Հանդիպման ինտրիգը. «Կազան-2», թե՞ պրոցես նոր էջից
Այսօր Վիեննայում տեղի է ունենալու Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: Սերժ Սարգսյանն իր պաշտոնավարման շրջանից ի վեր, բանակցային գործընթացի շրջանակներում 17 հանդիպում է ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ: Այդ հանդիպումներից 9-ը, կայացել է եռակողմ՝ Սարգսյան-Մեդվեդև-Ալիև, 8-ը՝ երկկողմ ձևաչափով:
Փաստերի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ նախագահի մակարդակով հանդիպումների ամենաակտիվ փուլը 2009 թվականն է եղել, երբ նախագահները 3 եռակողմ և 6-ը երկկողմ հանդիպումներ են ունեցել: 2008 թվականին նախագահները հանդիպել են 2 անգամ՝ մեկ եռակողմ և մեկ երկկողմ մակարդակով, 2010 թվականին՝ 3 եռակողմ, 2011 թվականին՝ մեկ եռակողմ և մեկ երկկողմ ու 2012 թվականին մեկ եռակողմ հանդիպման շրջանակներում: Նախագահների վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2012 թվականի հունվարի 23-ին՝ Սոչիում, որ ՌԴ այդ ժամանակվա նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի միջնորդությամբ վերջին հանդիպումն էր, քանի որ վերջինս ավարտում էր իր պաշտոնավարման ժամկետը:
Հանգրվանային առումով, առավել կարևորվում է 2011 թվականի հունիսի 24-ին Կազանում կայացած հանդիպումը, երբ տպավորություն կար, թե կողմերը «Հիմնարար սկզբունքների» փաստաթղթի շուրջ համաձայնություն են ձեռք բերվել և հնարավորություն կար Կազանում ստորագրել փաստաթուղթը: Սակայն Ադրբեջանը հրաժարվեց ստորագրել փաստաթուղթն այդ տեսքով՝ հանդես գալով 10 նոր առաջարկություններով:
2012 թվականի հունվարի 23-ին, Սոչիում կայացած հանդիպումից առ այսօր, նախագահների մակարդակով հանդիպում տեղի չի ունեցել, սակայն հանդիպումները շարունակվել են ԱԳ նախարարների մակարդակով:
Կարգավորման հիմքը կազմող միջազգային իրավունքի սկզբունքներն ու հանգուցալուծման որոշ տարրեր արտացոլված էին 2010 թ. Մուսկոկայում` նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևի, Բարաք Օբամայի և Նիկոլա Սարկոզիի հայտարարությունում:
Կազանյան հանդիպումից հետո հատկապես կարևոր էր 2013 թվականի հուլիսի 18-ին, Հյուսիսիռլանդական Էնիսկիլենում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ղեկավարների ընդունած ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը, որտեղ նշվում էր, թե «նախկինի պես համոզված ենք, որ վերջին չորս տարիներին մեր երկրների ընդունած հայտարարություններում ընդգրկված դրույթները պետք է արդար և հաստատուն հիմք հանդիսանան ԼՂ հակամարտության կարգավորման համար: Այդ դրույթներն անհրաժեշտ է դիտարկել որպես մեկ ամբողջականություն, քանի որ ցանկացած փորձ նախապատվությունը տալ դրանցից մեկին, անտեսելով մնացածը, կբացառի հավասարակշռված լուծում գտնելու հնարավորությունը»: Այսինքն՝ համանախագահները Էնիսկիլենում ընդունած հայտարարությամբ նշում են, որ հիմնարար սկզբունքներն ու տարրերն օրակարգում են և դրանք մեկ ամբողջություն են, այսինքն՝ օրակարգի փոփոխություն այս մասով չի նախատեսվում:
Չնայած այն հանգամանքին, որ համանախագահները հայտարարել են, թե Վիեննայում կայանալիք հանդիպման ժամանակ բանակցություններն ընթանալու են այն նույն փաստաթղթի շուրջ, որը բանակցությունների սեղանին է գտնվել Կազանում, այդուհանդերձ պետք է նշել, որ ընդհանուր մթնոլորտի ու կողմերի միջև վստահության առումով իրավիճակն այլ է: Նախ, Կազանի հանդիպումից ավելի ուշ, 2012 թվականի օգոստոսի 31-ին, Հունգարիայում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ, հայ սպային կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիան արտահանձեց Ադրբեջանին, ինչից հետո Իլհամ Ալիևը վերջինիս «ներում շնորհեց» և հերոսի կոչում տվեց:
Հատկապես կազանյան հանդիպումից հետո, ադրբեջանական կողմից հնչող հռետորաբանությունը առավել կոշտացավ, ինչը համեմված էր թշնամանքի, հայատյացության դրույթներով, ավելի ուշ, Ադրբեջանում իր բոլոր կոչումներից ու մրցանակներից զրկեցին ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիին, ում հեղինակած «Քարե երազներ» գրքում, նա ականատեսների վկայությամբ վերարտադրում էր Ադրբեջանի ԽՍՀ տարածքում հայաբնակ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանցիների կողմից 1919թ-ին, ինչպես նաև 1988-90 թթ-ին իրականացված վայրագությունները:
Մեկ կարևոր հանգամանք ևս. համանախագահները, «Հիմնարար սկզբունքների» փաստաթղթին զուգահեռ, հանդես եկան վստահության միջոցների ամրապնդմանն ուղղված առաջարկներով: Միջնորդները նախ առաջարկում էին կողմերին դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից, երկրորդ, շփման գծում հետաքննության անցկացման մեխանիզմ ներդնել, ինչը հնարավորություն կտար էականորեն նվազեցնել սահմանագծում տիրող լարվածությունը՝ կտրուկ նվազեցնելով նաև երկուստեք կորուստների թիվը: Հայաստանը կողմ արտահայտվեց այդ առաջարկին, իսկ Ադրբեջանը մերժեց:
Վիեննայում կայանալիք հանդիպման կարևորությունն ու սպասումները հիմնականում դրսևորվում են երեք պատճառով: Առաջին, երկու երկրներում ընտրական ցիկլն ավարտվել է, ինչը հնարավորություն է տալիս երկու նախագահներին՝ կենտրոնանալու բանակցությունների վրա: Երկրորդ, բավականին երկար ժամանակ հանդիպում չի կայացել և բանակցությունների շարունակելիության առումով հանդիպման կազմակերպումը կարևոր է: Երրորդ, այս հանդիպումից է կախված՝ հետագայում նախագահները բանակցությունները կշարունակեն Կազանում քննարկված փաստաթղթի հիման վրա, թե՞ կսկսեն նոր էջից: Այս երրորդ հանգամանքն առավել կարևոր է, քանզի այսօրվա հանդիպումից է կախված, թե բանակցային պրոցեսն ինչ ընթացք կվերցնի:

Интервью 14:08 19/11/2013
Переговоры по Карабаху продолжатся или придется начать с чистого листа? Т. Абрамян о встрече президентов Армении и Азербайджана
В преддверии предстоящей сегодня в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана – Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева – эксперт Тигран Абрамян в комментарии для Panorama.am обратил внимание на несколько важных моментов.
