Աշխարհում 15:29 30/11/2013
Ուկրաինացի քաղաքագետ. Ուկրաինան դադարեցրեց ԵՄ հետ ասոցացման գործընթացը Ռուսաստանի դիրքորոշման պատճառով
Ուկրաինայի կողմից Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման բանակցությունները դադարեցնելը Ռուսաստանի դիրքորոշման հետևանք էր: Այս մասին «Public Dialogues» կայքում առցանց հարցազրույցի ժամանակ պատասխանելով Panorama.am-ի հարցերին, նշել է Ուկրաինայի նախագահին կից ռազմավարական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտի Օդեսայի մասնաճյուղի գիտաշխատող, քաղաքագետ Աննա Շելեստը:
-Արդյո՞ք Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման բանակցություններն Ուկրաինայի կողմից դադարեցնելը Կրեմլի ճնշման արդյունք էր, թե՞ այդ որոշումը պայմանավորված էր Կիևի իրատեսական տնտեսական հաշվարկներով:
-Վստահ եմ, որ դա Ռուսաստանի դիրքորոշման հետևանք էր: Եթե խոսելու լինենք իրատեսության մասին, ապա համաձայնագիրը չէր նախաստորագրվի 2012թ.-ի մարտին: Այն ժամանակ չգիտեի՞ն դրա պայմանները: Այլ հարց է, որ Մոսկվան մինչև վերջին պահը հույս ուներ, որ համաձայնագիրը չի ստորագրվի Ուկրաինայի կողմից չկատարված պայմանների պատճառով՝ դատախազության մասին օրենքի ընդունում, Տիմոշենկոյի հարցի լուծում և այլն: Եթե տեսնեք իրադարձությունների հաջորդականությունը, ապա միայն այն ժամանակ, երբ խորհրդարանը սկսեց ընդունել վերջին անհրաժեշտ օրենքները, սկսվեց ակտիվ գործունեությունը, ընդ որում ոչ օբյեկտիվ տնտեսական բնույթի՝ նոր անտրաբանական մաքսավճարների ներդնում, ապրանքների ներմուծման արգելք, մաքսակետերում ստուգումներ, ակտիվ տեղեկատվական արշավ և այլն: Դեռ ամռան սկզբին այս ամենը չէր նկատվում: Ավելին, երբ 2008թ.-ին Մոսկվան արգելափակեց Ուկրաինայի կողմից ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործողությունների ծրագրի ստորագրումը, ռուս քաղաքական գործիչները ակտիվորեն հայտարարում էին, որ ՆԱՏՕ-ն սպառնալիք է, սակայն Ուկրաինայի եվրոպական ձգտումները մենք չենք արգելափակի: Այսօրվա հայտարարությունները լիովին վկայում են հակառակի մասին:
-Ինչպե՞ս է Ուկրաինայի ներքաղաքական իրավիճակը ազդել իշխանությունների որոշման վրա:
-Դժվար է ասել: Ավանդաբար պաշտոնապես հակաեվրոպական դիրքորոշում ունեն միայն կոմունիստները: «Տարածաշրջանների կուսակցությունը» կառավարության և նախագահի հետ միասին բազմիցս հայտարարել են Ուկրաինայի եվրոպական ընտրության մասին: Այլ հարց է, որ Ուկրաինայում ոչ բոլոր քաղաքական գործիչներն են հստակ հասկանում, թե դա ինչ է նշանակում, և պատրաստ լինելով արտոնություններ ստանալ, պատրաստ չեն բարեփոխումների, բաց և հաշվետու լինելուն, որոնք այս գործընթացի անքակտելի մասն են հանդիսանում:
-Ի՞նչ սպասել Վիլնյուսից հետո: Հնարավո՞ր է կարճաժամկետ հեռանկարում ասոցիատիվ անդամակցության շուրջ ԵՄ-Ուկրաինա երկխոսության վերսկսում:
-Եվրամիությունը բաց է թողել դռները Ուկրաինայի առջև: Եվրոպացի առաջնորդները չեն դադարում կրկնել այդ դիրքորոշումը: Որոշ եվրոպացի քաղաքական գործիչներ ասում են, որ տեսականորեն համաձայնագրի ստորագրումը հնարավոր է Վիլնյուսից հետո, սակայն եկեք խոսենք այն մասին, որ 2014թ.-ի մայիսին տեղի կունենան Եվրախորհրդարանի ընտրություններ, այսինքն՝ մոտ ապագայում այդ հարցով պարզապես ոչ ոք չի զբաղվի: Հարց է առաջանում, թե այլևս ինչի՞ մասին խոսել, եթե Ուկրաինան արդեն նախաստորագրել է փաստաթուղթը: Փաստացի առևտուր է գնում՝ կտա՞ արդյոք ԵՄ-ն փող բացի նրանից, որ կարող են գալ Ուկրաինա ներդրումների և խոստացված ֆինանսական աջակցության տեսքով:
