Մենք հաղթել ենք պատերազմում, պարտավոր ենք հաղթել նաև տնտեսական մրցակցության մեջ. ԼՂՀ ԱԺ-ն դիմել է աշխարհասփյուռ հայությանը
ԼՂՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունները և պատգամավորական խումբը Հեռուստամարաթոն 2013 -ի առթիվ դիմել է աշխարհասփյուռ հայությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
«Նոյեմբերի 28-ին կմեկնարկի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հերթական հեռուստամարաթոնի եզրափակիչ փուլը: Վստահաբար կարելի է ասել, որ այն դարձել է մեր կյանքի կարևորագույն իրադարձություններից մեկը և որին հայ ժողովուրդը նախապատրաստվում է ողջ տարվա ընթացքում:
Հեռուստամարաթոնի նշանակությունը ոչ միայն համազգային դրամահավաքն է, այլև ժամանակակից մարտահրավերները միասնաբար դիմագրավելու` մեր ժողովրդի ընդհանրական կամքի դրսևորումը:
Այս տարվա հեռուստամարաթոնը նվիրված է Վարդենիս-Մարտակերտ ռազմավարական նշանակության ավտոմայրուղու շինարարությանը: Այն կոչված է մեծացնելու մեր երկրի արտաքին հաղորդակցական հնարավորությունները, նպաստելու Արցախի հյուսիսային հատվածի` Մարտակերտի և Շահումյանի շրջանների տնտեսական զարգացմանը, ինչպես նաև մեղմելու Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու ծանրաբեռնվածությունը:
Նկատի ունենալով ծրագրի ռազմավարական կարևորությունը՝ կոչ ենք անում աշխարհասփյուռ հայությանը մասնակցել հեռուստամարաթոնին և արժանի ավանդ բերել այդ հայրենանվեր գործին:
Հեռուստամարաթոնին մասնակցությունը բոլորիս բարոյական պարտքն է, իսկ նվիրատվության չափը կախված է յուրաքանչյուրիս հնարավորությունից: Վաղը համայն հայությունը պետք է մեկ անգամ ևս ապացուցի, որ կրողն է համազգային միասնության գաղափարի ու ոգու:
Մենք հաղթել ենք պատերազմում, պարտավոր ենք հաղթել նաև տնտեսական մրցակցության մեջ: Հեռուստամարաթոնի արդյունքը պետք է դառնա հայության հավաքական պատասխանը մեզ նետված մարտահրավերներին»,- նշված է դիմումում:

Парламент НКР призывает принять участие в Телемарафоне-2013 Всеармянского фонда «Армения». Долг каждого армянина
Фракции Национального Собрании Нагорно-Карабахской Республики и группа парламентариев обратились с призывом к армянской Диаспоре в связи с предстоящим 28 ноября финальным этапом Телемарафона-2013 Всеармянского фонда «Айастан» («Армения»). Об этом сообщает пресс-служба парламента НКР.
Согласно заявлению, Телемарафон Всеармянского фонда «Айастан» стал одним из важнейших событий, к которому армянский народ готовится в течение всего года, и представляет собой не просто сбор средств, а проявление общенациональной воли сообща противостоять вызовам современности.
Отмечается, что в этом году Телемарафон посвящен сбору средств на строительство автомагистрали стратегического значения Варденис-Мартакерт, призванной расширить коммуникационные возможности НКР и способствовать экономическому развитию северной части республики – Мартакерта и Шаумянского района, а также разгрузке автотрассы Горис-Степанакерт.
«С учетом стратегической важности программы призываем армян по всему миру принять участие в телемарафоне и внести достойный вклад в это патриотическое дело. Участие в телемарафоне – нравственный долг каждого из нас, а размер пожертвования зависит от возможностей. Завтра армяне всего мира еще раз должны доказать, что являются носителями идеи общенационального единения и духа. Мы победили в войне и обязаны одержать победу также в сфере экономической конкуренции. Результат телемарафона должен стать собирательным ответом всего армянства брошенным нам вызовам», – говорится в послании.