Պուտինի գլխավորած պատվիրակության կազմում են պաշտոնյաներ, նահանգապետներ, ռուսաստանյան առաջատար ընկերությունների ղեկավարներ
Պետական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարներ, Նախագահի աշխատակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, նահանգապետներ, տարբեր ոլորտների ռուսաստանյան առաջատար ընկերությունների ղեկավարներ:
Երևան են ժամանել, մասնավորապես, արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, կառավարության նախագահի առաջին տեղակալ Իգոր Շուվալովը, կրթության և գիտության նախարար Դմիտրի Լիվանովը, էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը, ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը, տարածաշրջանային զարգացման նախարար Իգոր Սլյունյաևը, տրանսպորտի նախարար, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովը, գյուղատնտեսության նախարար Նիկոլայ Ֆյոդորովը, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արկադի Բախինը, տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Ալեքսեյ Լիխաչևը, ռազմատեխնիկական համագործակցության գծով դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Ֆոմինը, «Ռոսատոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն, զբոսաշրջության դաշնային գործակալության ղեկավար Ալեքսանդր Ռադկովը, «Ռոսնեֆտ» ընկերության նախագահ Իգոր Սեչինը, «ՎՏԲ» բանկի նախագահ Անդրեյ Կոստինը, «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը, ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի անդամ, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը, «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության ավագ փոխնախագահ Վալերի Ռեշյոտնիկովը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանում ՌԴ Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո, նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը Վարդան Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում մասնակցել են «Ռուսաստան: Հայաստան: Մաքսային միություն» միջտարածաշրջանային երրորդ համաժողովի բացմանը: Համաժողովի լիագումար նիստում, որն անցկացվում է Ռուսաստանի և Հայաստանի կենտրոնական և տարածաշրջանային մակարդակով պետական մարմինների, ինչպես նաև ոչ պետական հատվածի ներկայացուցիչների ու բազմաթիվ գործարարների (շուրջ հինգ հարյուր) մասնակցությամբ, նախագահները հանդես են եկել ողջույնի խոսքով:
Մինչ այդ, երկու երկրների նախագահներն այցելել են համաժողովի շրջանակներում բացված Հայաստանի մարզերը և Ռուսաստանի տարածաշրջանները ներկայացնող ցուցահանդես, որի նպատակն է՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական միջտարածաշրջանային համագործակցության զարգացումը և Հայաստանի՝ Մաքսային միություն մտնելու հեռանկարների շրջանակներում զարգացման ներուժի ու համագործակցության նոր հնարավորությունների բացահայտումը:
Գյումրիի պետական դրամատիկական թատրոնում Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը հեռուստակամրջի միջոցով ուղիղ միացմամբ հետևել են «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի 5-րդ էներգաբլոկի լիարժեք շահագործման հանձնման արարողությանը: ՋԷԿ-ը 2012 թվականի հունվարից գտնվում էր փորձարարական-արդյունաբերական շահագործման փուլում:
ՀՀ և ՌԴ նախագահները համաժողովի անցկացման վայրում մասնակցել են նաև Սոչիում կայանալիք XXII ձմեռային օլիմպիական խաղերին նվիրված նամականիշերի մարման արարողությանը: Թողարկված երկու նամականիշերի վրա պատկերված են այն սպորտաձևերը, որոնցով հանդես է գալու Հայաստանի օլիմպիական հավաքականը 2014թ. Սոչիի ձմեռային օլիմպիական խաղերին. առաջին նամականիշի վրա պատկերված է դահուկավազք սպորտաձևը, իսկ երկրորդի վրա՝ լեռնադահուկային սպորտաձևը: Նամականիշերի ձախ կողմում պատկերված են Սոչիի լեռները:
Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային երրորդ համաժողովի բացումից հետո, Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը Գյումրիում, 1988թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 25-րդ տարելիցի նախօրեին, ծաղկեպսակ կդնեն երկրաշարժի զոհերին նվիրված հուշակոթողին և հարգանքի տուրք կմատուցեն զոհերի հիշատակին, որից հետո կայցելեն Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմակայան:

Politics 17:18 02/12/2013
At the invitation of President Serzh Sargsyan, President of the Russian Federation Vladimir Putin has arrived in Armenia on a state visit.
The delegation of the RF President comprises ministers, high-level officials from the Presidential Administration, governors, and heads of the leading Russian companies representing different areas. Among those who have arrived in Yerevan are, in particular, the Minister of Foreign Affairs Sergei Lavrov, First Deputy of the Chairman of the Government Igor Shuvalov, Minister of Education and Science Dmitri Livanov, Minister of Energy Alexander Novak, Minister of Finance Anton Siluanov, Minister of Regional Development Igor Slyunyev, Minister of Transportation and the Russian Co-Chair of the Armenian-Russian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation Maxim Sokolov, Minister of Agriculture Nikolay Fyodorov, First Deputy Minister of Defense Arkadi Bakhin, Deputy Minister for Economic Development Alexei Likhachev, Head of the Federal Service for Military and Technical Cooperation Alexander Fomin, Director General of Rosatom Company Sergei Kirienko, Head of the Federal Tourism Agency Alexander Radkov, President of Rosneft Company Igor Sechin, President of VTB Bank Andrei Kostin, Chairman of the Gazprom Board of Directors Alexei Miller, member of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation, Co-Chair of the Armenian-Russian Parliamentary Cooperation Commission Nikolai Ryzhkov, Senior Vice-Chair of the Russian Railways Company Valeri Reshyetnikov and other officials.
At the Shirak airport of Gyumri, after the official ceremony of welcoming the President of the Russian Federation, Presidents Serzh Sargsyan and Vladimir Putin at Vardan Achemian State Drama Theater participated in the opening of the Third Interregional Forum “Russia. Armenia. Customs Union.” At the plenary session of the Forum, which is conducted with the participation of the representatives of the central and regional state bodies, representatives of non-governmental sector and numerous businessmen (over five hundred) the two Presidents made welcoming remarks.
Prior to it, the Presidents of the two countries visited an exhibition featuring marzes of Armenia and regions of Russia which is aimed at the development of cooperation between the regions of the Republic of Armenia and the Russian Federation and revealing Armenia’s potential and new opportunities for cooperation from the perspective of Armenia’s membership to the Customs Union.
At Gyumri State Drama Theater Serzh Sargsyan and Vladimir Putin through a direct television space bridge observed the ceremony of full commissioning of the 5th energy unit of Hrazdan Thermal Power Plant (TPP). Since January 2013, the TPP has been working in the probationary-productive regime.
At the Forum venue, the Presidents of Armenia and Russia also attended a stamp cancellation ceremony dedicated to XXII Winter Olympic Games in Sochi. The two stamps issued on the occasion show sports in which the Armenian team will participate at the 2014 Winter Olympic Games in Sochi: the first depicts skiing, while the second is dedicated to downhill skiing. The left corner of the stamps depicts the Sochi hills.
After the opening of the third Armenian-Russian Interregional Forum, Serzh Sargsyan and Vladimir Putin, in Gyumri, on the eve of the 25th anniversary of the 1988 earthquake in Spitak will place a wreath at the memorial dedicated to the victims of the earthquake and will pay tribute to their memory. Later, they will visit the 102nd Russian military base in Gyumri, the presidential press service reported.