Հայաստանում պարենամթերքը թանկացել է, իսկ աշխարհում՝ կտրուկ էժանացել
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության երեկ հրապարակած զեկույցի, այս տարվա նոյեմբերին անցած տարվա նոյեմբերի համեմատ գները Հայաստանում աճել են 6.6 տոկոսով։ Պարենամթերքը նշված ժամանակահատվածում թանկացել է 54 տոկոսով։
«Առաջին հայացքից այս տեղեկատվությունը արտառոց համարել չի կարելի։ Մանավանդ, որ նախորդ ամիսներին ԱՎԾ-ն գնաճի ավելի մեծ ցուցանիշներ էր արձանագրում՝ 71 տոկոս, 82 տոկոս և այլն։ Խնդիրը նույնիսկ այն չէ, որ ԱՎԾ-ի հրապարակած գնաճի տեմպը նվազում է այն դեպքում, երբ իրական կյանքում գնաճը ավելի է ահագնանում։ Հիմնական խնդիրն այն է, որ Հայաստանում պարենամթերքի գնաճ է արձանագրվում այն դեպքում, երբ աշխարհում պարենամթերքի գները կտրուկ նվազում են արձանագրում արդեն տևական ժամանակ։
Ըստ Համաշխարհային բանկի հրապարակած ցուցանիշների օրինակ հոկտեմբերին աշխարհում պարենամթերքի գներն անցած տարվա հոկտեմբերի համեմատ նվազել են 12 տոկոսով (նոյեմբերի տվյալները կհրապարակվեն հաջորդ շաբաթ)։ Ազատ շուկայական տնտեսության սկզբունքների տեսակետից այդ պայմաններում Հայաստանում արձանագրվող գնաճը նոնսենս է։ Միակ բացատրությունն այն է, որ Հայաստանն իրականում ապրում է ոչ թե ազատ շուկայական տնտեսվարման սկզբունքներով, այլ օլիգարխիկ-մենաշնորհային սկզբունքներով»,-մեկնաբանել է «Հայկական ժամանակ»-ը:

Daily press 13:19 30/11/2013
According to the report of Armenia’s National Statistical Service released yesterday, prices grew by 6.6% in Armenia in November 2013 compared to November 2012. Food prices grew by 54%.
“At first glance this information cannot be considered extraordinary, with even higher growth of 71% and 82% recorded by the Statistical Service in the past months. The problem is not that prices have decreased as reported by the Statistical Service, although in reality the price increase process contiues. The main problem is that food prices rise in Armenia, although global food prices fall.
According to the World Bank data, global food prices fell by 12% in October 2013 compared to October 2012. Armenia follows the principles of oligarchy and monopoly rather than the principle of liberal market economy,” Haykakan Zhamanak daily writes.