Տնտեսություն 12:30 19/11/2013
«Հայաստանը պետք է ակտիվորեն ներգրավվի Մաքսային միության տնտեսական կառույցների մեջ, ինչը կնպաստի ապրանքների, աշխատուժի անխափան տեղաշարժին դեպի Ռուսաստան, Ղազախստան և Բելառուս»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով հայկական փոքր և միջին բիզնեսի սպասելիքներին Հայաստանի Մաքսային միությանը անդամակցելուց ասաց «Հայրենական ապրանք արտադրողների միության» նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Նա նշեց, որ ՀՀ-ի անդամակցությունը Մաքսային միությանը կնպաստի հայկական փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, քանի որ կհեշտանա հայրենական արտադրողների արտադրանքի արտահանումը դեպի Մաքսային միության երկրներ:
«Մաքսային միության երկրներ մենք արտահանում ենք պատրաստի արտադրանք, այն դեպքում, երբ ԵՄ ենք արտահանում հիմնականում հումք»,-նշեց Վ. Սաֆարյանը:
Վ. Սաֆարյանը նշեց, որ եվրոպական երկրներում փոքր և միջին բիզնեսի կազմում է տնտեսության 70-80%, ինչն էլ դրականորեն է արդրադառնում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը այդ երկրներում:
«Հայաստանի փոքր և միջին բիզնեսը դեռևս այնքան էլ զարգացած չէ, քանի որ ՓՄՁ-ների համար պետք է նոր արտոնություններ սահմանվեն, որպեսզի փոքր և միջին բիզնեսը կարողանա զարգանալ»,-նշեց Վ. Սաֆարյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանը և Ռուսաստանը ունեն ընդհանուր տնտեսական շահեր, ինչն էլ կնպաստի փոքր և միջին բիզնեսի միջև համագործակցության զարգացմանը:
Վ. Սաֆարյանը նշեց, որ Ռուսաստանը ունի էներգետիկ, հումքային մեծ պաշարներ, սակայն Ռուսաստանը ունի տնտեսության գիտատեխնիկական վերազինման կարիք և Հայաստանը այդ գործում կարող է օգնել իր գործընկերոջը:

Экономика 13:16 19/11/2013
Вазген Сафарян: Вступление Армении в Таможенный союз будет способствовать развитию малого и среднего бизнеса
«Армения должна активно включиться в экономические структуры Таможенного союза (ТС), что будет способствовать беспрепятственному перемещению товаров и рабочей силы в Россию, Казахстан и Беларусь» – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции председатель Союза отечественных товаропроизводителей Вазген Сафарян, обратившись к ожиданиям представителей малого и среднего бизнеса (МСБ) Армении от вступления республики в ТС.
По его словам, членство Армении в Таможенном союзе будет способствовать развитию малого и среднего бизнеса республики, так как увеличатся объемы экспорта товаров отечественных товаропроизводителей в страны ТС.
«В страны ТС мы экспортируем готовую продукцию, в то время как в ЕС мы экспортируем в основном сырье», – указал Вазген Сафарян.
В. Сафарян отметил также, что в европейских странах малый и средний бизнес составляет 70-80% экономики, что положительно сказывается на развитии гражданского общества в этих странах.
«В Армении малый и средний бизнес пока недостаточно развит, так как для предприятий МСБ должны быть установлены новые льготы, что позволит малому и среднему бизнесу развиваться», – сказал глава Союза отечественных товаропроизводителей.
При этом он отметил, что у Армении и России есть общие экономические интересы, что будет способствовать развитию деловых контактов между предприятиями малого и среднего бизнеса двух стран.