-Արևելյան գործընկերության ծրագիրը շատ ռուս վերլուծաբանների կողմից գնահատվում է որպես աշխարհաքաղաքական նախագիծ, որը նպատակ ունի ռուսական սահմանների երկայնքով ձևավորել այսպես կոչված բուֆերային գոտի և արգելել Մոսկվայի ազդեցության տարածումը: Որքանո՞վ է հիմնավոր այդ դիրքորոշումը:
-Այդ դիրքորոշումը Ռուսաստանի ընդհանուր արտաքին քաղաքական հայեցակարգի մաս է կազմում: Ինչո՞ւ մեզ բոլորիս՝ Արևելյան գործընկերության 6 երկրներին անպայման պետք է ընկալել որպես ազդեցության գոտի կամ ավելի վատ՝ բուֆերային գոտի: Ինչո՞ւ մեզ չի կարելի ընկալել՝ որպես հավասար անկախ գործընկերներ: Ես Արևելյան գործընկերության մեծ կողմնակից չեմ, ինքս շատ հարցեր ունեմ այդ ծրագրի հետ կապված: Սակայն խնդիրը նրանում է, որ «հակա» պիտակը Մոսկվայի կողմից ինքնաբերաբար դրվում է բոլոր նախագծերի վրա, որոնց նախաձեռնողը չէ, չի փորձում հասկանալ բուն էությունը: Չէ՞ որ Մոսկվային նույնպես հրավիրել էին միանալ Արևելյան գործընկերությանը:
-Ուկրաինայում սկիզբ առած բողոքի ակցիաներն արդյո՞ք արտահայտում են մեծամասնության կարծիքը:
-Եվրամայդաններն արտահայտում են նրանց մեծամասնության կարծիքը, ովքեր վաղը որոշումներ են ընդունելու և անտարբեր չեն, թե ինչպիսին կլինեն դրանք: Ուկրաինայի խնդիրը նրանում է, որ շատ են նրանք, ովքեր անտարբեր են և ում չի հետաքրքրում, թե ինչ է տեղի ունենում: Եվրամայդանը ոչ թե ինքնին ԵՄ-ի օգտին է կամ գործող իշխանությունների դեմ, այլ դեմ է ստեղծված պայմաններին, պարտադրվող որոշումներին: Ակտիվիստները պարտադրեցին կուսակցություններին իջեցնել կուսակցական դրոշները, քանի որ ակցիան ոչ թե քաղաքական է, այլ հասարակական: Այնտեղ տարբեր հայացքներ և դիրքորոշում ունեցող մարդիկ են: Սակայն շատերը դուրս եկան, քանի որ զգում են, որ իրենց խաբել են: Դեռ մեկ շաբաթ առաջ բոլոր էկրաններից նրանց ասում էին, որ Վիլնյուսում կստորագրվի համաձայնագիրը, և հանկարծ կառավարության բացարձակ անհասկանալի որոշում: Այսօր Մայդանում կանգնած մարդկանց համար սա Եվրամիության և Ռուսաստանի միջև ընտրություն չէ, մենք չենք հակադրում մեկը մյուսին: 2004 թվականը չէ, դա պետք է շատ լավ գիտակցել:
-Ինչո՞ւ Եվրոպան չցանկացավ «վճարել» Ուկրաինայի հետ ասոցացման համար: Չէ՞ որ Ուկրաինան բազմիցս ակնարկել է, որ ակնկալում է տնտեսության արդիականացման համար արտաքին գործընկերների ֆինանսական աջակցությունը:
-Անկեղծ ասած, սկզբում ցանկանում եմ տալ հանդիպակած հարց, իսկ ինչո՞ւ ԵՄ-ն պետք է վճարի դրա համար: Նրանք մեզ պարտադրո՞ւմ են ստորագրել համաձայնագիրը: Քշո՞ւմ են ասոցացման: Թե դա ուկրաինական պետության գիտակցված ընտրությունն էր, քանի որ բազմաթիվ ուսումնասիրություններ ցույց են տվել, թե ինչպիսի օգուտներ, այդ թվում՝ տնտեսական, կունենա Ուկրաինան ասոցացման համաձայնագրից: Այո, դրանք չեն լինի կարճաժամկետ օգուտներ, շատերը նկատելի կլինեն միայն մի քանի տարի հետո, սակայն ժամանակն է ռազմավարական մտածողությամբ առաջնորդվել, այլ ոչ թե այսրոպեական օգուտներով: Ուկրաինական ձեռնարկությունների կորուստները կարող են լինել միայն իրենց սեփական ծուլության, արդիականացման և չափանիշների բարձրացման ցանկության