Տարածաշրջան 11:56 21/11/2013
Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն Մեծ Բրիտանիայի իր պաշտոնակից Ուիլյամ Հեյգի հետ հանդիպումից հետո հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով, որի ժամանակ պատասխանել է նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի:
Նա մասնավորապես նշել է, որ Երևանում կայանալիք «Սևծովյան տնտեսական համագործակցության» (ՍԾՏՀ) վեհաժողովին մասնակցության հրավերը սովորական երևույթ է, քանի որ ՍԾՏՀ-ի ժողովները կազմակերպվում են տվյալ ժամանակահատվածում նախագահությունը ստանձնած երկրում:
«Սա բազմակողմանի հավաք է, և բոլոր կողմերը հրավիրված են: Այն պետք չէ ներկայացնել որպես հատուկ, ուշագրավ գործընթաց: Ինչ վերաբերում է հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, ապա Ադրբեջանի նախագահը Թուրքիայում էր և, ինչպես միշտ, ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման, ինչպես նաև Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Հայաստանի միջև հարաբերությունների վերաբերյալ համապարփակ խորհրդակցություններ անցկացրեցինք: Մենք բոլորս ցանկանում ենք, որ գործընթացի արագացմանն ուղղված քայլ կատարվի»,- ըստ թուրքական «Զաման» օրաթերթի` ասել է Դավութօղլուն:
Թուրքիայի արտգործնախարարը հայտնել է նաև, որ Սարգսյան-Ալիև հանդիպման օրը Ղարաբաղի հարցի շուրջ քննարկումներ է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ: Ըստ Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարի՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մոսկովյան այցի շրջանակներում Ղարաբաղի հարցը կքննարկի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Մենք ցանկանում եք, որ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունները կարգավորվեն, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև եղած խնդիրների խաղաղ լուծման միջոցով կայուն խաղաղություն հաստատվի Հարավային Կովկասում: Այս ամենի համար կանենք անհրաժեշտ ամեն բան»,- ընդգծել է Դավութօղլուն:

Politics 17:25 21/11/2013
Commenting on the invitation for him to attend a scheduled summit of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) in Yerevan in early December, Davutoglu said, “It is a multi-lateral meeting, with all sides invited. It should not be regarded as something special.”
“As for the normalization of relations with Armenia, Azerbaijan’s President was recently on a visit to Turkey and we discussed the Nagorno-Karabakh issue as well as the processes taking place between Turkey, Armenia and Azerbaijan. We all wish the process to be speeded up,” Davutoglu was quoted as saying by Turkish newspaper Zaman.
Turkey’s FM went on to say that he raised the issue of Nagorno-Karabakh with Secretary of State John Kerry during talks in Washington on November 19. He said that the Nagorno-Karabakh issue will also be discussed with Russian President Vladimir Putin during Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s upcoming visit to Russia.
“We wish normalization of relations with Armenia and establishment of stable peace in the South Caucasus through peaceful settlement of the problems between Azerbaijan and Armenia. We will do our utmost for it,” Davutoglu concluded.