ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները Հակոբ Ինջիղուլյանի համար Ադրբեջանի կառավարությունից ակնոց են խնդրել
Օգոստոսի 8-ից Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված հայ զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն առաջիկա օրերին պատրաստվում է այցելել արդեն չորրորդ անգամ: Այդ հանդիպումից առաջ Կոմիտեի հայաստանյան ներկայացուցչությունում հյուրընկալել են Ինջիղուլյանի հարազատներին:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Հակոբ Ինջիղուլյանի եղբայրը` Հարություն Ինջիղուլյանը, տեղեկացրեց, որ երեկվա հանդիպման ժամանակ նամակ են փոխանցել Հակոբին ու ընտանեկան լուսանկար: «Ես իրենց խնդրեցի, որ հեռախոսային զրույց ունենանք Հակոբի հետ, ասացին, որ իրենք խոչընդոտ չեն տեսնում, ուղղակի այդ հարցը պետք է որոշի Ադրբեջանի կառավարությունը: Իսկ բանավոր մենք փոխանցեցինք, որ սպասում ենք իրեն, թող գա Հայաստան», -փոխանցեց Հարությունը:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները Հակոբ Ինջիղուլյանին կատարած երրորդ այցելության ժամանակ, ինչպես ասաց եղբայրը, հայտնաբերել են, որ Հակոբի տեսողության հետ կապված խնդիրներ կան. նա թղթի վրա գրվածը շատ է մոտեցրել աչքերին կարդալու համար: Հարությունի ասելով, Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչները Հակոբին ակնոց տրամադրելու խնդրով դիմել են Ադրբեջանի կառավարությանը և միայն չորրորդ այցելության ժամանակ հնարավոր կլինի պարզել, արդյոք այդ երկրի ղեկավարությունը տրամադրե՞լ է ակնոց, թե՞ ոչ:
Հարությունը նաև տեղեկացրեց, որ Հակոբը «100 տոկոսով» նամակ է գրել` երրորդ երկիր տեղափոխվելու համար: «Ասում են ինքը դիմումը հարյուր տոկոսով է գրել, ներկայացրել է, թե գործերը երբ կհանձնվի ՄԱԿ-ին, տեղյակ չենք և ասել են, որ դիմումը գրելուց հետո մոտ մեկ տարի ժամկետ է պահանջվում, որ տեղափոխություն կատարվի: Ինչ-որ ընթացակարգ է պահանջվում դրա համար», -փոխանցեց Հարությունը:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում, ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ, ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով 1991թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում:
Ադրբեջանը նախապես հաստատել էր հայ զինծառայողի՝ մոլորվածության պատճառով Ադրբեջանի պահպանության տակ գտնվող տարածքում հայտնվելու վարկածը, սակայն ավելի ուշ, ադրբեջանական լրատվամիջոցները սկսեցին տարածել զինծառայող՝ ինքնակամ շփման գիծը հատելու վարկածը: Ավելի ուշ, համացանցում շրջանառության մեջ դրվեց հայ զինծառայողի հետ երկու «հարցազրույց», ինչը Ժնևյան կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածի մի շարք կետերի կոպտագույն խախտում էր:

Право 13:37 22/11/2013
МККК вынужден обратиться с просьбой о предоставлении очков армянскому военнопленному А. Инджигуляну к правительству Азербайджана
В ближайшие дни сотрудники Международного комитета Красного креста намерены в четвертый раз встретиться с оказавшимся в азербайджанском плену армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном. До встречи родственники Инджигуляна посетили ереванский офис МККК.
В беседе с корреспондентом Panorama.am брат Акопа Инджигуляна Арутюн Инджигулян сообщил, что на вчерашней встрече они передали письмо Акопу и семейную фотографию. «Я попросил их дать возможность поговорить по телефону с Акопом. Они заявили, что никаких проблем в этом нет, однако вопрос должно решить правительство Азербайджана. Мы попросили передать, что ждем его возвращения в Армению»,– подчеркнул Арутюн Инджигулян.
В ходе третьей встречи с Акопом Инджигуляном представители МККК, по словам брата военнопленного, обнаружили, что у него имеются проблемы со зрением. Как подчеркнул Арутюн Инджигулян, представители МККК обратились к правительству Азербайджана с просьбой предоставить ему очки и лишь на четвертой встрече станет возможным выяснить, согласится ли руководство страны с этим или нет.
По словам Арутюна Инджигуляна, Акоп Инджигулян точно написал письмо о переводе в третью страну. «Говорят, он точно написал и подал заявление. Мы не знаем, когда его дело будет передано в ООН. Говорят, что для перевода в третью страну потребуется около года времени со дня подачи заявления. Требуется определенная процедура»,– добавил брат военнослужащего.
Напомним, ранее пресс-служба Армии обороны НКР передавала, что 8 августа, около 03:00 по ереванскому времени, армянский военнослужащий, рядовой Акоп Инджигулян, 1991г.р., в ходе несения службы не сориентировался в ночное время на местности и пересек карабахско-азербайджанскую границу, оказавшись на контролируемой Азербайджаном территории. За весь этот период азербайджанскими СМИ были распространены два «интервью» с Акопом Инджигуляном, которые, как известно, являются нарушением ст. 13(2) Женевской конвенции от 12 августа 1949г. об обращении с военнопленными, предусматривающей защиту военнопленного не только от всяких актов насилия или запугивания, но и от «любопытства толпы».
Министерство обороны Армении несколько раз выступало с заявлениями, в которых призывало Международный комитет Красного креста организовать и обеспечить безопасное и немедленное возвращение гражданина РА на родину и подчеркивало, что в случае возвращения армянского военнослужащего он не будет привлечен к какой-либо правовой ответственности. Кроме того, первый омбудсмен Армении, исполнительный директор фонда «Против правового произвола» Лариса Алавердян и руководитель проекта «Обыкновенный геноцид» Марина Григорян вынуждены были инициировать два открытых письма с целью привлечь внимание соответствующих международных организаций к данной проблеме.
Делегация Армении призвала в ПАСЕ не хранить молчание по делу оказавшегося в плену в Азербайджане А. Инджигуляна
Находящийся в плену в Азербайджане Акоп Инджигулян не написал родным о своем желании быть переданным третьей стороне
А. Пашазаде навестил находящегося в плену в Азербайджане военнослужащего А. Инджигуляна. Журналистов на встречу не пустили