բացակայության պատճառով: Սակայն Ուկրաինայում այդ մասին խոսում են արդեն մի քանի տարի՝ անկախ եվրաինտեգրման խնդրից: Ուկրաինայում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը շատ լավ է ասել. «Եվրամիությունը բյուջեի դեֆիցիտի փակման ինստիտուտ չէ... Ինձ զարմացնում է, երբ խոսում են բիզնեսի փոխհատուցման մասին, որը չի ցանկանում մրցունակ լինել»: Ավելին, փոխհատուցման թեմայի հետ կապված հայտնի չէ, թե ինչ գումարների մասին է խոսքը, քանի որ կառավարության անդամների հնչեցրած թվերը անգամ կրկնակի տարբերվում են իրարից: Միևնույն ժամանակ ԵՄ-ն առաջարկել է 610 մլն եվրո օժանդակություն:
-Ուկրաինայի իշխանությունները Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունները դադարեցման գլխավոր պատճառներից նշում են տնտեսության արդիականացումն ու Եվրոպայի շուկաներում ուկրաինական ապրանքների անմրցունակությունը: Տնտեսության ո՞ր ճյուղներն առաջին հերթին վերոնշյալ արդիականացման կարիքն ունեն:
-Երկու տարի առաջ տնտեսության այդ ճյուղերը արդիականացման կարիք չունեի՞ն, երբ նախաստորագրվեց համաձայնագիրը: Ուկրաինական շատ ձեռնարկություններ վաղուց արտահանում են իրենց արտադրանքը ԵՄ և լավ ծանոթ են նրանց պահանջներին: Որոշ խոշոր գործարարներ ակտիվորեն ներդրումներ էին անում ձեռնարկություններում, որոնք ԵՄ տարածքում են գտնվում: Տնտեսության այն ճյուղներն ունեն արդիականացման կարիք, որոնք էներգետիկ կախվածություն ունեն, քանի որ 20 տարի ցածր սակագնով գազ ստանալով՝ նրանք չէին ցանկանում անցում կատարել էներգախնայող տեխնոլոգիաների, որը ներդնում է ողջ աշխարհը: Սակայն դա նրանց ընտրությունն է: Ինչո՞ւ «Интерпайп» մետալուրգիական ընկերությունը կարողացավ շահագործել ժամանակակից գործարան: Այնպես որ խնդիրը ոչ թե ԵՄ-ն է, այլ հետխորհրդային տարածքում բիզնեսի վարման ավանդույթները: Այդ բարեփոխումներն ու արդիականացումն անհրաժեշտ են Ուկրաինային անկախ նրանից, թե ինչպիսին կլինի Ուկրաինայի արտաքին քաղաքական կուրսը: Ինչ վերաբերում է մեր գյուղատնտեսությանը, ապա ինչո՞ւ են բոլորը տեսնում միայն Եվրոպայի ու Ռուսաստանի շուկաները: Ուկրաինական ցորենի մեծ մասը գնում է Մերձավոր Արևելք և Աֆրիկա: Մենք անգամ համաձայնագիր ենք ստորագրել դեպի Իրաք մարինացված վարունգ արտահանելու մասին, որքան էլ ծիծաղելի դա չհնչի: Շուկաներ կան, սակայն դրա համար պետք է աշխատել: Հիշեք վրացական գինիների արտահանման հետ կապված իրավիճակը: Ցավալի է: Սակայն նրանք սկսեցին շարժվել, աշխատել, փնտրել, բարելավել: Չէ՞ որ դուք էտում եք խաղողը գարնանը, որպեսզի ամռանը հրաշալի բերք լինի: Այդպես է նաև տնտեսության մեջ. հավանաբար երբեմն անհրաժեշտ է ճգնաժամ, որպեսզի սկսեն որևէ բան փոխել դեպի լավը:

Украинский эксперт А. Шелест заявила о дискриминации со стороны России и ЕС в отношении 6 стран «Восточного партнерства»
Кандидат политических наук, ведущий научный сотрудник Одесского филиала Национального института стратегических исследований при Президенте Украины Анна Шелест ответила на вопросы обозревателя Рanorama.am Армена Минасяна касательно последних развитий вокруг Украины и состоявшегося в Вильнюсе 28-29 ноября саммита «Восточного партнерства». Интервью с участием также представителей других СМИ Армении и Азербайджана опубликовано на сайте Public Dialogues.
