Պուտինի կարծիքով՝ հայ բանակցողները պրոֆեսիոնալ են ու ակտիվ
ՌԴ նախագահ պետական այցի ընթացքում Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը բանակցությունների զգալի հատված հատկացրել են երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին ու Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության խնդիրներին:
Ինչպես հանդիպումից հետո կայացած ասուլիսում հայտնեց ՀՀ նախագահը՝ հայկական կողմն ընդհանուր մաքսային տարածք շուտ մտնելուն ուղղված քայլեր է իրականացրել, որոնց մասին նա տեղեկացրել է ռուս գործընկերոջը:
«Ռուսաստանի նախագահը հաստատել է այդ գործընթացին ամենայն աջակցություն ցուցաբերելու ռուսական կողմի պատրաստակամությունը` համապատասխան սույն թվականի սեպտեմբերի 3-ի մեր Համատեղ հայտարարության և Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հոկտեմբերի 24-ի որոշման: Հենց այդ թեմային էր նվիրված միջտարածաշրջանային 3-րդ համաժողովը, որի բացմանը մենք մասնակցեցինք Գյումրի քաղաքում»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական հարաբերություններին՝ երկրի ղեկավարը նշեց, որ ռուսական կողմի հետ պայմանավորվել են շարունակել առևտրի և Հայաստանում ռուսաստանյան ներդրումների կայուն ավելացման, համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման, գիտատեխնիկական համագործակցության խորացման ուղղությամբ համատեղ ջանքերը:
«Առաջնահերթ ուշադրություն ենք դարձնելու ատոմային էներգետիկային, տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման հարցերին»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Իր հերթին Վլադիմիր Պուտինը ներկայացնելով երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ծավալը նկարագրող մի շարք ցուցանիշներ, նշեց, որ այսօր ստորագրված համձայնագրերը միտված են երկկողմ գործընկերության հետագա զարգացմանը: Կոնկրետ նախագծերցի ՌԴ նաախագահն առանձնացրեց Հայկական ԱԷԿ-ի գործող բլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգումը, Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկի շահագործումը, ինչպես նաև մի շարք նախաձեռնություններ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: «Խոսքը, մասնավորապես, Հայաստանի տիեզերական կապի ու հեռարձակման սարքավորման ստեղծման, ինչպես նաև Բյուրականի աստղադիտարանի բազայի հիման վրա տիեզերաբանական գիտական հետազոտությունների իրականացման մասին է»,- նշեց ՌԴ նախագահը:
Ինչ վերաբերում է Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությանը, ապա Վլադիմիր Պուտինի խոսքով, մեկ ամսի առաջ այս մասին պայմանավորվածություն է եղել և ստեղծվել են համապատասխան աշխատանքային խմբեր, որոնք պետք է նախապատրաստական աշխատանքներ կատարեն: Պուտինի խոսքով՝ այս խմբերում հայ բանագնացները գերազանց աշխատանք են կատարում և մեծ պրոֆեսիոնալիզմ են դրսևորում: Ինչ վերաբերում է անդամակցությանը, ապա դա կախված է ոչ միայն Ռուսաստանից, այլև Բելառուսից և Ղազախստանից: «Կանենք ամեն ինչ, որ արագ լինի»,- խոստացավ ՌԴ նախագահը:

Политика 22:48 02/12/2013
Президент России: Армянские переговорщики выполняют блестящую работу и отличаются высоким профессионализмом
Президенты Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин значительную часть проходивших сегодня в Армении переговоров посвятили двусторонним экономическим отношениям и вопросам вступления РА в Таможенный союз.
Как сообщил на пресс-конференции по итогам армяно-российских переговоров президент Армении Серж Саргсян, он проинформировал президента России о шагах, нацеленных на скорейшее вступление Армении в Таможенный союз и Единое экономическое пространство Беларуси, Казахстана и России.
«Президент России подтвердил готовность российской стороны оказывать всяческую поддержку этому процессу, в соответствии с нашим совместным заявлением от 3 сентября сего года и Решением Высшего Евразийского экономического совета от 24 октября. Именно этой теме был посвящен 3-й межрегиональный форум, в открытии которого мы приняли участие в городе Гюмри», – отметил С.Саргсян.
Обратившись к экономическим отношениям, глава армянского государства отметил, что с российской стороной достигнута договоренность продолжать совместные усилия по устойчивому наращиванию торговли и российских инвестиций в Армению, созданию совместных предприятий, углублению научно-технического сотрудничества.
«Будем уделять приоритетное внимание атомной энергетике, вопросам развития транспортной инфраструктуры», – сказал президент Армении.
В свою очередь, президент России Владимир Путин, представляя ряд показателей, характеризующих масштабы двусторонних экономических отношений, отметил, что достигнутые договорённости внесут заметный вклад в развитие всего комплекса союзнических отношений России и Армении.
В числе конкретных планов президент РФ выделил продление сроков работы действующего энергоблока Армянской АЭС, ввод в промышленную эксплуатацию пятого энергоблока Разданской тепловой электростанции, совместные инициативы в высокотехнологичных отраслях. «Речь, в частности, идёт о создании космического аппарата связи и телевещания Армении, а также об организации научных космических исследований на базе армянской обсерватории – Бюраканской обсерватории», – отметил президент РФ.
Что же касается вступления Армении в Таможенный союз, В.Путин сказал: «В настоящее время ведётся подготовка „дорожной карты” по гармонизации национального законодательства Армении с нормативно-правовой базой Таможенного союза и Единого экономического пространства. Намерены и далее способствовать выполнению всех необходимых процедур в целях вступления Армении в Таможенный союз».
По словам В.Путина, в совместных рабочих группах, занимающихся разработкой «дорожной карты» вступления Армении в ТС, армянские переговорщики выполняют блестящую работу и отличаются высоким профессионализмом.
При этом российский лидер отметил, что членство Армении в ТС зависит не только от России, но и от Беларуси и Казахстана. «Сделаем все возможное для того, чтобы это произошло в кратчайшие сроки», – пообещал президент России.