Քաղաքական 12:00 18/11/2013
«Կարծում եմ, որ մինչև փետրվար Հայաստանը գործնականում պատրաստ կլինի ստորագրելու Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական գոտուն, ինչպես նաև ձևավորվող Եվրասիական տնտեսական միությանը անմիջական ներգրավվածության վերաբերյալ պայմանագիրը»,- հայտարարել է Շավարշ Քոչարյանը: Այս մասին ՀՀ ԱԳՆ նախարարի տեղակալը տեղեկացրել է նախօրեին Երևանում կայացած Ազգային Ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և ՌԴ Պետդումայի` ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի հանդիպման ընթացքում:
Շ. Քոչարյանի խոսքերով` դեկտեմբերի 19-ին Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհուրդը կհաստատի ՄՄ-ին Հայաստանի միացման «ճանապարհային քարտեզը», որը մշակում է ձևավորված հատուկ աշխատանքային խումբը:
Դեռ շատ անելիքներ կան իրավական բազայի համապատասխանեցման մասով և հայկական կողմը խնդրում է «իր գործընկերներին աշխատել արագացված տեմպով, որպեսզի մինչև մայիս Հայաստանը դառնա ՄՄ և Միասնական տնտեսական գոտու անդամ և կարողանա լիարժեք մասնակցել հետագա գործընթացներին», - ասել է նախարարի տեղակալը:

Topic of the day 14:37 18/11/2013
Armenia will be practically ready to sign the agreement on joining the Customs Union (CU) and the Common Economic Zone by February, Armenian Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan has said at the joint meeting of the Armenian NA Standing Committee on Foreign Relations and the Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Ties with Compatriots of the Russian State Duma, according to ITAR-TASS.
According to Kocharyan, the roadmap for Armenia’s entry into the Customs Union is due to be approved by the Supreme Eurasian Economic Council on December 19.
In May 2014, the Supreme Eurasian Economic Council will begin the legalization of the Eurasian Economic Union “and beginning that moment, the Customs Union and the Common Economic Zone will join the Eurasian Economic Union,” Kocharyan said.
“We understand that ratification of such complex agreements requires certain time, but we would like this process to be carried out as quickly as possible,” Armenia’s Deputy FM said.