություններով մենք այստեղ ուրախանալու ենք: Շնորհակալ եմ, որ եկել եք Հայաստան: Շնորհակալ եմ նաև Ձեր այն աշխատանքի համար, որ այս 10-12 օրերի ընթացքում Դուք կատարելու եք Հայաստանում:

Общество 10:02 16/11/2013
В Ереване состоялась церемония вручения премии президента Армении за всемирный вклад в сферу ИТ за 2013 год
В резиденции президента накануне вечером состоялась церемония вручения премии президента РА за всемирный вклад в сферу информационных технологий за 2013 год, сообщает пресс-служба главы государства.
На приеме, организованном в честь лауреата премии – президента Союза специалистов полупроводниковой промышленности, бывшего исполнительного директора компании «Хитачи» Цугио Макимото и его супруги Кумико Макимото председатель исполнительного совета конкурсного комитета премии Всемирных информационных технологий (ВИТ) Овик Мусаелян представил процедуру избрания лауреата, лауреатов премии прошлых лет, а также конкурентные преимущества Армении в сфере ИТ, выразив уверенность, что спустя годы будет зафиксировано, что в результате этого конкурса самые светлые и авторитетные люди всемирной технологической, научно-образовательной и бизнес-среды, став лауреатами, приехав в Армению и привезя с собой современную высокотехнологичную культуру, во всем мире повысят узнаваемость и рейтинг нашего государства, как страны, опирающейся на знания и интеллект. Конкурентные преимущества Армении, по словам Овика Мусаеляна, тесно связаны со сферой ИТ, и Армения имеет все необходимые предпосылки и потенциал, чтобы стать региональным центром и играть в регионе важную роль. В своей речи председатель исполнительного совета конкурсного комитета процитировал также слова лауреата премии президента РА за 2011 год, знаменитого Стива Возняка: « В сфере ИТ нет Нобелевской премии, но эта премия для меня равна Нобелевской, я получаю ее от Президента Армении и горжусь ею».
Член комиссии Тони Мороян кратко представил участникам приема биографию лауреата премии Цугио Макимото.
Участвующий в приеме Чрезвычайный и полномочный посол Японии в Армении Тикахито Харада выразил признательность за оценку Арменией заслуг его всемирно известного соотечественника – Цугио Макимото, достигшего значительных успехов в сфере ИТ и присуждение ему премии на таком высоком уровне, что, по его убеждению, свидетельствует о динамично развивающихся, прочных дружественных армяно-японских отношениях.
Во время состоявшегося по случаю вручения премии приема президент Серж Саргсян выступил с речью.
Лауреат Цугио Макимото в своей благодарственной речи выразил признательность в связи с присуждением ему одной из самых авторитетных премий сферы ИТ, представил свою деятельность и говорил о перспективах развития сферы информационных технологий в мире.
Речь президента Республики Армения Сержа Саргсяна в связи с вручением Президентской премии за выдающийся вклад в развитие глобальных информационных технологий
«Уважаемый господин Макимото!
Уважаемые дамы и господа!
Сегодня я исполнил приятную обязанность: вручил доктору Цугио Макимото премию Президента Республики Армения за выдающийся вклад в развитие глобальных информационных технологий. Доктор Макимото является одним из самых видных деятелей японской индустрии информационных технологий. Он всегда был дальновиден, и его идеи и предложения всегда опережали свое время. В течение последних пятнадцати лет мы были очевидцами создания разнообразных товаров и платформ, к примеру, смарт-карт, смартфонов, электронных книг и так далее, которые революционным образом изменили подходы не только простых людей, но даже специалистов. У их истоков также были идеи господина Макимото.
Этой премией народ Армении выражает свое восхищение и признательность тем, кто ведет человеческую цивилизацию вперед, становясь своеобразными символами эпохи. Этой премией мы воздаем дань уважения не только господину Макимото, но и его родине – Японии, где живут смелые и трудолюбивые, мудрые и талантливые люди. Мы были свидетелями произошедшего в Японии ужасного землетрясения и особенно того, с какой стойкостью народ этой страны принял вызов природной стихии, организованно и сплоченно залечивая свои раны. Для нашей страны и нашего народа, повидавшего множество землетрясений, это хороший урок и пример для подражания.
Экономические и технологические достижения Японии впечатляют и поучительны не только для нас, но и для всего мира. Этой премией мы также хотим привлечь особое внимание нашей молодежи к удачно осуществленным идеям и успешным людям. Хотим таким образом привить ей правильные ориентиры и примеры. Мы убеждены, что самым большим богатством страны является человек, и пример Японии является ярким доказательством этого утверждения.
Уважаемый господин Макимото!
Еще раз поздравляю Вас с присуждением этой премии. Поверьте, что открытая вами «волна Макимото», образно выражаясь, пересекла моря и океаны и достигла Армении. В нашей стране информационные технологии являются самой быстроразвивающейся отраслью, и мы связываем серьезные надежды с этой перспективной сферой. Благодаря таким людям, как Вы, сегодня в мире все процессы, в том числе и политические, ускоряются вновь и вновь. Сегодняшняя молодежь даже представить не может, какие новые профессии появятся завтра. В этих условиях возрастает ответственность всех нас без исключения, которая велит нам шагать в ногу со временем.
Уважаемый доктор Макимото!
Желаю Вам и Вашей семье здоровья и всех благ, новых успехов в Вашем полезном деле. Будьте убеждены, что мы здесь будем радоваться этим успехам.
Я благодарен, что Вы приехали в Армению. Благодарен и за ту Вашу работу, которую в течение этих 10-12 дней Вы выполните в Армении.