Դիլիջանի միջազգային դպրոցը ստացել է «IB World School» կարգավիճակի հավաստագիր
Դիլիջանի միջազգային դպրոցը (UWC Դիլիջան) ստացել «IB World School» դպրոցի լիարժեք կարգավիճակ: Դա նշանակում է, որ դպրոցն իրավունք է ստացել 2014թ. սեպտեմբերից իր 16-ից 18 տարեկան սաներին առաջարկել անգլերեն լեզվով դասավանդվող IB (Միջազգային Բակալավրիատի) դիպլոմ ծրագիրը: Այս մասին հայտնում են դպրոցի մամուլի ծառայությունից:
IB ծրագիրը համաշխարհային կրթական շրջանակներում ակադեմիական ազնվության և մտավոր հզոր ներուժի խորհրդանիշն է դարձել ՝ ուսանողներին կրթական ամենաբարձր չափանիշներով նախապատրաստելով աշխարհի լավագույն համալսարաններ ու քոլեջներ ընդունվելու համար:
«Դիպլոմա» ծրագրի շրջանակներում UWC Դիլիջանի ուսանողները կանցնեն երեք «Բարձր մակարդակի» (HL) և երեք «Ստանդարտ մակարդակի» (SL) առարկաներ: IB ծրագրի դիմորդներից կպահանջվի ներկայացնել ծավալուն շարադրություն (Extended Essay), ավարտել ճանաչողության տեսության (Theory of Knowledge (TOK) դասընթացը եւ ակտիվորեն ներգրավված լինել զանազան ստեղծագործական, սոցիալապես ակտիվ եւ կամավորական (Creativity, Action and Service (CAS) ծրագրերում:
Այս տարվա հոկտեմբերին Դիլիջանի միջազգային դպրոցը դարձել է Միացյալ Համաշխարհային Քոլեջներ (United World Colleges-UWC) կրթական ցանցի լիիրավ անդամ և ստացավ UWC Dilijan անվանումը:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցը լայնածավալ բարեգործական նախաձեռնություն է, որի շնորհիվ Հայաստանը ներկայացված կլինի համաշխարհային կրթական քարտեզի վրա:
Դպրոցն իր դռները կբացի 2014 թ. սեպտեմբերից` 90 աշակերտների համար: 2023-ին դպրոցում կուսանեն 650 աշակերտներ 60 երկրներից: Աշակերտների 90 տոկոսը կսովորեն նվիրատուների կողմից հատկացված կրթաթոշակներով:

Education 14:35 26/11/2013
This means that it is authorised to offer the IB Diploma Programme (taught in English), to students aged 16-18, starting in September 2014.
The IB Diploma has become a symbol of academic integrity and intellectual promise throughout the world of international education, and is a sound preparation for students seeking entrance to the best universities and colleges in the world.
In the full Diploma programme, each student studies three Higher Level (HL) and three Standard Level (SL) subjects. IB candidates are also required to write an Extended Essay, complete a course of Theory of Knowledge (TOK), and actively engage in Creativity, Action and Service (CAS) components.
In October, 2013 Dilijan International School became a UWC school (United World Colleges) under the name of UWC Dilijan.
Dilijan International School is a large-scale philanthropic initiative which will put Armenia on the world educational map. DIS will open its doors in September 2014 for 90 students.
By 2023 the school will host 650 students from at least 60 countries. 90% of gifted students will receive full scholarships granted by the DIS benefactors, the press service of UWC Dilijan reported.