Специалист сперва напомнил, что за годы президентства С. Саргсяна в рамках переговорного процесса по карабахскому урегулированию состоялось 17 встреч с И. Алиевым, 9 из которых были трехсторонними – с участием тогдашнего президента России Дмитрия Медведева, а 8 – в двустороннем формате.
Переломной оказалась встреча 24 июня 2011г. в Казани, когда казалось, что достигнута договоренность вокруг Базовых принципов и будет подписан соответствующий документ, однако Баку в последний момент пошел на попятную, отказавшись подписывать обсужденный текст и выступив с 10 новыми предложениями.
Т. Абрамян напомнил также, что после состоявшей 23 января 2012г. встречи в Сочи более встреч на уровне глав государств не было, переговоры продолжались на уровне министров иностранных дел двух стран.
По словам эксперта, особенно важным после казанской встречи стало принятое в ирландском Эннискиллине заявление руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахской проблеме. Напомним, в совместном заявлении президента России Владимира, президента США Барака Обамы и президента Франции Франсуа Олланда от 18 июня 2013 года, согласно приведенному на официальном сайте Президента РФ тексту, отмечалось: «Мы продолжим оказание содействия сторонам нагорно-карабахского конфликта в достижении устойчивого и мирного урегулирования…Мы по-прежнему твердо уверены в том, что положения, содержащиеся в заявлениях наших стран, сделанных в последние четыре года, должны стать основой справедливого и прочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Эти положения необходимо рассматривать как единое целое, так как любая попытка отдать предпочтение одним из них перед другими исключает возможность принятия сбалансированного решения».
«То есть, сопредседатели в данном заявлении отмечают, что основные принципы и положения все еще остаются в повестке и составляют единое целое, а это значит, что изменения повестки в этом плане не ожидается», – сказал Т. Абрамян.
По словам эксперта, несмотря на заявление сопредседателей МГ ОБСЕ о том, что в ходе предстоящей сегодня в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана переговоры будут вестись вокруг того же документа, что и в Казани, тем не менее, следует отметить, что в плане общей атмосферы и доверия между сторонами ситуация сложилась совершенно новая.
«Во-первых, 31 августа 2012 года, уже после встречи в Казани, стало известно об экстрадиции в Азербайджан Рамиля Сафарова, в 2004г. в Будапеште зарубившего топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна, и его помиловании указом главы азербайджанского государства Ильхама Алиева.
Кроме того, после казанской встречи еще более ужесточилась риторика азербайджанской стороны, пронизанная враждебностью и армяноненавистничеством. Позднее в Азербайджане всех своих наград и званий был лишен писатель, автор романа «Каменные сны» Акрам Айлисли. Отметим, что в данном произведении автор на основе свидетельств очевидцев описывает погромы армян в Баку в 1990г. и в Нахичеване в 1919г.
Еще одно важное обстоятельство: сопредседатели, наряду с документом об основополагающих принципах, выступили с предложениями о мерах по укреплению доверия между сторонами. Посредники сначала предлагали сторонам вывести снайперы с линии соприкосновения, затем внедрить механизм расследования инцидентов на линии соприкосновения, что позволило бы существенно ослабить напряженность на пограничной полосе, резко сократив и число потерь с обеих сторон. Армения высказалась за принятие этого предложения, между тем как Азербайджан отверг его», – отметил эксперт.
«Важность и ожидания от предстоящей в Вене встречи в основном обусловлены тремя причинами. Во-первых, в двух странах завершился избирательный цикл, что дает возможность президентам сосредоточиться на переговорах. Во-вторых, довольно длительное время встреч не проводилось, и в плане обеспечения регулярности переговоров ее организация важна. И, наконец, в-третьих, от данной встречи зависит то, продолжат ли президенты проводить переговоры, опираясь на обсужденный в Казани документ, или начнут с чистого листа. Именно третье обстоятельство является наиболее важным, поскольку от сегодняшней встречи зависит то, каким будет ход переговорного процесса», – резюмировал Т. Абрамян.
Заявление МГ ОБСЕ в Эннискиллине подтверждает решимость сопредседателей исключить войну в Нагорном Карабахе. Ответ МИД НКР