Իրանի ԱԳՆ. Թեհրանը ոչ ոքի չի խնդրում ճանաչել ուրանի հարստացման իր իրավունքը, նա այդ իրավունքն ունի
«Մենք ոչ ոքի չենք խնդրում ճանաչել ուրանի հարստացման մեր իրավունքը, մենք այդ իրավունքն ունենք»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին:
Փոխնախարար Արաղչին, անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի այն հայտարարությանը, թե ժնևյան համաձայնագրում «ուրանի հարստացման իրավունք» ձևակերպում չկա, մասնավորապես նշել է. «Իրանի՝ ուրանի հարստացման իրավունքն այնպիսի բան չէ, որը պետք է տան, մենք ոչ ոքի չենք խնդրում ճանաչել կամ մեզ տալ ուրանի հարստացման մեր իրավունքը»:
Շարունակելով խոսքը՝ ԻԻՀ փոխնախարարը հավելել է. «Մենք ինքներս ունենք այդ իրավունքը, հետևաբար ակնկալում ենք, որպեսզի մյուս երկրները ևս հարգեն մեր իրավունքը: Ժնևյան համաձայնագրում դա արձանագրվել է. «5+1 խմբի» անդամ երկրները, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն ընդունել են, որ Իրանի ուրանի հարստացման ծրագիրը շարունակություն է ունենալու»:
Արաղչին հերքել է, թե Ժնևում ստորագրված համաձայնագրի որոշ դրույթներ հնարավոր է վերանայվեն:
Նշենք, որ նոյեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ պատմական իրադարձություն. Երկարամյա փակուղային իրավիճակից հետո Ժնևում
Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ստորագրվեց համաձայնագիր, ըստ որի՝
1. Իրանը հայտարարում է, որ 6 ամսվա ընթացքում ուրանը 5 տոկոսից ավելի չի հարստացնի
2. Իրանի պետրոքիմիական արտադրանքի արտահանման և ոլորտի հետ կապված այլ ծառայությունների նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների կասեցում
3. Ոսկու և թանկարժեք մետաղների ոլորտում առկա սահմանափակումների կասեցում
4. Ավտոմոբիլային արդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ ԱՄՆ-ի սահմանած պատժամիջոցների կասեցում
5. Իրանի քաղաքացիական ինքնաթիռների համար անվտանգ թռիչքներ ապահովելու նպատակով համապատասխան սերտեֆիկատի և անհրաժեշտ պահեստամասերի տրամադրում
6. ՄԱԿ-ի ԱԽ կողմից Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ չպետք է կիրառվեն
7. ԵՄ-ի կողմից Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ չպետք է կիրառվեն
8. ԱՄՆ-ի կառավարությունը նախագահի և Կոնգրեսի իրավասությունների շրջանակներում ձեռնպահ է մնալու Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ կիրառելուց:

МИД Ирана: Тегеран никого не просит признавать его право на обогащение урана
«Мы никого не просим признавать наше право на обогащение урана. Мы имеем право на это»,– об этом, как передает иранское информагентство «МЕХР», заявил замминистра иностранных дел Ирана Сейед Аббас Аракчи.
Комментируя заявление госсекретаря США Джона Керри о том, что в женевском соглашении нет формулировки «право на обогащение урана», замглавы МИД, в частности, отметил: «Право Ирана на обогащение урана – это не такая вещь, которую нужно давать, мы никого не просим признавать наше право или давать нам разрешение на обогащение урана».
Продолжая речь, Аракчи добавил: «Мы имеем это право, следовательно, мы надеемся, что и остальные страны проявят уважение к нашему праву. Это было отмечено в женевском соглашении: „шестерка”, в том числе и США, признали, что программа Ирана по обогащению урана будет иметь продолжение».
Замминистра также опроверг информацию о том, что некоторые положения женевского соглашения могут быть пересмотрены.
Отметим, что 23 ноября произошло историческое событие: после продолжавшейся долгие годы тупиковой ситуации Иран и группа «5+1» достигли долгожданного согласия.
Иран и группа «5+1» подписали соглашение, согласно которому,
1. Иран объявляет о том, что не будет обогащать уран свыше 5% в течение шести месяцев;
2. Отмена санкций на экспорт петрохимической продукции и другие услуги, связанные с этой сферой;
3. Отмена ограничений на ввоз и вывоз драгоценных металлов и золота;
4. Отмена США санкций в сфере автомобильной промышленности;
5. Предоставление соответствующего сертификата на обеспечение безопасности полетов гражданских самолетов Ирана и необходимых запчастей;
6. Совбез ООН не должен вводить новые санкции в отношении Ирана;
7. ЕС не должен вводить новые санкции в отношении Ирана;
8. Правительство США в рамках полномочий президента и Конгресса будет воздерживаться от введения новых санкций в отношении Ирана.