– Является ли приостановка Украиной переговоров об ассоциации следствием давления со стороны Кремля, или же это обусловлено прагматичным экономическим расчетом Киева?
– Уверена, что это следствие позиции России. Если бы мы говорили о прагматизме, то соглашение не было бы парафировано в марте 2012. Или тогда не знали его условий? Другой вопрос, что Москва до последнего надеялась, что оно так и не будет подписано из-за невыполнения Украиной условий – принятия закона о прокуратуре, решения вопроса Тимошенко и др. Если вы посмотрите на последовательность событий, то только тогда, когда украинский парламент начал-таки принимать последние необходимые законы, началась активная деятельность, причем, совсем не объективного экономического характера – введение новых нелогичных таможенных правил, запрет на ввоз продукции, проверки грузов на таможне, активная информационная компания и т.д. Еще в начале лета всего этого не наблюдалось. Более того, когда в 2008 году Москва блокировала подписание Украиной Плана действий о вступлении в НАТО, российские политики активно заявляли, что НАТО – это угроза, но европейские стремления Украины мы блокировать не будем. Нынешние заявления показывают абсолютно обратное.
– Как повлиял внутриполитический расклад Украины на решение властей?
– Сложно сказать. Официальную антиевропейскую позицию традиционно имеют лишь коммунисты. Партия регионов совместно с правительством и президентом множество раз, включая официальные документы, заявляла про европейский выбор Украины. Другой вопрос, что не все политики в Украине четко понимают, что именно это означает, и, будучи готовы на преференции, не готовы на реформы, открытость и подотчетность, которые являются неотъемлемой частью этого процесса.
– Чего ждать после Вильнюса? Возможно ли в краткосрочной перспективе возобновление диалога ЕС-Украина об ассоциативном членстве?
– ЕС оставил для Украины двери открытыми. Это позиция, которую не перестают повторять европейские лидеры. Более того, вплоть до утра 29 ноября перспектива подписания именно в Вильнюсе оставалась возможной. Что же касается дальнейшего, то некоторые европейские политики и функционеры говорят, что теоретически подписание возможно и после Вильнюса, но практически, давайте говорить о том, что в мае 2014 пройдут выборы в Европарламент, то есть в ближайшее время этим вопросом просто будет некому заниматься. Да и возникает вопрос, а о чем еще говорить, если Украина уже парафировала текст? Фактически идет лишь торг, а даст ли ЕС еще и денег, помимо тех, которые могут прийти в Украину в качестве инвестиций и обещанной финансовой помощи.
– Программа «Восточного партнерства» оценивается многими российскими аналитиками как геополитический проект по формированию вдоль российских границ так называемой буферной зоны и недопущению расширения влияния Москвы. Насколько обоснованна данная позиция?
– Эта позиция ровно ложится в общую концепцию внешней политики России. Почему нас всех – 6 стран «Восточного партнерства» – надо обязательно воспринимать как зону влияния или еще хуже буферную зону? Почему нас нельзя воспринимать как равных независимых партнеров? Я не являюсь большим сторонником «Восточного партнерства», у меня самой много вопросов к этой Программе. Но проблема в том, что ярлык «анти» навязывается самой Москвой автоматически на все проекты, где она не является инициатором, без попытки разобраться в самой сути. Ведь Москву тоже приглашали присоединиться.
