Իրավունք 10:12 03/12/2013
Փաստաբանների պալատի փաստաբան Լևոն Գյուլումյանը, որի նկատմամբ քրեական գործ էր հարուցվել, արդեն քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվի: Գյուլումյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում էր առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ ապացույցներ կեղծելու համար:
Փաստաբանների պալատի լրատվական ծառայությունից Panorama.am-ին տեղեկացնում են, որ նրա նկատմամբ հարուցված քրեական գործը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 349 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով կարճվել է՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Բանն այն է, որ ըստ նախաքննական մարմնի, Լևոն Գյուլումյանը թմրամիջոց իրացնելու համար մեղադրվող Վաչագան Զաքարյանի շահերի պաշտպանությունն իրականացնելու ընթացքում ապացույց է կեղծել:
Սակայն ոստիկանության Արմավիրի մարզի քննչական բաժնի ավագ քննիչ Վ. Տիգրանյանի նոյեմբերի 28-ի որոշմամբ, փաստաբանի նկատմամբ քրեական գործի վարույթը կարճվել է:

В Армении прекращено производство по уголовному делу в отношении обвиняемого в фальсификации доказательств адвоката
Адвокат Палаты адвокатов Армении Левон Гюлумян, в отношении которого было возбуждено уголовное дело, не будет привлечен к уголовной ответственности.
Отметим, что юристу было предъявлено обвинение в фальсификации доказательств по уголовному делу об особо тяжком преступлении.
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе Палаты адвокатов Армении, уголовное дело в отношении Левона Гюлумяна по признакам преступления, предусмотренного п.1 ч. 3 ст. 349 УК Армении, было прекращено за отсутствием состава преступления.
Дело в том, что согласно данным органа, осуществляющего предварительное следствие, Левон Гюлумян фальсифицировал доказательства в ходе осуществления защиты интересов обвиняемого в реализации наркотических средств Вачагана Закаряна.
Решением старшего следователя следственного отдела Армавирской области полиции производство по уголовному делу в отношении адвоката было прекращено.