«ISN». Արդյո՞ք դե-ֆակտո ճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը կմիանա ՄՄ-ին
Շվեյցարական «ISN» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը՝ «Միջնորդության հեռանկարներ՝ Հայաստանի և Մաքսային միություն. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար հնարավորություն» խորագրով հոդված է տպագրել:
«Մի շարք քաղաքական գործիչներ և վերլուծաբանները վերջին երկու տասնամյակի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ միևնույն գաղափարներն էին առաջարկում: Այսինքն՝ այն ինչ որ պետք է ասվեր, վաղուց ասվել էր: Այն ուղեկցվում էր այնպիսի բառերով, ինչպիսիք են՝ «պատ»,«փակուղի »,«սառեցված», իսկ վերջերս, «եռացող հակամարտություն», որն էլ հակամարտող կողմերի և արտաքին դիտորդների համար որոշակի հոգնածության և անտարբերության պատճառ էր դարձել:
Սակայն, շոշափելի բովանդակային փոփոխությունները հաճախ նոր հնարավորության պատուհան են բացում խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Այս առումով, արդյո՞ք Հայաստանի միանալը Ռուսաստանի կողմից ղեկավարվող ՄՄ-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում վերականգնված միջնորդություն է ապահովում:
2013թ. սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ երկիրը պատրաստվում է միանալ Մաքսային Միությանը, և այս քայլով նա վերջ դրեց 4 տարի տևող ԵՄ-ի հետ բանակցություններին:
Ի՞նչ է տալու Լեռնային Ղարաբաղին Հայաստանի միացումը ՄՄ-ին: Արդյո՞ք դե-ֆակտո ճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը կիմանա ՄՄ-ին: Արդյո՞ք Լեռնային Ղարաբաղը անմիջապես կանցնի ՄՄ-ի անվտանգության հովանու ներքո: Եթե այս հարցերի պատասխանը այն է, ապա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև թշնամության հարցը հեռավոր հեռանկարում է հայտնվում:
Ստատուս քվոյի պահպանումը նշանակում է, որ միևնույն հին խճճվածությունը կլինի ներկա խաղաղ գործըթնացի շուրջ: Այնուամենայնիվ, դժվար է պատկերացնել, որ Ադրբեջանը կընդունի Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո կարգավորումը նման ճանապարհով: Սա իր հերթին այլ հարցեր է առաջ քաշում:
Արդյո՞ք Ադրբեջանը կմիանա ՄՄ-ին, ի հակադրություն այս ամենին: Եթե նման որոշում կայացվի, ապա այն տեղի կունենա Ռուսաստանի կողմից գործադրված քաղաքական ճնշումների պատճառով և ոչ թե՝ տնտեական: Ինչպիսի կարգավորում կլինի՝ դեռ անհայտ է:
Ամեն դեպքում, եթե Հայաստանը և Ադրբեջանը միանան Եվրասիական միությանը, ապա մեծ հավանականություն կա, որ ԼՂ հակամարտությունը կդառնա Ռուսաստանի ներքին և Եվրասիական միության համար ապագա խնդիր»:

Разное 17:12 29/11/2013
Что даст Нагорному Карабаху вступление Армении в Таможенный союз?.. Статья швейцарского издания «ISN»
Швейцарский информационно-аналитический центр «ISN» опубликовал статью на тему «Перспективы посредничества: Армения и Таможенный союз. Возможность урегулирования карабахского конфликта».
Согласно материалу, за последние два десятилетия ряд политических деятелей и аналитиков предлагали одни и те же идеи урегулирования карабахского конфликта. «Все, что должны были сказать, уже сказали, и это сопровождалось такими словами, как „стена”, „тупик”, „замороженный”, а недавно и „кипящий конфликт”, что стало причиной некоторого утомления и безразличия для сторон конфликта и наблюдателей», – говорится в статье.
«Однако значительные содержательные изменения часто открывают окно в процессе мирного урегулирования. В этом плане возникает вопрос: обеспечивает ли вступление Армении в руководимый Россией Таможенный союз восстановленное посредничество в карабахском вопросе?» – задается вопросом автор материала.
В статье напоминается, что 3 сентября 2013 года президент Армении Серж Саргсян заявил о намерении республики вступить в Таможенный союз. «Что даст Нагорному Карабаху вступление Армении в Таможенный союз? Вступит ли де-факто признанная Нагорно-Карабахская Республика в Таможенный союз? Окажется ли Нагорный Карабах непосредственно под „зонтом безопасности” ТС? Если да, то вопрос вражды между Арменией и Азербайджаном оказывается в области далеких перспектив», – отмечается в материале.
«Сохранение статус-кво означает сохранение прежней путаницы и вокруг нынешнего мирного процесса. Тем не менее, сложно представить, что Азербайджан согласится на де-факто урегулирование карабахского конфликта таким путем. Из этого вытекает еще один вопрос: присоединится ли Азербайджан к Таможенному союзу вопреки всему? Если когда-либо такое решение будет принято, то это произойдет в результате политического давления со стороны России, но никак не экономического. Пока не ясно, какое урегулирование получит конфликт», – пишет СМИ.
В любом случае, резюмируется статья, если Армения и Азербайджан вступят в Таможенный союз, то карабахский конфликт может стать проблемой для Евразийского союза.