– Отражают ли мнение большинства вспыхнувшие акции протеста в Украине?
– Евромайдан отражает мнение большинства тех, кому завтра принимать решения и кому небезразлично, каким оно будет. Проблема Украины в том, что у нас слишком много тех, кому безразлично и неинтересно, что происходит. Поддержка России рядом людей основывается лишь на знании русского языка и том, что они помнят о России, но не знают о том, что там сейчас происходит. Евромайдан не столько за сам ЕС или против нынешней власти. Он против тех условий, которые сложились, решений, которые навязываются. Вчера активисты заставили политические партии опустить партийные флаги, потому что акции не политические, а общественные. Там люди с разными взглядами и позициями. Но многие вышли, потому что чувствуют, что их обманули. Еще неделю назад со всех экранов им рассказывали о том, как будет подписано соглашение в Вильнюсе, и вдруг абсолютно невразумительное решение Кабинета министров. Для людей, которые сегодня стоят на Майдане, это не выбор между ЕС и Россией, мы не противопоставляем их друг другу. Это не 2004 год, это надо очень хорошо понимать.
– Почему Европа не захотела «заплатить» за ассоциацию с Украиной? Ведь власти Украины неоднократно намекали, что ожидают финансового содействия внешних партнеров в модернизации экономики.
– Честно говоря, вначале хочется задать встречный вопрос, а почему ЕС должен за это платить? Они нас заставляют подписывать Соглашение? Загоняют в Ассоциацию? Или это был осознанный выбор украинского государства, так как многочисленные исследования показали, какие выгоды, в том числе и экономические, получит Украина от Ассоциации. Да, это не будут краткосрочные выгоды, некоторые их них почувствуются только через несколько лет, но и пора начинать мыслить стратегически, а не категориями сиюминутной выгоды. Потери украинских предприятий могут быть лишь из-за их собственной лени и нежелания модернизироваться и повышать стандарты. Но об этом говорят в Украине уже много лет вне зависимости от вопроса европейской интеграции. Как хорошо сказал посол Великобритании в Украине: «Евросоюз – это не институт по закрытию бюджетного дефицита… Меня удивляет, когда говорят о компенсации бизнесу, который не хочет быть конкурентоспособным». Более того, тема компенсаций, кстати, неизвестно в каких суммах, так как озвученные разными членами правительства отличаются чуть ли не в два раза, появилась лишь последнюю неделю-две. В тоже время ЕС предлагал 610 млн. евро помощи.
– Власти Украины одной из главных причин приостановления ассоциации с ЕС называют необходимость модернизации экономики и конкурентоспособность украинских товаров на рынках Европы. Какие отрасли экономики в первую очередь нуждаются в вышеуказанной модернизации?
– А два года назад эти отрасли не требовали модернизации, когда парафировалось Соглашение? Многие украинские предприятия уже давно экспортировали в ЕС и хорошо знакомы с их требованиями. Некоторые крупные бизнесмены активно вкладывали и в предприятия, которые расположены на территории ЕС. Модернизации требуют те отрасли, которые являются энергозависимыми, потому что 20 лет, получая газ по заниженной стоимости, они не хотели переходить на энергосберегающие технологии, которые внедряет весь мир. Но это их выбор. Почему «Интерпайп» смог ввести в эксплуатацию современнейший завод? Так что это вопрос не к ЕС, а к традициям ведения бизнеса на постсоветском пространстве. Эти реформы и модернизация нужны Украине вне зависимости от того, каким будет внешнеполитический курс Украины. Что касается нашего сельского хозяйства, то почему все видят только рынки Европы или России. Большинство украинского зерна идет на Ближний Восток и в Африку. Мы даже подписывали соглашение об экспорте соленых огурцов в Ирак, как бы смешно это не звучало. Рынки есть, но для этого надо работать. Вспомните ситуацию с экспортом грузинских вин. Больно. Зато начали шевелиться и работать, искать, улучшать. Вы ведь подрезаете виноград весной, чтобы летом он дал прекрасный урожай? Так и в экономике, наверное, иногда надо, чтобы пришел кризис для того, чтобы начать что-то меня к лучшему.