Հարց ադրբեջանական դպրոցական թեստից. պատմվածքի հերոսից քրտինքի՞, ոչխարի՞, թե՞ գոմաղբի հոտ էր գալիս
Թեև Ադրբեջանի կրթության նոր նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը որոշում է ընդունել նորովի հրատարակել դասագրքերը, սխալների հետ կապված խնդիրներն այդպես էլ չեն լուծվել: Բուհեր ընդունվելու համար կազմված հարցերի մեծ մասը բացակայում են դասագրքերում, իսկ որոշ նյութեր էլ չեն համապատասխանում երեխաների տարիքին: Այս մասին գրում է ադրբեջանական «Qafqazinfo.az» կայքը:
«Հասել է ժամանակը դասագրքերը պարզեցնելու: Այս մասին են վկայում շրջանավարտների՝ բուհեր ընդունվելու ժամանակ ցուցաբերած ցածր ցուցանիշները»,- նշում է կայքը՝ բերելով մի շարք օրինակներ: Այսպես, «Ինֆորմատիկա-3» դասագրքում 2-րդ դասարանի դասագրքերի նույն թեմաներն են, ինչպես նաև գրքում մեծ թվով տերմիններ են հանդիպում: Օրինակ, «Տեղեկատվության կոդավորում» բաժնում խոսվում է «ռեբուսների» կամ էլ «քվանտոր բառերի», «ալգորիթմների» մասին: Շատերի համար այդ բառերն անծանոթ են, դրանք չեն օգտագործվում կենցաղում: Դպրոցականներին շփոթեցնում է նաև տեսական մտքերի արտացոլումը նկարներում:
«Հանրահաշիվ – 3» դասագրքում նույնպես կան անհասկանալի օրինակներ ու երեխաների ընկալման համար դժվար տերմիններ, որոնք նյարդայնացնում են նույնիսկ ծնողներին ու ուսուցչներին: Դասագրքերի դժվար առաջադրանքները լուծելու համար կամ մասնագետ է հարկավոր, կամ էլ ծնողները ստիպված են դասուսույց վարձել:
Թեստերում կարելի է նաև հանդիպել նմանատիպ հարցեր. «Ի՞նչ հոտ է գալիս Ա. Շագիի «Քոչ» պատմվածքի հերոս Քերիմ պապիից»: Պատասխանի տարբերակներն են. քրտինքի հոտ, հոտավետ օճառի, գոմաղբի հոտ, ոչխարի հոտ:
Կամ էլ աշակերտների հոգեբանությունը ստուգելու համար նախատեսված թեստից հարց. «շունն ավելի շատ հավի՞, թե՞ կատվի է նման»:

Образование 14:41 21/11/2013
Несмотря на то, что новый министр образования Азербайджана Микаил Джаббаров принял решение о переиздании школьных учебников, проблема с ошибками так и не была решена. Большая часть вопросов из тестов для поступления в вузы не отражена в учебниках, а некоторые сведения не соответствуют возрасту учащихся. Об этом пишет сайт «Qafqazinfo.az».
«Настало время упростить учебники. Об этом свидетельствуют низкие показатели абитуриентов при поступлении в вуз»,- отмечает сайт и приводит пример: в учебнике «Информатика-3» примеры те же, что и в учебнике 2 класса и в книге встречается множество терминов. К примеру, в разделе «Кодировка информации» говорится о «ребусах» или «кванторах», «алгоритмах». Многие не знают эти слова, эти термин не используется в обиходе. Также школьника приводит в замешательство отражение теоретических мыслей в картинках.
В учебнике «Математика- 3» также нашли место непонятные примеры и сложные для восприятия ребенка термины, раздражающие даже родителей и учителей. Для решения сложных задач из учебника нужен или профессор, или родителям придется нанимать репетитора.
В тестах также можно обнаружить вопросы типа: «Какой запах шел от деда Керима в рассказе «Коч» А. Шаига?». Варианты ответа: 1. Запах пота 2. Запах пахучего мыла 3. Запах навоза 4. Запах барана.
Или же вопрос их психологического теста для проверки психики учащихся: «собака больше похожа на курицу или кота?».