Գերմանիայում ուսումնասիրում են Վահան Հովհաննիսյանի դեմ հարուցված գործի մանրամասները
«Քաղաքական շրջանակներում խոսվում է, որ Վահան Հովհաննիսյանի ագրեմանի ուշացման պատճառը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի երբեմնի հայտարարությունն է, թե ՀՅԴ-ն ահաբեկչական կառույց է: Հիմա Գերմանիայում ստուգում են ՀՅԴ բնույթը»:
ԱԳՆ «Հրապարակ»-ի աղբյուրներն ասում են, որ նման բան չկա, Վահան Հովհաննիսյանի ագրեմանի ուշացման պատճառն ընդամենը այն է, որ Վահանն անցնում էր «31»-ի գործով և գերմանացիները ուսումնասիրում են գործի բոլոր հատորները, որից հետո հաստատապես կգա դրական պատասխան, գերմանական կողմը կգտնի, որ այն քաղաքական շարժառիթներով է հարուցվել, ինչը ողջ աշխարհում «ընդունված» ու «հասկանալի» պրակտիկա է` տեղեկացրել է «Հրապարակ»-ի զրուցակիցը:
«Ի դեպ, զուտ ֆորմալ տեսանկյունից ագրեմանն ամենևին էլ չի ուշանում, այն կարող է 6-8 ամիս տևել, Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է ընդամենը հոկտեմբերին, մինչև գարուն ժամկետ կա»:
Ինչ վերաբերում է Գերմանիայում թուրքական լոբբինգի գործոնին, այն, ըստ «Հրապարակ»-ի աղբյուրների, տեղ ունի, սակայն ոչ այնքան, որքան կարծում են. «Կա մեկ այլ էական գործոն. Գերմանիան այսօր դառնում է ամենաառանցքային երկիրը ԵՄ-ում. Բրիտանիան իր զորքերը հանել է այնտեղից, Մերկելն էլ նախորդ օրը հայտարարել էր, որ պետք է պաշտպանել Արևելյան գործընկերության երկրներին Ռուսաստանի ճնշումներից, ինչն էլ նշանակում է, որ Եվրոպայում ուժերի դասավորությունը փոխվում է` փոփոխելով գերմանառուսական ավանդական-բարեկամական հարաբերությունները»:

«Грапарак»: Германия изучает дело Ваана Ованнисяна
В политических кругах муссируются разговоры, что причина задержки агремана Ваана Ованнисяна – в озвученном некогда Левоном Тер-Петросяном заявление о том, что АРФ «Дашнакцутюн» террористическая структура. Сейчас в Германии проверяют АРФД. Об этом пишет газета «Грапарак».
Как сообщают источники издания в МИД Армении, эти сведения не соответствует действительности и причина задержки агремана Ваана Ованнисяна лишь в том, что он проходил по делу «31», и немцы изучают все тома этого дела, после чего обязательно поступит положительный ответ.
«Немецкая сторона убедится, что дело было возбуждено по политическим причинам, что является «принятой» и «понятной» практикой во всем мире, сообщил собеседник. Кстати, чисто с формальной точки зрения агреман вовсе и не задерживается, этот процесс может длиться 6-8 месяцев. Срок пребывания посла Армении в Германии Армена Мартиросяна истек в октябре и до весны есть время», - пишет газета.
Что касается турецкого лоббинга в Германии, то издание отмечает, что он не столь силен, как считается. «Есть другой существенный фактор. Германия становится самой ключевой страной Евросоюза. Британия вывела оттуда свои войска, Меркель на днях заявила, что необходимо защитить страны «Восточного партнерства» от давления России, что значит – расклад сил в Европе меняется, меняя традиционно дружественные германо-российские отношения», - отмечает издание.